Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krutý pád Krále komiků: Buriana soudili jako kolaboranta, přitom chránil herce před nuceným nasazením a za války zaměstnával Židy. Vaz mu zlomila Baarová

27.01.2017
Krutý pád Krále komiků: Buriana soudili jako kolaboranta, přitom chránil herce před nuceným nasazením a za války zaměstnával Židy. Vaz mu zlomila Baarová

Foto: ČT

Popisek: Vladimír Javorský v roli Vlasty Buriana v seriálu Bohéma

Diváci televizního seriálu Bohéma (a je jich téměř milion) s úžasem sledují, za jakých podmínek vznikaly slavné české komedie, které je dodnes skvěle baví. Zatímco Vlasta Burian při natáčení předváděl své legendární kousky, ve svém soukromém životě musel řešit těžké dilema, zda má zachránit své divadlo a práci pro mnoho svých kolegů, včetně Židů tím, že v rozhlasovém skeči zesměšní exilovou vládu s Janem Masarykem.

„Udělal jsem to pod  pohrůžkou likvidace mého divadla  a nasazení všech členů souboru do výroby,“ vysvětloval slavný komik po válce, proč účinkoval v  rozhlasové hře Hvězdy nad Baltimore. Ale nebylo mu to nic platné. Získal, tak jako řada jiných herců té doby, například Lída Baarová nebo Adina Mandlová, pověst kolaboranta. Po období bohatství a slávy následoval krutý pád na úplné dno.

Konec zlatých časů

Obdivovaná filmová hvězda, na jejíž filmy lidé stáli dlouhé fronty, a pracovitý šéf  stále vyprodaného divadla, vydělával obrovské peníze a tomu také odpovídal jeho životní standard. S manželkou Ninou žili v luxusní vile s bazénem a tenisovými kurty, jezdili drahými auty, k dispozici měli služebnictvo, včetně zahradníka, osobního trenéra a kuchaře. Jenže zlaté časy prvorepublikové filmové superstar skončily již za války. V roce 1944 mu Němci zavřeli jeho milované divadlo, jemuž obětoval i vlastní čest.

Uplakaný komik

Ale to nejhorší přišlo po válce, když byl obviněn z kolaborace s nacisty. A je téměř neuvěřitelné, že trestní oznámení na něj podali zaměstnanci jeho divadla, které celou válku držel nad vodou a právě kvůli nim se  po těžkém rozhodování rozhodl vystoupit v onom rozhlasovém paskvilu. Již v květnu 1945 byl Vlasta Burian zatčen, ve vězení pobýval například společně s Adinou Mandlovou. Zatímco ona tomu čelila  hrdě, aniž dala najevo své ponížení, Burian prý celé dny proplakal. Na čas se na svobodu dostal díky Janovi Masarykovi, paradoxně muži, za jehož parodii tak draze zaplatil. Tím ovšem jeho pronásledování neskončilo. Celkem třikrát byl obviněn z kolaborace, dvakrát byl osvobozen, ale napotřetí už skončil ve vězení na tři měsíce. Vaz mu zlomilo svědectví Lídy Baarové. Ta při výslechu, údajně pod hrozbou trestu smrti uvedla, že se Burian stýkal s nacisty kvůli osobnímu prospěchu.

Byl jednou jeden Burian

Následně byl také zkonfiskován celý jeho majetek a navíc musel zaplatit obrovskou pokutu. Když se vrátil zlomený z vězení, nemohl zavadit o práci. Tak jako mnoho jiných politických vězňů skončil v dolech, později dělal řidiče nebo škrábal brambory v kuchyni. Teprve časem se mu podařilo ještě blýsknout v komedii Byl jednou jeden král, ovšem za cenu, že slíbil službu socialistickému státu. Historie se zopakovala...  Svoji kariéru skončil jako estrádní bavič. Poslední představení svého života odehrál s těžkým zápalem plic. Krátce nato legendární Král komiků zemřel na plicní embolii. Je neuvěřitelné, že byl rehabilitován až téměř padesát let po válce a to jenom díky úsilí publicistů Vladimíra Justa a Ondřeje Suchého.  Prokázali, že během okupace Burian nehrál v žádném německém filmu a dokonce si z nacistů ve svém divadle dělal legraci. Zatímco mnoha svým kolegům pomohl před totálním nasazením, nikdo z nich nepomohl jemu samotnému.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace