Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Smyčka kolem Nečase se stahuje, premiér svolává Bezpečnostní radu státu

13.06.2013
Smyčka kolem Nečase se stahuje, premiér svolává  Bezpečnostní radu státu

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Premiér na dnešní tiskové konferenci

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu rozjel rozsáhlý zátah ve špičkách politiky a státní správy. Zatkl několik lidí, mezi nimi exministra Ivana Fuksu a bývalého šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře. Zadržel i ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou a šéfa úřadu vlády Lubomíra Poula. Navštívil také pražský magistrát, ministerstvo obrany, sídlo generálního ředitelství Lesů České republiky v Hradci Králové, sídlo lobbisty Romana Janouška i podnikatele Ivo Rittiga.

Policisté prohledávali i některé bezpečnostní schránky v Komerční bance na Václavském náměstí v Praze. Detektivové zatím nechtějí prozradit, co za zásahem stojí. Po dlouhém mlčení vydal premiér Nečas konečně prohlášení a dokonce na 19 hodinu svolal k aktuálním událostem mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu. 

„ÚOOZ na celé kauze pracuje již velmi dlouhou dobu, rok nebo dva. Policisté měli celou dobu hodně indicií, ale ne nic, co by mohli zprocesnit. Teď se jim to zřejmě podařilo, když se rozhodli k tak rozsáhlé razii,“ sdělil Českému rozhlasu vedoucí domácí redakce Respektu Ondřej Kundra. 

Do akce vyrazili v noci

Protikorupční komando ÚOOZ již v noci zasahovalo na Úřadu vlády. Policisté tam dorazili po skončení jednání kabinetu zhruba v půl jedné v noci. Razie pokračují i v dalších vládních budovách, aktuálně detektivové zasahují také na ministerstvu obrany. Zásah na ministerstvu obrany potvrdila jeho mluvčí Mira Třebická. 

Policie je rovněž na odboru městského investora pražské radnice. Podle mluvčí magistrátu Ivy Vojtkové úřad s policií spolupracuje. Zásah potvrdil Radiožurnálu zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček. 

Odbor městského investora zodpovídá za významné zakázky v řádu desítek miliard korun. Policisté si údajně vyžádali dokumenty z let 2009 až 2013. 

Prohlídky měly proběhnout také ve sněmovně, v budově pražského magistrátu nebo v sídle Lesů České republiky. Zásah patří k jedněm z největších za poslední roky, podílí se na něm 400 policistů. 

Mluvčí elitního policejního útvaru Pavel Hanták nechtěl být k zásahu konkrétnější. Nepotvrdil ani, jestli se případ týká někoho z vlády.   „V současné době žádné konkrétnější podrobnější informace zveřejňovat nebudeme. To jediné, co mohu v této chvíli říct a co chci zdůraznit, je, že tato realizace probíhá pod dozorem vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ řekl pouze. 

Premiér vystoupil po 17 hodině s prohlášením

Do té doby nebyl Petr Nečas k sehnání. Po páté odpolední vydal krátké prohlášení, kde se staví hlavně za Janu Nagyovou: „Vyzývám orgány činné v trestním řízení k urychlenému objasnění všech souvislostí zásahu,“ sdělil Nečas. „Na úvod chci vyvrátit všechny spekulace o mém zdravotním stavu či údajném kolapsu. Celý dnešní den jsem pracoval na Úřadu vlády a věnoval se aktuální situaci. V tuto chvíli nemám informace, které by prokazovaly trestnou činnost mých spolupracovníků," řekl.

A pokračoval: „Očekávám, že orgány činné v trestním řízení urychleně sdělí důvody, které vedly Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a státní zastupitelství k takto rozsáhlé akci.  V této souvislosti mě nemůže nepřekvapit fakt, že údajnou trestnou činnost prováděnou lidmi s trvalým bydlištěm v Praze, dozoruje pobočka Vrchního státního zastupitelství Olomouc v Ostravě. Já osobně i moji spolupracovníci jsme připraveni poskytnout veškerou součinnost. Podobné účelové změny typu státních zastupitelství byly ve své době právem kritizovány v kauze Jiřího Čunka. Vždy jsem usiloval o politickou nezávislost orgánů činných v trestním řízení. K zadržení paní vrchní ředitelky Jany Nagyové mám jen ten komentář, že má důvěra k ní nepoklesla a nemám důvod se domnívat, že se dopustila jakýchkoli nezákonností. Zásah na Úřadu vlády nemá podle mých informací žádnou souvislost s aktivitami orgánů činných v trestním řízení na pražském magistrátu nebo u dalších institucí. Zadržení pracovníků Úřadu vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012.  Chci věřit tomu, že orgány činné v trestním řízení postupují zcela nezávisle a bez politického kontextu. Znovu vyzývám orgány činné v trestním řízení k urychlenému objasnění všech souvislostí tohoto zásahu, protože dlouhodobé mlčení umožňuje pouze šíření spekulací, polopravd a nepodložených tvrzení,“ zakončil svoje prohlášení.

TOP 09 za premiérem zatím stojí

TOP 09 doufá, že informace k dnešnímu zásahu policie budou veřejnosti sděleny co nejdříve. Do té doby prý strana nemá důvod snižovat důvěru v premiéra a destabilizovat vládu. Kalousek zdůraznil, že akce kriminalistů nesmí odvést pozornost státu od řešení následků povodní a pomoci postiženým lidem. Politici TOP 09 tak podle něj budou věnovat maximální pozornost právě záplavám. Místopředseda TOP 09 Kalousek vyzval k udržení stability v zemi: „Situaci, kdy probíhá bezpečnostní akce v bezprostředním okolí předsedy, vlády pokládá TOP 09 za vážnou. Politické stanovisko k celé záležitosti však můžeme sdělit až v okamžiku, kdy budeme věrohodně informováni o skutečnostech vedoucích k tak dramatické realizaci úkonů v trestním řízení," poznamenal.

Věci veřejné a Tomio Okamura vyzývají k rozpuštění sněmovny

Zástupci politické strany Věci veřejné opakují, že jsou připraveni podpořit rozpuštění Poslanecké sněmovny a hlasovat pro vyvolání předčasných voleb, tak aby se naše země neocitla v politickém patu. Pro konstruktivní fungování země, zvláště v době likvidace povodňových škod, je zapotřebí ještě před rozpuštěním sněmovny či pádem vlády, aby byla přijata široká shoda stran nad vytvořením státního rozpočtu a zemi neohrozily nevratné škody pramenící z rozpočtového provizória. 

„Premiérovo mlčení a doslova zmizení uprostřed zasedání sněmovny potvrzuje vysokou závažnost této rozsáhlé klientelistické kauzy. Vyšetřování jednoznačně vítáme a chceme věřit stejně jako veřejnost, že toto rozsáhlé šetření nevyšumí do ztracena.  Vzhledem k tomu, že premiér Nečas stojí za protizákonným odvoláním policejního prezidenta Lessyho, zastrašováním vyšetřovatelů a tlakem k odvolání podplukovníka Martince z protikorupčního policejního útvaru, nespatřujeme v něm skutečnou záruku vůle po transparentním vyšetření celé klientelistické sítě. Požadujeme tedy jeho okamžité odstoupení a řešení situace na půdorysu parlamentních stran a prezidenta republiky. Chceme širokou veřejnost ujistit, že jsme připraveni podpořit konstruktivní politické řešení, avšak s požadavkem na odstoupení premiéra Petra Nečase,“ stojí v prohlášení Věcí veřejných.

Tomio Okamura vyzval své přátele a sympatizanty v poslanecké Sněmovně parlamentu ČR, aby žádali odstoupení vlády ČR a hlasovali pro nedůvěru nečasově vládě. Zároveň vyzývá k vyhlášení předčasných voleb. Ty jsou podle něj v tuto chvíli jediná možnost, jak legitimizovat vedené České republiky. 

Předseda Senátu Štěch: Je to mezinárodní ostuda!

„Je potřeba, aby policie i státní zastupitelství konaly, nehledě na případný nátlak z jakékoliv strany. Už teď mohu říct, že je to velká mezinárodní ostuda, už teď má naše země mnoho problémů. Nevidím jiné řešení, než aby vláda v čele s premiérem Petrem Nečasem podala demisi.  Za okolností, kterými současná koalice prošla, si nedovedu představit, že by na daném půdorysu Poslanecké sněmovny mohla vzniknout koalice, která by získala podporu. Jediným řešením jsou proto demokratické a čisté volby.  Struktury, které zřejmě policie začala rozkrývat, nejsou jen otázkou jednoho nebo dvou členů vlády. Pravděpodobně jde o nelegální propojení s ekonomickým a lobbistickým prostředím. Lidé mají mít právo, aby si situaci zhodnotili a rozhodli o svých zástupcích v nových volbách. Rozhodující slovo by v této situaci měl sehrát prezident. Měla by nastat dohoda politických stran, která by umožnila konání předčasných voleb.  Jsem přesvědčen, že policie a státní zastupitelství nezahájí akci směřující i k Úřadu vlády, pokud nemají pádné důvody. Nelze ale čekat na uzavření případu, to může trvat měsíce nebo dokonce roky. Aby se neprohlubovala nedůvěra lidí v politiku, reálné závěry z dnešních událostí by měly být zřejmé už během následujících dnů nebo týdnů,“ sdělil k aktuálním událostem Štěch.

Sen o české pravici se zhroutil - bohužel, podle Bělobrádka

I předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes okomentoval největší politický skandál v polistopadové historii českého státu: „Pohár trpělivosti se stávajícími zkorumpovanými a prolhanými poměry přetekl. Naprosto respektujeme postup státního zastupitelství a Policie ČR. Chválíme je za jejich kuráž zasáhnout do nejvyšších politických a vládních pater. Konec éry kmotrů a mafianizace veřejného života musí provázet i odchod současné vládní koalice. Po přechodné období do voleb může zemi řídit úřednický kabinet. Chci zdůraznit, že veřejnost má před volbami právo na maximum informací z pozadí korupčních případů, a to včetně informací o provázání kmotrů na politické špičky. Je na poslanecké sněmovně, aby konala a oživila naději, že se naše parlamentní demokracie a právní stát dokážou vymanit z hluboké krize. Věřím, že doba napojení politiky na organizovaný zločin tímto pomalu končí. Doufáme, že v poslanecké sněmovně zůstal alespoň základ odpovědnosti za naše poměry a že občané dostanou v předčasných volbách šanci postavit naši politiku na zdravější základ. KDU-ČSL rozhodně očekává odpovědné vystoupení a vysvětlení situace ze strany premiéra, protože pravdu chceme znát všichni.“

Vložil: Anička Vančová