Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další fraška v ČT: Dezinformace u Moravce v přímém přenosu. A svůj roční plat na Babišovu lež vsadil…

24.01.2017
Další fraška v ČT: Dezinformace u Moravce v přímém přenosu. A svůj roční plat na Babišovu lež vsadil…

Autor: ČT / repro

Popisek: Otázky Václava Moravce tuto neděli

V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce stále častěji zaznívají dezinformace, které nemá divák šanci odhalit. I když se zkušený moderátor snaží svým hostům ve studiu čelit tím, že je na ně dobře připraven, nezmůže se na víc, než na sofistikovaný dotaz. Ale politici, vyškolení za peníze daňových poplatníků svými mediálními poradci, si trvají na svém a na voliče útočí prostřednictvím cílené propagandy.

Minulý týden ji vrchovatě předvedl ministr financí Andrej Babiš. Na konferenci, věnované dosavadnímu fungování EET, tvrdil, že se díky tomuto kontroverznímu projektu již za jediný měsíc zvýšily tržby v restauracích o sto procent. Bohužel však nikdo, kromě ministra financí samotného, nemá možnost si tento údaj ověřit. Snažil se o to v nedělních Otázkách i Václav Moravec, ale marně. Jeho hosty byla Babišova náměstkyně Alena Schillerová a ekonomové  Petr Janský a Libor Dušek.  Když se Schillerová chlubila skvělými výsledky, jakých bylo údajně během prvního měsíce fungování EET dosaženo, její protivníci konstatovali, že si tato čísla nijak nemohou ověřit. 

Žonglování s čísly

Sama Schillerová připustila, že čísla bylo dost složité dopočítat a že ministerstvo vycházelo pouze z určitého vzorku podnikatelů.  A stejné nejasnosti panují i kolem počtu uzavřených živností a restaurací, v návaznosti na zavedení EET. Zatímco  Babišovo ministerstvo  tvrdí, že zaniklo pouze minimum živností, podle statistik jich bylo zrušeno nejméně osm stovek. Když se Moravec ptal, kterým číslům tedy máme věřit a zda nejde o pouhé žonglování s nimi, jeho hosté se nakonec ničeho nedobrali.  Ekonomové se však shodli na tom, že bilancovat je předčasné a že je nutné čekat na serióznější údaje: „Efekt se nedá vyhodnotit po prvním měsíci.“ 

Tržby, evidované dvakrát

Na propagandu Ministerstva financí už zareagovala řada opozičních politiků, odborníků i podnikatelů. Tak například kritik Andreje Babiše, zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek, trvá na tom, že přesná čísla o fungování EET ještě nejsou k dispozici. A upozornil také na šokující fakt, na nějž si stěžují i podnikatelé.  Ti se opakovaně přesvědčili, že v systému finanční správy se jejich tržby objevovaly dvakrát: Buzek rovněž kritizoval, že přesnou informaci o zvýšení tržeb a s tím souvisejícího nárůstu výběru daní neuvedla ani náměstkyně Schillerová. V loňském roce se totiž podle dat Českého statistického úřadu vybralo na 13 miliard, nikoliv deset, jak tvrdí ministerstvo financí. Mnoho otazníků je také kolem výpočtu tohoto nárůstu. 

Baišova potěmkináda

Na to, že Babiš neříká pravdu, dokonce vsadil celý svůj roční plat podnikatel Vlastimil Bartel. Ten na serveru Echo24.cz   prezentoval svoje přesvědčení, že Babišova tvrzení, týkající se údajného nárůstu výběru daní o 100 procent jsou nereálná, byla vyvozena z jednotlivostí  a že jsou to čísla pouze pro voliče. Jeho pochyby ostatně potvrzuje i skutečnost, že údajný nárůst tržeb ministerstvo vyvodilo pouze z podkladů o čtyřech procentech podniků. A europoslanec Stanislav Polčák, který reprezentuje rovněž Sdružení místních samospráv, považuje Babišova  tvrzení o stoprocentním nárůstu daní za potěmkinovskou vesnici a na základě zkušeností z obcí vyvrací především to, že zde vznikají nové hospody. Podle něj je pravdou pravý opak.

Babišovy nepravdy

Dezinformace, které šíří naši politici, naštěstí přísně sleduje web Demagog. cz. Ten v případě Andreje Babiše registruje jeho již 55 zcela nepravdivých výroků. Zmiňuje například, jak se ministr v Otázkách Václava Moravce chlubil, že projekt EET je prvním, který se v naší zemi snaží něco udělat proti šedé ekonomice. Předchozí vlády přitom učinily řadu opatření, například omezení plateb v hotovosti, režim přenesené daňové povinnosti, institut nespolehlivého plátce, apod. Zcela nepravdivé je také jeho tvrzení, že EET funguje ve všech zemích Evropy, ve skutečnosti však  pouze ve čtrnácti, tedy přibližně pouze  v polovině z nich.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace