Tři měsíce v jednom ze dvanácti speciálně upravených kamionů s postelí, koupelnou a playstationem. Yemi o slávě i její odvrácené tváři
24.01.2017
Foto: Facebook
Popisek: Yemi A.D.
Narodil se na libereckém sídlišti, navíc jako černoch, což nebyla žádná legrace. A když se otevřeně přihlásil ke své homosexualitě, naštval Čechy znova. Ještě že v Americe ho nikdo neřeší – a jeho zahraniční kariéra je více než hvězdná.
Ve Státech totiž Yemi pracoval pro rappera Kanye Westa, dělal pro něj choreografie tanečních scén a nakonec pro něj pracoval i jako režisér. S Kanyem absolvoval i tři turné. Každé trvalo dva až tři měsíce, obden bylo vystoupení. Zažil si tedy hvězdný život. „Žil jsem v jednom ze dvanácti speciálně upravených autobusů s postelemi, koupelnou i třeba playstationem. S dalšími dvaadvaceti kamiony jsme přejížděli z města do města,“ vzpomíná v rozhovoru pro Magazín MF Dnes tanečník.
Odvrácená tvář slávy
Za pár týdnů prý měl pocit, že ztrácí kontakt s realitou, není co se divit. Věnoval se jen show, každý druhý večer jeho dílu tleskaly tisíce lidí – přestal to zvládat. A jeho zaměstnavatel, slavný rapper, takhle jeden několikátý rok, to vše pod neustálým dozorem médií. Není pak divu, že má pověst vzteklého psychopata, co své zaměstnance buzeruje a vyřvává. Yemi prý měl štěstí – na něj Kanye nikdy neřval, ale nebylo prý příjemné ani být u toho, když se vztekal na tanečníky anebo třeba servírku v baru za to, že přinesla místo lehké koly normální…Není divu, že nedávno na veřejnosti prosákly zprávy o tom, že se Kanye West nervově zhroutil. Americké hvězdy prostě žijí na hraně.
Málo zakázek a kulturní šok
Proč se Yemi z Ameriky, kde měl slušně rozjetou kariéru a kde si s přítelem pronajali i domek v luxusním Laurel Canyonu, vracel? Jednak prý proto, že měl málo práce. Dvě zakázky do měsíce pro něj byly málo, nebaví ho prý se jen tak válet na pláži, je totiž trošku workoholik. A pak je tu rozdíl v povahách…
V Americe vtip o černoších neuslyšíte
Třeba to, jak se Američané staví k barvě kůže, respektive to, jak o ní vůbec nemluví. Yemi je z Evropy zvyklý na politicky nekorektní humor – a v USAa těžce narazil. Ani černoch tu o černoších nemůže vtipkovat, to by bylo velké faux pas. Na druhou stranu tam nepotkáte otevřené rasisty, jako u nás, kde se strhla debata o černochovi na letáku z Lidlu. V USA prý ale funguje skrytý rasismus. „Vejdu do restaurace, kde sedí samí bílí hosté, a cítím, že nade mnou číšník ohrnuje nos,“ popisuje typickou Ameriku Yemi.
Češi nic neřeší, nemají společenské normy
A proč že má rád Čechy? Prý proto, že jsou prvoplánově upřímní. „Než jsem se ve Státech prokousal společenskými normami, jak a co vyjádřit, ztratil jsem strašně energie. Vadilo mi, že velká část hodnocení toho druhého spočívala ve všech těch věcech kolem - kde bydlí, jak se obléká, co dělá a co jí, do jakých podniků chodí,“ vzpomíná. U nás ho lidé berou takového, jaký je. Jenže zapomíná říct, jak těžce si to musel vybojovávat a jak dlouho mu to trvalo, než se z černého kluka z libereckého sídliště, co je ještě navíc na kluky, stal nejlepší český tanečník…
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Dáša Vrchotová