Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zákonodárci zplodili další paskvil. Chrání zákazníky hospod nebo pacienty v blázincích, ale děti ne. Čeká nás EES (elektronická evidence stolice)?

20.01.2017
Zákonodárci zplodili další paskvil. Chrání zákazníky hospod nebo pacienty v blázincích, ale děti ne. Čeká nás EES (elektronická evidence stolice)?

Foto: Youtube, repro; ilustrační foto

Popisek: Iggy Pop a Tom Waits ve slavné filmařské hříčce Jima Jarmusche Coffee and cigarettes; 30. května to budou muset típnout

Paskvil za paskvilem chrlí čeští zákonodárci. Po měsících práce a nekonečných debat přijmou zákony, plné výjimek a nesmyslných paragrafů, které se musí vzápětí poté, co začnou platit, novelizovat, a nevyznají se v nich ani samotní jejich autoři, ani právníci. Jeden z nich, tzv. protikuřácký, byl senátory schválen ve čtvrtek. Již nyní nad ním ale zůstává rozum stát.

V mediální smršti kolem další kontroverzní normy většinou zaniká, že jejím cílem je ochrana zdraví před  škodlivými účinky návykových látek. A za ty je považován především alkohol a cigarety, přestože  některé jiné návykové látky, například  cukr, škodí stejně, možná dokonce  mnohem více. Závislost na cukru však  čeští politici nadále ignorují i přes hrozivý nárůst obezity a cukrovky.

Cigáro ne, dýmka ano

A rovněž k samotnému boji proti kouření přistupují velmi svérázně. Zatímco s definitivní platnosti zakázali kouření v restauracích, uvnitř divadel a kin, na sportovištích nebo nástupištích,  tolerují zde užívání elektronických cigaret. Povoleno bude také kouření vodních dýmek. Odborné studie se přitom shodují, že nebezpečné jsou všechny druhy kouření, ať už jde o klasické cigarety nebo jejich light a elektronické verze, dokonce i ony vodní dýmky. S ohledem na tento fakt žádají odborníci ve Spojených státech přísnější regulaci elektronických cigaret, mimo jiné proto, že jsou velmi populární u mládeže a mohou vyvolat fatální závislost na nikotinu.

Výjimka pro blázince

Pro nemocnice bude platit ještě jedna kuriózní výjimka, kouřit v nich mohou pacienti na psychiatrických odděleních. Na stanici Radiožurnál tuto absurditu vysvětlil senátor Jaroslav Malý (ČSSD) s tím, že kouření údajně snižuje užívání psychofarmak. Opomněl ale poznamenat, že právě kouření může psychické poruchy spustit a po několika letech může být silný kuřák postižen vážnými psychickými problémy.  Časopis Lancet nedávno zveřejnil výsledky řady studií, podle nichž nikotin způsobuje změny v mozku, vedoucí k rozvoji duševních chorob, například schizofrenie.  Riziko schizofrenie může podle dalších výzkumů výrazně ovlivnit rovněž kouření marihuany.

A co děti?

Nejvíce absurdní je ale fakt, že v protikuřáckém zákoně neprošel zákaz kouření v autech, pokud jsou v něm zároveň převáženy děti. Nad tím opravdu rozum zůstává stát. Zatímco si soudný dospělý člověk může svobodně vybrat, zda do kuřácké restaurace vstoupí či nikoliv, děti budou nadále vystaveny bezohlednosti svých rodičů, kuřáků. A o tom, že v bytech mohou rodiče kouřit neomezeně a ohrožovat své potomky, včetně kojenců, snad ani nemá smysl se zmiňovat.   A zdaleka nejde jenom o to, že děti musí při jízdě s kuřákem inhalovat kouř, plný škodlivin, ale také o zvýšení rizika nehodovosti. Kouřící řidič je totiž často velmi nepozorný.

Zavedou EES?

Jako špatný vtip pak zní sebechvála politiků, kteří nad schválením protikuřáckého zákona jásají. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) hovoří o historickém dnu. „Jsem hrozně rád, že třicátý květen bude dnem posledního típnutí v České republice.“ Premiér Bohuslav Sobotka se chvástá: „ČR se konečně zařadí mezi slušné země, omezí kouření a ochrání zdraví svých občanů.“ Jen na děti jaksi pozapomněl. A glosovat kontroverzní zákon samozřejmě neopomněl ani lid:  „Tady nejde o protikuřácký zákon, ale o to, že vláda dělá z lidí nesvéprávné ovce. Příkazy zákazy regulace. Je to odporné. Do čeho ta banda levičácká ještě chce mluvit? Jak často máme vyměšovat, co a kdy jíst, jakým rytmem máme dýchat? Nezavedou nakonec EES (elektronickou evidenci stolice) kde budou přeměřovat délku, váhu a obsah?“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace