Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotkova vláda se chlubí svými úspěchy. V přehlídce samochvály ale zamlčuje velký průšvih a podvádí voliče. Komu podrazila nohy a koho dusí?

19.01.2017
Sobotkova vláda se chlubí svými úspěchy. V přehlídce samochvály ale zamlčuje velký průšvih a podvádí voliče. Komu podrazila nohy a koho dusí?

Foto: Vláda ČR

Popisek: Bohuslav Sobotka jde na vládu

Každé vystoupení premiéra Sobotky je přehlídkou samochvály. Chlubí se, že stát hospodaří s přebytkem nebo že Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Ale je otázkou, zda je to vůbec dobře. Mnoho firem a sociálních či zdravotnických zřízení totiž bojuje s velkým nedostatkem pracovních sil. Nejenže kvůli špatné politice státu houfně mizí do zahraničí, ale doslova je luxuje státní aparát, který v posledních letech zrůdně bují a polyká miliardy z našich daní.

Na tento problém, o němž se příliš nemluví, tento týden upozornil ekonom Pavel Kysilka. V rozhovoru pro server Echo24.cz  kritizoval, že vláda vyluxovala z trhu  desítky tisíc lidí a  zoufale tím podráží  nohy průmyslu. Je přesvědčen, že kvůli tomu  český průmysl neroste, jak by mohl, podle něj by to mohlo být dokonce   až dvakrát více, než je tomu v současné době. Mnoho podnikatelů si stěžuje, že mají hodně zakázek ze zahraničí, ale nemají dostatek lidí, aby je mohli realizovat. A za nedostatek pracovních sil nese odpovědnost také státní politika. Kvůli ní se u nás rodí málo dětí a navíc již hotové a kvalifikované zaměstnance požírá  státní sektor. Ten by měl podle ekonoma každou novou agendu, kterou si vymyslí, vyřešit tím, že zruší tu starou. Jenže je tomu přesně naopak.

Opravdu nejlépe?

„Lidi, které česká státní správa a samospráva zaměstnávají, jsou vesměs kvalifikovaní.  A tyhle použitelné lidi stát nabírá nikoliv proto, aby něco pozitivního vytvořili, ale aby naplnili nové agendy úřadů. A co to jsou ty nové agendy? Regulace, dirigismus, kontrolorství, které doslova dusí podnikání, ale pozor, například i neziskovou sféru. Tady je působení české vlády na ekonomiku hrozně negativní,“ kritizuje Kysilka vládní politiku v Echo24.cz.   A také zásadně nesouhlasí s tím, že Sobotkova vláda hospodaří nejlépe od vzniku České republiky.

Brutální nárůst

Kysilka však není zdaleka sám, kdo si na brutální nárůst byrokracie a úřadníků stěžuje. Zatímco ve svém programovém prohlášení Sobotkova vláda deklarovala, že nebude plýtvat, státní aparát narostl o tisíce lidí a roční náklady na jejich platy vzrostly o 28 miliard. Přesto, že v kampani na podporu zavedení EET ministerstvo financí slibuje, že vyšší výběr daní bude použit na vybudování dálnic, nemocnic či školek, ve skutečnosti je vysají úředníci. Zatímco Nečasova vláda skutečně snížila počet státních zaměstnanců o deset tisíc, Sobotkův kabinet činí pravý opak. Časopis Dotyk nedávno zveřejnil analýzu vývoje počtu zaměstnanců státního aparátu. Od roku 2012 činí jejich nárůst více než třicet tisíc a náklady na jejich platy představují zvýšení  o  třicet miliard.  Stovky dobře placených lidí  nabralo Ministerstvo financi, berňáky a celní správa, například právě kvůli EET. Počty byrokratů rostou i přesto, že se s vysokými náklady zavádí elektronizace veřejné správy.

Čirá mystifikace

„Přestože tedy ministr financí Andrej Babiš v televizi hovoří o tom, co všechno si stát bude moci navíc dovolit kvůli dodatečným daňovým výnosům z elektronické evidence tržeb (až 18 miliard korun), je to čirá mystifikace. Všechny tyto peníze spolyká stále nákladnější státní aparát. Jestliže dnes eráru zbývá v kase více peněz, rozhodně to není tím, že by žil střídměji,“ konstatuje Jiří Pšenička v Dotyku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová