Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Sobotkova vláda se chlubí svými úspěchy. V přehlídce samochvály ale zamlčuje velký průšvih a podvádí voliče. Komu podrazila nohy a koho dusí?

19.01.2017
Sobotkova vláda se chlubí svými úspěchy. V přehlídce samochvály ale zamlčuje velký průšvih a podvádí voliče. Komu podrazila nohy a koho dusí?

Foto: Vláda ČR

Popisek: Bohuslav Sobotka jde na vládu

Každé vystoupení premiéra Sobotky je přehlídkou samochvály. Chlubí se, že stát hospodaří s přebytkem nebo že Česko má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Ale je otázkou, zda je to vůbec dobře. Mnoho firem a sociálních či zdravotnických zřízení totiž bojuje s velkým nedostatkem pracovních sil. Nejenže kvůli špatné politice státu houfně mizí do zahraničí, ale doslova je luxuje státní aparát, který v posledních letech zrůdně bují a polyká miliardy z našich daní.

Na tento problém, o němž se příliš nemluví, tento týden upozornil ekonom Pavel Kysilka. V rozhovoru pro server Echo24.cz  kritizoval, že vláda vyluxovala z trhu  desítky tisíc lidí a  zoufale tím podráží  nohy průmyslu. Je přesvědčen, že kvůli tomu  český průmysl neroste, jak by mohl, podle něj by to mohlo být dokonce   až dvakrát více, než je tomu v současné době. Mnoho podnikatelů si stěžuje, že mají hodně zakázek ze zahraničí, ale nemají dostatek lidí, aby je mohli realizovat. A za nedostatek pracovních sil nese odpovědnost také státní politika. Kvůli ní se u nás rodí málo dětí a navíc již hotové a kvalifikované zaměstnance požírá  státní sektor. Ten by měl podle ekonoma každou novou agendu, kterou si vymyslí, vyřešit tím, že zruší tu starou. Jenže je tomu přesně naopak.

Opravdu nejlépe?

„Lidi, které česká státní správa a samospráva zaměstnávají, jsou vesměs kvalifikovaní.  A tyhle použitelné lidi stát nabírá nikoliv proto, aby něco pozitivního vytvořili, ale aby naplnili nové agendy úřadů. A co to jsou ty nové agendy? Regulace, dirigismus, kontrolorství, které doslova dusí podnikání, ale pozor, například i neziskovou sféru. Tady je působení české vlády na ekonomiku hrozně negativní,“ kritizuje Kysilka vládní politiku v Echo24.cz.   A také zásadně nesouhlasí s tím, že Sobotkova vláda hospodaří nejlépe od vzniku České republiky.

Brutální nárůst

Kysilka však není zdaleka sám, kdo si na brutální nárůst byrokracie a úřadníků stěžuje. Zatímco ve svém programovém prohlášení Sobotkova vláda deklarovala, že nebude plýtvat, státní aparát narostl o tisíce lidí a roční náklady na jejich platy vzrostly o 28 miliard. Přesto, že v kampani na podporu zavedení EET ministerstvo financí slibuje, že vyšší výběr daní bude použit na vybudování dálnic, nemocnic či školek, ve skutečnosti je vysají úředníci. Zatímco Nečasova vláda skutečně snížila počet státních zaměstnanců o deset tisíc, Sobotkův kabinet činí pravý opak. Časopis Dotyk nedávno zveřejnil analýzu vývoje počtu zaměstnanců státního aparátu. Od roku 2012 činí jejich nárůst více než třicet tisíc a náklady na jejich platy představují zvýšení  o  třicet miliard.  Stovky dobře placených lidí  nabralo Ministerstvo financi, berňáky a celní správa, například právě kvůli EET. Počty byrokratů rostou i přesto, že se s vysokými náklady zavádí elektronizace veřejné správy.

Čirá mystifikace

„Přestože tedy ministr financí Andrej Babiš v televizi hovoří o tom, co všechno si stát bude moci navíc dovolit kvůli dodatečným daňovým výnosům z elektronické evidence tržeb (až 18 miliard korun), je to čirá mystifikace. Všechny tyto peníze spolyká stále nákladnější státní aparát. Jestliže dnes eráru zbývá v kase více peněz, rozhodně to není tím, že by žil střídměji,“ konstatuje Jiří Pšenička v Dotyku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace