Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozoruhodná drzost režiséra Feniče i České televize: Prezident nepatří mezi elitu národa

19.01.2017
Pozoruhodná drzost režiséra Feniče i České televize: Prezident nepatří mezi elitu národa

Foto: Facebook

Popisek: Duchovní otec GENu při natáčení nového dílu o Haně Zagorové

Není příliš překvapivé, že pokračování Galerie elity národa, kterou nyní každou neděli uvádí Česká televize, způsobila novou vlnu emocí. I když se tvůrci GENU samozřejmě nemohou zavděčit všem, přítomnost či absence některých jmen právem vyvolává pochybnost. A značný podíl viny na tom, kdo se na seznamu elity národa objevil a kdo tam chybí, nese i ČT, která tento nejrozsáhlejší dokumentární cyklus realizuje

„GEN je jedinečným svědectvím o době, v níž vzniká. Rozhodli jsme se proto tento projekt obnovit, abychom mohli divákům představit další desítky těch, kteří svojí prací, svými činy a svým životem zanechali trvalou stopu v české společnosti,“ říká na stránkách Genu generální ředitel České televize Petr Dvořák. Tím spíše je doslova šokující, že v Galerii elity národa chybí současná hlava státu, prezident Miloš Zeman. Ten snad trvalou stopu nezanechává? Přinejmenším tím, že byl zvolen poprvé v dějinách našeho státu přímou volbou občanů. A i když je, podobně jako jeho dva předchůdci Václav Havel a Václav Klaus, vnímán kontroverzně, jeho stopu v dějinách  českého státu nelze přece ignorovat.

Skandální zdůvodnění

Aby snad divák neznejistěl, zda se Zemanovo jméno neobjevilo již v první řadě Genu, či zda se  druhé řadě neobjeví později,  o jeho absenci na seznamu elity národa jej utvrzuje duchovní otec GENU, režisér Fero Fenič.  Ten se ve skandálním rozhovoru pro server idnes.cz nechal slyšet, že i Zeman má šanci na GEN, ale otázkou je, čím by mohl národ inspirovat.  Předem si navíc vytvořil alibi tím, že  prý na rozdíl od první řady do pokračování GENU politiky nezařadí, protože  mají nejkratší záruční dobu a je velmi těžké zhodnotit jejich přínos pro příští generace. Což ale nedodržel, protože mezi prvními se v něm objeví například Dana Drábová, která uspěla v krajských volbách za hnutí ANO. A mezi dalšími jmény nechybí Petr Pithart, což je politik bývalý. 

Ještě má šanci?

Na námitku, že se v Genu objevili Klaus i Havel, Fenič odpověděl: „Tehdy jsme reagovali na historický zvrat ve společnosti, který tihle politici reprezentovali. Dnes už žijeme v stabilní demokracii. Pokud se současný prezident zapíše do dějin národa činem, který významem přesáhne hranice, určitě by měl být také osloven. Ale nepředpokládám, že ještě stihne vybojovat na olympiádě zlatou medaili, zpívat v Metropolitní opeře nebo se mezinárodně prosadit v literatuře či ekonomice. I když u něho se nic úplně vyloučit nedá. Takže má ještě šanci.“

Zagorka ano, Zeman ne?

Feničova ironická odpověď je stěží uvěřitelná. Snad by ji bylo možné respektovat, kdyby v jeho GENu byli zařazeni skutečně jen samotní olympijští vítězové nebo sólisté Metropolitní opery a jiné nezpochybnitelné osobnosti.  Jenže na seznamu se ocitla řada popových hvězd, či dokonce modelka Herzigová, která se proslavila reklamou na podprsenku. Ale jim patrně hlava státu nesahá ani po kotníky. Nelze se vůbec divit, že Feničovy názory čtenáře serveru doslova rozzuřily a pozastavují se nad tím, že do Genu nebyl zařazen prezident, ale třeba „Zagorka ano“. Ale slušně se ozvali  i lidé, kteří rozhodně nejsou Zemanovými fanoušky a stěžují si, že jde o naprostou ztrátu objektivity. Jiní zase připomínají, že Miloš Zeman zanechal zásadní  stopu v našich dějinách legendárním článkem v Technickém magazínu, který národu konečně otevřel oči a k odporu vyburcoval tehdejší společnost. Čtenář Petr Kolář Feničovo vysvětlení shrnuje: „Drzost tohoto slovenského „hosta“ je pozoruhodná.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová