Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nesnášejí šikanu, štve je korupce a shánění konexí, dokonce nenávidí své rodiče. Budete zírat, jak dokážou být naši potomci sdílní

16.01.2017
Nesnášejí šikanu, štve je korupce a shánění konexí, dokonce nenávidí své rodiče. Budete zírat, jak dokážou být naši potomci sdílní

Foto: Facebook

Popisek: Organizace YMCA zkoumá názory mladých lidí. Výsledky jsou překvapivé; ilustrační foto

Někteří jsou ještě děti, další puberťáci či krátce dospělí. Své místo v životě teprve hledají. Rozhodně jim ale není všechno fuk, jak by se mohlo na první pohled z jejich leckdy přezíravého chování zdát. Naopak. Toho, co je trápí, štve nebo dokonce pořádně s…, je spousta. A překvapivě jsou mnohem ochotnější o své názory se podělit, než organizátoři mezinárodního průzkumu očekávali.

Nejstarší a největší mládežnická organizace YMCA, která navázala na dřívější tradici, přerušenou socialistickou érou, uspořádala kampaň Nenímitojedno, která je součástí celosvětové akce Give a Voice. Chtěla tak dát mladým lidem prostor k vyjádření o všem, co je trápí a co jim není lhostejné. Zúčastnili se jí děti a mladí od šesti do třiceti let, kteří odpovídali na sociálních sítích či vyplněním papírových kartiček, a zájem i jejich odpovědi rozhodně stojí za pozornost.

Kampaň Nenímitojedno

Ohlas je nečekaný

„Cílem průzkumu je získat co nejvíce podnětů od dětí a mladých lidí, na které pak bude YMCA v České republice jako mládežnická organizace reagovat,“ objasnila smysl akce Vladislava Vidláková z pražského ústředí YMCA. „Chceme mladým lidem poskytnout prostor, aby se mohli vyjádřit, co je trápí a zajímá. Kampaň na internetu doplňují čtyři tisíce kartiček, které jsme rozdali mládeži z celé České republiky. Ptali jsme se, co jim není jedno. A co by chtěli změnit. Ohlas je mnohem větší, než jsme očekávali.“ V současné době organizátoři třídí názory do přibližně patnácti skupin, sahajících odmezilidských vztahů přes šikanu ve školách až po řešení globálních problémů.Konkrétní výsledky budou známy ve druhé polovině ledna.

Kampaň Nenímitojedno

Ekologie, zdraví, vzdělání i vztahy

Letošní kampaň YMCA navazuje na rozsáhlý průzkum One Million Voices, který se uskutečnil v letech 2014 až 2015. Zúčastnili se ho tehdy lidé od patnácti do čtyřiadvaceti let ze šedesáti zemí všech kontinentů. „Celosvětově se odpovědi dají rozdělit do čtyř hlavních oblastí: zaměstnání, lidská práva, zdraví a životní prostředí. Tak třeba mladým v Tanzánii nejvíc chybí vzdělání, ve Walesu si stěžují na nedostatek pracovních příležitostí, Bělorusům zase vadí nedostatečná lékařská péče, která se neobejde bez konexí a úplatků,“ prozradila Vidláková. Podle zatím dostupných výsledků průzkumu se mladí v České republice nejvíc zajímají o životní prostředí, mezilidské vztahy a vzdělávání.

Kampaň Nenímitojedno

YMCA reaguje akcemi

V příštím roce chce YMCA díky průzkumu reagovat na potřeby lidí v místech, kde působí. „Kromě aktivit – kroužků, táborů či dobrovolnických programů – které už teď dětem a dospívající mládeži nabízíme, jim chceme nově pomoci také v iniciativách, při kterých budou moci něco udělat právě s tím, co jim není jedno,“ pokračuje Vidláková. Organizace nabízí mladým už nyní mnoho možností, jak dobře a aktivně trávit volný čas. Příkladem je třeba Ten Sing – umělecká tvorba pro teenagery. O přijetí nerozhoduje talent, ale chuť se zapojit, získat nové přátele a společně si pak zpěv, hudbu nebo tanec užít.

Kampaň Nenímitojedno

Bezpečí a podpora

YMCA je rovněž průkopníkem v zakládání mateřských a rodinných center, která poskytují prostor i podporu všem členům rodiny. Zaměřuje se i na tzv. nízkoprahová zařízení, určená zejména sociálně či ekonomicky znevýhodněným dětem a mladým lidem, kteří v nich najdou nejen klid a bezpečí, ale také poradenství a sociální servis. A v případě problémů také odbornou i lidskou podporu. YMCA také stála u zrodu a rozvoje mnoha sportů, napříkladbasketbalu, volejbalu, softbalu či lukostřelby, a její červený trojúhelník má ve znaku více než padesát sportovních klubů. Je také zakladatelkou moderního táboření a pořádá pro děti mládež tábory, z nichž nejstarší a nejznámější je Masarykův tábor v Soběšíně.

Kampaň Nenímitojedno

Nejstarší na světě

YMCA (YoungMen's Christian Association) je nejstarší a největší celosvětovou mládežnickou organizací a má 58 milionů členů ve 119 zemích. Založil ji v roce 1844 se svými přáteli v Londýně mladý obchodní příručí George Williams, který tak chtěl pomoci mladým mužům odolávat odlidštěnému prostředí anglických velkoměst. Stojí na křesťanských principech vzájemné pomoci, je ale otevřená všem mladým bez ohledu na národnost či vyznání. Za první republiky u nás jezdily na její letní tábory děti z katolických, protestantských, židovských, pravoslavných, mormonských i ateistických rodin. O její rozvoj YMCA v Československu se vedle prezidenta T. G. Masaryka zasadil třeba i otec prvního porevolučního prezidenta Václav Maria Havel. Po okupaci byla organizace zakázána a řada aktivních členů zaplatila za svou činnost životem. Po poválečné obnově byla ale v 50. letech rozpuštěna a její majetek převzal Svaz československé tělesné výchovy. Znovuzaložení se YMCA dočkala v roce 1990, dnes má 25 poboček a zhruba tří a půl tisíce členů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace