GEN se vrací. Do Galerie elity národa jsou místo Kundery a Trumpové zařazeni Bartoška se Zagorovou. Fenič se zařekl, že politiky už točit nebude, jenže… rejže
13.01.2017
Foto: Facebook
Popisek: Duchovní otec GENu při natáčení nového dílu o Haně Zagorové
Když před patnácti lety vznikla první série dokumentů Galerie elity národů, věnovaných portrétům osobností, vyvolala velkou kontroverzi. A nejinak tomu patrně bude i při vysílání jejího pokračování. První osobností, která se v druhé řadě objeví již tuto neděli, bude populární zpěvačka Hana Zagorová. Následovat ji budou například Jiří Bartoška, Dana Drábová nebo Dominik Duka.
„Elita je pro český národ dodnes slovem, které popuzuje. Došlo to tak daleko, že jsme po šestém díle museli slovo elita ze znělky vymazat,“ postěžoval si režisér Fero Fenič tento týden v rozhovoru pro Radiožurnál. A přiznal se, že právě kvůli němu není ani snadné získat souhlas některých lidí, které chtěli do Galerie zařadit. Marná prý je snaha kontaktovat slavného spisovatele Milana Kunderu nebo Ivanu Trumpovou. Ale překvapivě účast v Genu odmítl i známý vědec Jiří Grygar. Stejně tak nebylo lehké sehnat režiséry, kteří by byli ochotni portréty natáčet. Přesto má v plánu realizovat medailony další stovky lidí, které podle režiséra výrazně ovlivňují život v naší společnosti. A vzhledem devalvaci hodnot, jíž naše společnost podle Feniče nyní čelí, potřebuje nové pozitivní příklady lidí. V této souvislosti také hovoří i o tom, že Česká televize, která se na projektu opět podílí, je posledním nezávislým ostrovem.
Tak ano, nebo ne?
I tak se ale nad „nezávislostí“ Genu vznáší již nyní různé pochyby. Když o něm Fenič v Českém rozhlase hovořil loni, svěřil se, že by se chtěl vyhnout politikům, protože to byl prý největší nedostatek, čas podle něj některé osobnosti úplně jinak zhodnotil. Ale zároveň zmiňoval, že by měl být první díl věnován Madelaine Albrightové v režii Heleny Třeštíkové. Jak ale z programu České televize vyplývá, jako vůbec první představí druhá řada Genu zpěvačku Hanu Zagorovou, její medailon natočil výjimečně samotný Fenič. Z dalších osobností, které se v padesátce prozatím natočených dílů objeví, tvůrci odtajnili jména Petra Pitharta, Dominika Duky, Dany Drábové, Evy Herzigové, Dagmar Havlové, Viktora Preisse, Šimona Pánka, Petra Čecha nebo Jožky Černého. Jak je zřejmé, politici mezi nimi nechybí.
Za Vondráčkovou se stydí...
Fero Fenič se přiznal, že v případě některých osobností, které byly do Genu zařazeny, toho lituje. A za medailon Heleny Vondráčkové se prý dokonce stydí. „Jako osobnost mě později zklamala,“ řekl doslova. A to přesto, že Vondráčková patří k nejúspěšnějším českým umělcům, kteří prorazili i v zahraničí. Podlehl prý také osobě Vladimíra Dlouhého, v té době nejpopulárnějšího politika své doby. Připomeňme, že z politiků se kromě Dlouhého Gen věnoval i Karlu Schwarzenbergovi, Václavu Klausovi a Václavu Havlovi.
Profíci i kamarádi
Nová řada Genu se bude lišit i v tom, že některé portréty nevytvoří profesionální režiséři, ale jiní umělci. Tak například známý výtvarník David Černý natáčel svého kamaráda zpěváka Davida Kollera, Michal Kocáb zase Michala Pavlíčka. Většinu ostatních ale obstarají renomovaní tvůrci, například dokumentaristé Olga Sommerová, Helena Třeštíková, Pavel Jandourek, Igor Chaun, Břetislav Rychlík nebo Alena Činčerová, další pak osvědčení režiséři hraných filmů Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Saša Gedeon, Karel Smyczek, Jiří Strach, Vladimír Michálek, Vojtěch Kotek, Jiří Mádl a další.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová