Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

GEN se vrací. Do Galerie elity národa jsou místo Kundery a Trumpové zařazeni Bartoška se Zagorovou. Fenič se zařekl, že politiky už točit nebude, jenže… rejže

13.01.2017
GEN se vrací. Do Galerie elity národa jsou místo Kundery a Trumpové zařazeni Bartoška se Zagorovou. Fenič se zařekl, že politiky už točit nebude, jenže… rejže

Foto: Facebook

Popisek: Duchovní otec GENu při natáčení nového dílu o Haně Zagorové

Když před patnácti lety vznikla první série dokumentů Galerie elity národů, věnovaných portrétům osobností, vyvolala velkou kontroverzi. A nejinak tomu patrně bude i při vysílání jejího pokračování. První osobností, která se v druhé řadě objeví již tuto neděli, bude populární zpěvačka Hana Zagorová. Následovat ji budou například Jiří Bartoška, Dana Drábová nebo Dominik Duka.

„Elita je pro český národ dodnes slovem, které popuzuje. Došlo to tak daleko, že jsme po šestém díle museli slovo elita ze znělky vymazat,“ postěžoval si režisér Fero Fenič tento týden v rozhovoru pro Radiožurnál. A přiznal se, že právě kvůli němu není ani snadné získat souhlas některých lidí, které chtěli do Galerie zařadit.  Marná prý je snaha kontaktovat slavného spisovatele Milana Kunderu nebo Ivanu Trumpovou. Ale překvapivě účast v Genu odmítl i známý vědec Jiří Grygar. Stejně tak nebylo lehké sehnat režiséry, kteří by byli ochotni portréty natáčet. Přesto má v plánu realizovat medailony další stovky lidí, které podle režiséra výrazně ovlivňují život v naší společnosti. A vzhledem devalvaci hodnot, jíž naše společnost podle Feniče nyní čelí, potřebuje nové pozitivní příklady lidí. V této souvislosti také hovoří i o tom, že Česká televize, která se na projektu opět podílí, je posledním nezávislým ostrovem.

Tak ano, nebo ne?

I tak se ale nad „nezávislostí“ Genu vznáší již nyní různé pochyby. Když  o něm Fenič v Českém rozhlase hovořil loni, svěřil se, že by se chtěl vyhnout politikům, protože to byl prý největší nedostatek,  čas podle něj  některé osobnosti úplně jinak zhodnotil. Ale zároveň zmiňoval, že by měl být první díl věnován Madelaine Albrightové v režii Heleny Třeštíkové. Jak ale z programu České televize vyplývá, jako vůbec první  představí druhá řada Genu zpěvačku Hanu Zagorovou, její medailon natočil výjimečně samotný Fenič. Z dalších osobností, které se v padesátce prozatím natočených dílů objeví, tvůrci  odtajnili jména Petra Pitharta, Dominika Duky, Dany Drábové, Evy Herzigové, Dagmar Havlové, Viktora Preisse, Šimona Pánka, Petra Čecha nebo Jožky Černého. Jak je zřejmé, politici mezi nimi nechybí.

Za Vondráčkovou se stydí...

Fero Fenič se přiznal, že v případě některých osobností, které byly do Genu zařazeny, toho lituje. A za medailon Heleny Vondráčkové se prý dokonce stydí. „Jako osobnost mě později zklamala,“ řekl doslova. A to přesto, že Vondráčková patří k nejúspěšnějším českým umělcům, kteří prorazili i v zahraničí. Podlehl prý také osobě Vladimíra Dlouhého, v té době nejpopulárnějšího politika své doby. Připomeňme, že z politiků se kromě Dlouhého Gen věnoval i Karlu Schwarzenbergovi, Václavu Klausovi a Václavu Havlovi.

Profíci i kamarádi

Nová řada Genu se bude lišit i v tom, že některé portréty nevytvoří profesionální režiséři, ale jiní umělci. Tak například známý výtvarník David Černý natáčel svého kamaráda zpěváka Davida Kollera, Michal Kocáb zase Michala Pavlíčka. Většinu ostatních ale obstarají renomovaní tvůrci, například dokumentaristé Olga Sommerová, Helena Třeštíková, Pavel Jandourek, Igor Chaun, Břetislav Rychlík nebo Alena Činčerová, další pak osvědčení režiséři hraných filmů Jan Hřebejk, Petr Zelenka, Saša Gedeon, Karel Smyczek, Jiří Strach, Vladimír Michálek, Vojtěch Kotek, Jiří Mádl a další.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .      

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace