Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejhorší erotickou scénu v dějinách najednou viděly téměř dva miliony diváků. Proč ji vlastně všichni kritici tak strhali?

11.01.2017
Nejhorší erotickou scénu v dějinách najednou viděly téměř dva miliony diváků. Proč ji vlastně všichni kritici  tak strhali?

Foto: ČT

Popisek: Lída Baarová

Česká televize odvysílala v televizní premiéře film Lída Baarová. Přes snahu většiny českých kritiků tento film strhat a zesměšnit, si ho nenechaly ujít téměř dva miliony diváků. Jde totiž o snímek nejen atraktivní, ale také stále aktuální. Rozcupovali ho novináři více proto, že Filip Renč dostal metál od prezidenta, nebo jen kvůli tomu, že je úspěšným režisérem? Vždyť úspěch se v Čechách neodpouští...

Někteří recenzenti například  Renče dosti nefér způsobem obviňují, že chtěl Baarovou, jejíž kariéru zničil poměr s nacistickým ministrem propagandy Goebbelsem, rehabilitovat nebo alespoň „relativizovat“. Nic takového ovšem z filmu nevyplývá. Vždyť v několika scénách čelí Baarová nejen varování svého otce a sestry, ale také někdejších přítelkyň z branže, Adiny Mandlové a Ljuby Hermannové. A ona na ně nedá, kariéra je pro ni na prvním místě.  Ze všech rozhodnutí, které ve svém životě učinila, je i v tomto  případě  patrné, že za ně nesla osobní odpovědnost. Nebyla obětí doby, ale sebe sama a své touhy stát se za každou cenu filmovou hvězdou.  Je však méně známé, že i apolitická Baarová si nebezpečí nacismu uvědomovala a dokázala dát svůj postoj statečně najevo. Před Goeebelsem například kritizovala plán na obsazení Sudet a její ctitel ji kvůli tomu vyhodil z recepce na ministerstvu propagandy.

Ani Renč, ani Hubač Baarovou neomlouvají

Režisér Filip Renč ani scénárista Ivan Hubač tedy rozhodně nepodlehli snahám Baarové celý život se vymlouvat, že se s Goebbelsem stýkala již před válkou a netušila, co strašlivého se v Německu chystá. Dokazuje to řada scén, v nichž na vlastní oči slyší (a později také vidí), jaké plány mají Hitler i Goeebels se Židy. Stejně tak se oproti celoživotnímu tvrzení Baarové, že její vztah s nacistou byl pouze platonický, přiklonili spíše k variantě, že se skutečně stala jeho milenkou. A ani v tomto ohledu ji nijak nešetří a neidealizují. Ostatně, z filmu dostatečně jasně vyplývá, že se herečka bez skrupulí stýkala s ženatými muži a byla příčinou utrpení jejich manželek. Goebbels byl navíc otcem šesti malých dětí, které nakonec krutě doplatily na jeho slepou oddanost Hitlerovi. Den po vůdcově smrti je jejich rodiče, předtím než sami spáchali sebevraždu, všechny otrávili. 

Špatná herečka, nebo spíše málo krásná?

Z několika recenzí je dosti patrné, že jejich autoři toho o Baarové vlastně příliš mnoho nevědí. Táňu Pauhofovou v hlavní roli jízlivě kritizují, že diváky příliš nezatěžuje ukázkami svého hereckého umění. Jenže nějak pozapomněli, že Baarová se nestala mezinárodní filmovou hvězdou díky svému hereckému umění, ale především díky svému mimořádnému vzhledu. Je spíše otázkou, zda je Pauhofová pro roli femme fatale dostatečně krásná.  Na rozdíl od skutečně nádherné Baarové totiž rozhodně není typem ženy, které by všichni muži padali k nohám. Na tom se mimochodem zklamaně  shoduje  většina diváků.

Nejhorší erotická scéna v dějinách

Lze však částečně souhlasit s kritikou milostné scény Baarové s Goebbelsem, kterou dokonce jeden z autorů označil za nejhorší erotickou scénu v českém filmu všech dob. Jistě by se našly horší, nicméně ony vysmívané rudé plameny ji opravdu poškodily.

A jestliže se recenzenti pohoršují, že je film o Lídě Baarové pouhé melodrama, pak se lze oprávněně ptát: Co jiného je tragický příběh krásné ženy, do níž se zamilují nejmocnější muži své doby a tvrdě za to zaplatí nejen ona sama, ale i celá její rodina? Možná by se však v kulturních rubrikách našlo méně zlých slov, kdyby se na premiéře tohoto melodramatu ukázal po boku Filipa Renče namísto prezidenta Zemana  jiný politik a také ho pochválil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace