Všichni slaví výročí Charty 77. Ale víte, koho nasadili na nemocného Jana Wericha? A který z miláčků národa podepsal ´antichartu´? Možná budete koukat
07.01.2017
Foto: Revolver Revue / repro
Popisek: Anticharta v Národním divadle
FOTO VIDEO Umělci podpořili stávající režim proti zlolajným živlům, které do světa vypustili Chartu a chtěli rozvracet mír a socialismus. Největší podpisová manifestace se konala v lednu 1977 v Národním divadle. Tedy tam, kde kdysi Karel Höger anebo Lída Baarová vyslovovali podporu Říši. Jenže za války šlo o život. O co šlo v roce 1977?
Vcelku o nic, byla normalizace. Nikomu z přítomných nešlo o život. „Jen“ o kariéru. A přesto podepsalo 76 národních, 360 zasloužilých a více než 7000 dalších umělců. Za svůj podpis pod Antichartou se po revoluci omluvilo jen pár lidí. Třeba Jiří Ornest či Zdeněk Svěrák, kteří mluvili o úlitbě režimu. A takový Jiří Korn si prý zase nepamatuje, co to podepsal. Prý mu někdo strčil nějaké papíry…
U příležitosti čtyřicetiletého výročí Anticharty web Bubínek Revolveru 2. 1. 2017 přinesl velmi zajímavou pdf publikace, která vyšla v Edici RR před patnácti lety a jejíž jádro tvoří reprint stránek zveřejněných poprvé k dvacátému výročí v Revolver Revue č. 33 už v roce 1997. A právě z ní čerpáme…
Podepsali takřka všichni
Prohlášení podepsali například Karel Gott, Luděk Sobota, Jiří Korn, Josef Laufer či Jitka Zelenková. Anebo také Rudolf Hrušínský nejstarší, Jiří Sovák, Miloš Kopecký, Radovan Lukavský a Michal Pokop. A také Jan Werich. Těch, kteří odmítli, bylo jenom pár. Mezi nimi zpěvák Vladimír Mišík anebo herečka Táňa Fischerová.

Karel Gott byl tehdy fešák, že
Werich prý nevěděl, co podepisuje
Jan Werich prý ani nevěděl, co podepisuje. Jemu to, na rozdíl od Jiřího Korna, člověk i věří. Bylo mu dvaasedmdesát a byl nemocný. Podle dobových svědectví slavný herec tvrdil, že se domníval, že podepisuje pouze prezenční listinu. Herečka a komunistka Jiřina Švorcová ve svém knižním rozhovoru Jiřina Švorcová osobně odhalila další strašidelně trapný detail: Jan Werich chtěl prý svůj podpis odvolat, což komunistické funkcionáře Švorcové vyděsilo, pro politbyro byl totiž autogram miláčka národa pod Antichartou jedním z nejcennějších. Vyslalo tedy za stárnoucím umělcem rozmlouvače. Tuto roli úspěšně sehrál Werichův kamarád Miloš Kopecký…

Podepsali takřka všichni - báli se o práci
Historici to vidí jinak
Mnozí z umělců, kteří antichartu podepsali, ať už v Národním anebo o týden později v Divadle hudby, se však dodnes brání právě tím, že nevěděli, pod co své jméno připojili. Podepsali se prý jenom na archy, které v divadle ležely. Jenže historikové to vidí jinak. „Z fotografií jasně vyplývá, že na těch papírech je napsáno ´Připojuji se k provolání výboru uměleckých svazů´, které předtím slyšeli. Pokud nebyli nesvéprávní, tak museli vědět, co podpisují," říká historik Petr Blažek z Ústavu pro soudobé dějiny v materiálu, zveřejněném serverem Aktuálně.cz.
Čeští umělci rádi podepisují
Je to taková pěkná česká tradice, podepisovat… „Z padesátých let je známý projev spisovatelky Marie Pujmanové ´Psovi psí smrt´, kterým žádala trest smrti pro politické vězně. Herci zase podepisovali rezoluce proti své kolegyni Jiřině Štěpničkové, která se pokusila uprchnout přes hranice a byla přitom zatčena. Jenom rezolucí, které žádaly smrt Milady Horákové, bylo přes sedm tisíc," doplňuje historik Petr Blažek.
7 tisíc versus 4 stovky
A setkáním v Národním divadle anticharta neskončila. V následujících dnech se podpisovalo v krajských divadlech nebo v pobočkách svazu spisovatelů či výtvarných umělců. Denně přibývaly stovky jmen, takže v pátek 11. února 1977 oznámil předseda Československého svazu spisovatelů Jan Kozák, že „svůj souhlas s provoláním Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru vyslovilo 76 národních umělců, 360 zasloužilých umělců a více než 7 tisíc umělců, jednotlivců, příslušníků souborů a uměleckých těles". Tedy až na čestné výjimky většina oficiálně činných umělců.
Z fotografií a filmových záznamů je zřejmé, že antichartu všichni podepisují dobrovolně. Žádné namířené zbraně. Naopak to vypadá, že se umělci scházejí na večírek a jsou rádi, že se vidí. Takový opožděný televizní Silvestr…. Mimochodem, Chartu tenkrát podepsalo 450 lidí.
Originální text najdete ZDE.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Dáša Vrchotová