Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zvláštní vyšetřování. Konečně smysluplná detektivka. Zjistila, že čeští politici lžou, ztrácejí paměť a policajti je vyšetřují mizerně

06.01.2017
Zvláštní vyšetřování. Konečně smysluplná detektivka. Zjistila, že čeští politici lžou, ztrácejí paměť a policajti je vyšetřují mizerně

Foto: Seznam / repro

Popisek: Sabina Slonková a Jiří Kubík zpovídají bývalého hejtmana Bendla

Zatímco většina televizních stanic se předhání v natáčení dalších a dalších detektivních seriálů, ale většinou jde o hloupě okopírované zahraniční formáty, server Seznam.cz natáčí mnohem napínavější podívanou. V dokumentární detektivce, nazvané Zvláštní vyšetřování, sleduje osud některých kriminálních kauz českých politiků. V hlavní roli detektivů figurují známí investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík. A je to opravdu akční tandem. Výsledky jejich zvláštního vyšetřování totiž konečně rozhýbaly české policisty.

Tento týden se reportéři  zaměřili na přidělení dotace pro Babišovo Čapí hnízdo. V kauze, kterou již několik měsíců prověřuje evropský  kontrolní úřad Olaf, potažmo česká policie, zdaleka ovšem nefiguruje jen vícepremiér Babiš, ale také  jiní politici. Jak Slonková s Kubíkem zjistili, Babiš by se k dotaci 50 milionů nikdy nedostal, kdyby ji například v roce 2008 neposvětil svým podpisem bývalý středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. A na toho si  došlápli nejdříve. K jeho cti je nutné uvést, že se na rozdíl od mnoha jiných aktérů dotačních případů neskrýval a oběma detektivům ochotně poskytl rozhovor. V něm ovšem tvrdil, že o dotaci  pro  Andreje Babiše nevěděl. Dotační úřad přiděloval stovky dotací a on si na všechny nevzpomíná. Neměl prý žádné indicie, že by při schvalování dotace pro Čapí hnízdo bylo něco v nepořádku.

Šlo o podvod?

Kdyby se ale prokázalo, že čestné prohlášení, které deklarovalo, že o dotaci pro Čapí hnízdo žádá malá firma, bylo nepravdivé, šlo by  podle něj o  podvod. Bendl doufá, že se nakonec prokáže, zda k podvodu došlo, či ne. Nakonec též připustil, že Čapí hnízdo neslouží rozvoji cestovního ruchu, tak jak bylo v žádosti o dotaci uvedeno. Případné hosty luxusního areálu totiž odrazují vysoké ceny. Zda tomu tak  ve skutečnosti  je, si jeli  Slonková s Kubíkem prověřit na vlastní oči. Když navštívili Čapí hnízdo, zjistili, že zcela zeje prázdnotou a o tom, že by zde kvetl turistický ruch, vůbec nemůže být řeč. Nelze se divit. Ubytování v dvojlůžkovém pokoji stojí kolem pěti tisíc, a ještě více odrazující jsou ceny v restauraci. Capucino za 90 Kč, rizoto za 460 Kč, polévka za 325 Kč.  Když se chtěli při odchodu projít po farmě, recepční je vypoklonkovala s tím, že čekají hosty (!).

Babiš lže?

Reportérům se také podařilo natočit rozhovor s bývalým náměstkem Andreje Babiše Lukášem Wagenknechtem, jehož ministr před  rokem a půl z práce  propustil. Tento odborník na audity je přesvědčen, že přidělení dotace firmě Andreje Babiše bylo protiprávní a nijak mu nepomůže výmluva, že v době podání žádosti  mu farma  údajně nepatřila, ale figurovaly v ní jeho děti a další příbuzní. Podle českého práva totiž rodinné firmy jednají ve vzájemné shodě a v případě Čapího hnízda to mnoho nesporných faktů potvrzuje.  Wagenknecht pak v této souvislosti označil Babiše za lháře.

Mlčí i kartářka

Samozřejmě, že reportéři kontaktovali i druhou stranu, především Babišova syna Andreje, který v kauze Čapí hnízdo také figuruje. Toho se jim nepodařilo zastihnout, v jeho domě našli pouze řemeslníky, hovořící s ruským přízvukem. A přes opakované urgence odmítla žádost o rozhovor také Babišova poradkyně a kartářka Jana Mayerová.  Zdůvodnila to obvyklou frází, nerada prý by řekla cokoliv, co by mohlo ohrozit probíhající vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. V telefonu se ale přiznala, že má připravenou výpověď pro policii a tvrdila, že podle ní je vše v pořádku. Slonková se poté, co se jí  Mayerová  v telefonu přiznala, že ji dosud policie nevyslechla, nahlas rozčílila: „Tady vidíš, jak ti policajti vyšetřují,“ postěžovala si Kubíkovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace