Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zvláštní vyšetřování. Konečně smysluplná detektivka. Zjistila, že čeští politici lžou, ztrácejí paměť a policajti je vyšetřují mizerně

06.01.2017
Zvláštní vyšetřování. Konečně smysluplná detektivka. Zjistila, že čeští politici lžou, ztrácejí paměť a policajti je vyšetřují mizerně

Autor: Seznam / repro

Popisek: Sabina Slonková a Jiří Kubík zpovídají bývalého hejtmana Bendla

Zatímco většina televizních stanic se předhání v natáčení dalších a dalších detektivních seriálů, ale většinou jde o hloupě okopírované zahraniční formáty, server Seznam.cz natáčí mnohem napínavější podívanou. V dokumentární detektivce, nazvané Zvláštní vyšetřování, sleduje osud některých kriminálních kauz českých politiků. V hlavní roli detektivů figurují známí investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík. A je to opravdu akční tandem. Výsledky jejich zvláštního vyšetřování totiž konečně rozhýbaly české policisty.

Tento týden se reportéři  zaměřili na přidělení dotace pro Babišovo Čapí hnízdo. V kauze, kterou již několik měsíců prověřuje evropský  kontrolní úřad Olaf, potažmo česká policie, zdaleka ovšem nefiguruje jen vícepremiér Babiš, ale také  jiní politici. Jak Slonková s Kubíkem zjistili, Babiš by se k dotaci 50 milionů nikdy nedostal, kdyby ji například v roce 2008 neposvětil svým podpisem bývalý středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. A na toho si  došlápli nejdříve. K jeho cti je nutné uvést, že se na rozdíl od mnoha jiných aktérů dotačních případů neskrýval a oběma detektivům ochotně poskytl rozhovor. V něm ovšem tvrdil, že o dotaci  pro  Andreje Babiše nevěděl. Dotační úřad přiděloval stovky dotací a on si na všechny nevzpomíná. Neměl prý žádné indicie, že by při schvalování dotace pro Čapí hnízdo bylo něco v nepořádku.

Šlo o podvod?

Kdyby se ale prokázalo, že čestné prohlášení, které deklarovalo, že o dotaci pro Čapí hnízdo žádá malá firma, bylo nepravdivé, šlo by  podle něj o  podvod. Bendl doufá, že se nakonec prokáže, zda k podvodu došlo, či ne. Nakonec též připustil, že Čapí hnízdo neslouží rozvoji cestovního ruchu, tak jak bylo v žádosti o dotaci uvedeno. Případné hosty luxusního areálu totiž odrazují vysoké ceny. Zda tomu tak  ve skutečnosti  je, si jeli  Slonková s Kubíkem prověřit na vlastní oči. Když navštívili Čapí hnízdo, zjistili, že zcela zeje prázdnotou a o tom, že by zde kvetl turistický ruch, vůbec nemůže být řeč. Nelze se divit. Ubytování v dvojlůžkovém pokoji stojí kolem pěti tisíc, a ještě více odrazující jsou ceny v restauraci. Capucino za 90 Kč, rizoto za 460 Kč, polévka za 325 Kč.  Když se chtěli při odchodu projít po farmě, recepční je vypoklonkovala s tím, že čekají hosty (!).

Babiš lže?

Reportérům se také podařilo natočit rozhovor s bývalým náměstkem Andreje Babiše Lukášem Wagenknechtem, jehož ministr před  rokem a půl z práce  propustil. Tento odborník na audity je přesvědčen, že přidělení dotace firmě Andreje Babiše bylo protiprávní a nijak mu nepomůže výmluva, že v době podání žádosti  mu farma  údajně nepatřila, ale figurovaly v ní jeho děti a další příbuzní. Podle českého práva totiž rodinné firmy jednají ve vzájemné shodě a v případě Čapího hnízda to mnoho nesporných faktů potvrzuje.  Wagenknecht pak v této souvislosti označil Babiše za lháře.

Mlčí i kartářka

Samozřejmě, že reportéři kontaktovali i druhou stranu, především Babišova syna Andreje, který v kauze Čapí hnízdo také figuruje. Toho se jim nepodařilo zastihnout, v jeho domě našli pouze řemeslníky, hovořící s ruským přízvukem. A přes opakované urgence odmítla žádost o rozhovor také Babišova poradkyně a kartářka Jana Mayerová.  Zdůvodnila to obvyklou frází, nerada prý by řekla cokoliv, co by mohlo ohrozit probíhající vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. V telefonu se ale přiznala, že má připravenou výpověď pro policii a tvrdila, že podle ní je vše v pořádku. Slonková se poté, co se jí  Mayerová  v telefonu přiznala, že ji dosud policie nevyslechla, nahlas rozčílila: „Tady vidíš, jak ti policajti vyšetřují,“ postěžovala si Kubíkovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace