Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Zvláštní vyšetřování. Konečně smysluplná detektivka. Zjistila, že čeští politici lžou, ztrácejí paměť a policajti je vyšetřují mizerně

06.01.2017
Zvláštní vyšetřování. Konečně smysluplná detektivka. Zjistila, že čeští politici lžou, ztrácejí paměť a policajti je vyšetřují mizerně

Autor: Seznam / repro

Popisek: Sabina Slonková a Jiří Kubík zpovídají bývalého hejtmana Bendla

Zatímco většina televizních stanic se předhání v natáčení dalších a dalších detektivních seriálů, ale většinou jde o hloupě okopírované zahraniční formáty, server Seznam.cz natáčí mnohem napínavější podívanou. V dokumentární detektivce, nazvané Zvláštní vyšetřování, sleduje osud některých kriminálních kauz českých politiků. V hlavní roli detektivů figurují známí investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík. A je to opravdu akční tandem. Výsledky jejich zvláštního vyšetřování totiž konečně rozhýbaly české policisty.

Tento týden se reportéři  zaměřili na přidělení dotace pro Babišovo Čapí hnízdo. V kauze, kterou již několik měsíců prověřuje evropský  kontrolní úřad Olaf, potažmo česká policie, zdaleka ovšem nefiguruje jen vícepremiér Babiš, ale také  jiní politici. Jak Slonková s Kubíkem zjistili, Babiš by se k dotaci 50 milionů nikdy nedostal, kdyby ji například v roce 2008 neposvětil svým podpisem bývalý středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. A na toho si  došlápli nejdříve. K jeho cti je nutné uvést, že se na rozdíl od mnoha jiných aktérů dotačních případů neskrýval a oběma detektivům ochotně poskytl rozhovor. V něm ovšem tvrdil, že o dotaci  pro  Andreje Babiše nevěděl. Dotační úřad přiděloval stovky dotací a on si na všechny nevzpomíná. Neměl prý žádné indicie, že by při schvalování dotace pro Čapí hnízdo bylo něco v nepořádku.

Šlo o podvod?

Kdyby se ale prokázalo, že čestné prohlášení, které deklarovalo, že o dotaci pro Čapí hnízdo žádá malá firma, bylo nepravdivé, šlo by  podle něj o  podvod. Bendl doufá, že se nakonec prokáže, zda k podvodu došlo, či ne. Nakonec též připustil, že Čapí hnízdo neslouží rozvoji cestovního ruchu, tak jak bylo v žádosti o dotaci uvedeno. Případné hosty luxusního areálu totiž odrazují vysoké ceny. Zda tomu tak  ve skutečnosti  je, si jeli  Slonková s Kubíkem prověřit na vlastní oči. Když navštívili Čapí hnízdo, zjistili, že zcela zeje prázdnotou a o tom, že by zde kvetl turistický ruch, vůbec nemůže být řeč. Nelze se divit. Ubytování v dvojlůžkovém pokoji stojí kolem pěti tisíc, a ještě více odrazující jsou ceny v restauraci. Capucino za 90 Kč, rizoto za 460 Kč, polévka za 325 Kč.  Když se chtěli při odchodu projít po farmě, recepční je vypoklonkovala s tím, že čekají hosty (!).

Babiš lže?

Reportérům se také podařilo natočit rozhovor s bývalým náměstkem Andreje Babiše Lukášem Wagenknechtem, jehož ministr před  rokem a půl z práce  propustil. Tento odborník na audity je přesvědčen, že přidělení dotace firmě Andreje Babiše bylo protiprávní a nijak mu nepomůže výmluva, že v době podání žádosti  mu farma  údajně nepatřila, ale figurovaly v ní jeho děti a další příbuzní. Podle českého práva totiž rodinné firmy jednají ve vzájemné shodě a v případě Čapího hnízda to mnoho nesporných faktů potvrzuje.  Wagenknecht pak v této souvislosti označil Babiše za lháře.

Mlčí i kartářka

Samozřejmě, že reportéři kontaktovali i druhou stranu, především Babišova syna Andreje, který v kauze Čapí hnízdo také figuruje. Toho se jim nepodařilo zastihnout, v jeho domě našli pouze řemeslníky, hovořící s ruským přízvukem. A přes opakované urgence odmítla žádost o rozhovor také Babišova poradkyně a kartářka Jana Mayerová.  Zdůvodnila to obvyklou frází, nerada prý by řekla cokoliv, co by mohlo ohrozit probíhající vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. V telefonu se ale přiznala, že má připravenou výpověď pro policii a tvrdila, že podle ní je vše v pořádku. Slonková se poté, co se jí  Mayerová  v telefonu přiznala, že ji dosud policie nevyslechla, nahlas rozčílila: „Tady vidíš, jak ti policajti vyšetřují,“ postěžovala si Kubíkovi.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace