Zvláštní vyšetřování. Konečně smysluplná detektivka. Zjistila, že čeští politici lžou, ztrácejí paměť a policajti je vyšetřují mizerně
06.01.2017
Foto: Seznam / repro
Popisek: Sabina Slonková a Jiří Kubík zpovídají bývalého hejtmana Bendla
Zatímco většina televizních stanic se předhání v natáčení dalších a dalších detektivních seriálů, ale většinou jde o hloupě okopírované zahraniční formáty, server Seznam.cz natáčí mnohem napínavější podívanou. V dokumentární detektivce, nazvané Zvláštní vyšetřování, sleduje osud některých kriminálních kauz českých politiků. V hlavní roli detektivů figurují známí investigativní novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík. A je to opravdu akční tandem. Výsledky jejich zvláštního vyšetřování totiž konečně rozhýbaly české policisty.
Tento týden se reportéři zaměřili na přidělení dotace pro Babišovo Čapí hnízdo. V kauze, kterou již několik měsíců prověřuje evropský kontrolní úřad Olaf, potažmo česká policie, zdaleka ovšem nefiguruje jen vícepremiér Babiš, ale také jiní politici. Jak Slonková s Kubíkem zjistili, Babiš by se k dotaci 50 milionů nikdy nedostal, kdyby ji například v roce 2008 neposvětil svým podpisem bývalý středočeský hejtman Petr Bendl z ODS. A na toho si došlápli nejdříve. K jeho cti je nutné uvést, že se na rozdíl od mnoha jiných aktérů dotačních případů neskrýval a oběma detektivům ochotně poskytl rozhovor. V něm ovšem tvrdil, že o dotaci pro Andreje Babiše nevěděl. Dotační úřad přiděloval stovky dotací a on si na všechny nevzpomíná. Neměl prý žádné indicie, že by při schvalování dotace pro Čapí hnízdo bylo něco v nepořádku.
Šlo o podvod?
Kdyby se ale prokázalo, že čestné prohlášení, které deklarovalo, že o dotaci pro Čapí hnízdo žádá malá firma, bylo nepravdivé, šlo by podle něj o podvod. Bendl doufá, že se nakonec prokáže, zda k podvodu došlo, či ne. Nakonec též připustil, že Čapí hnízdo neslouží rozvoji cestovního ruchu, tak jak bylo v žádosti o dotaci uvedeno. Případné hosty luxusního areálu totiž odrazují vysoké ceny. Zda tomu tak ve skutečnosti je, si jeli Slonková s Kubíkem prověřit na vlastní oči. Když navštívili Čapí hnízdo, zjistili, že zcela zeje prázdnotou a o tom, že by zde kvetl turistický ruch, vůbec nemůže být řeč. Nelze se divit. Ubytování v dvojlůžkovém pokoji stojí kolem pěti tisíc, a ještě více odrazující jsou ceny v restauraci. Capucino za 90 Kč, rizoto za 460 Kč, polévka za 325 Kč. Když se chtěli při odchodu projít po farmě, recepční je vypoklonkovala s tím, že čekají hosty (!).
Babiš lže?
Reportérům se také podařilo natočit rozhovor s bývalým náměstkem Andreje Babiše Lukášem Wagenknechtem, jehož ministr před rokem a půl z práce propustil. Tento odborník na audity je přesvědčen, že přidělení dotace firmě Andreje Babiše bylo protiprávní a nijak mu nepomůže výmluva, že v době podání žádosti mu farma údajně nepatřila, ale figurovaly v ní jeho děti a další příbuzní. Podle českého práva totiž rodinné firmy jednají ve vzájemné shodě a v případě Čapího hnízda to mnoho nesporných faktů potvrzuje. Wagenknecht pak v této souvislosti označil Babiše za lháře.
Mlčí i kartářka
Samozřejmě, že reportéři kontaktovali i druhou stranu, především Babišova syna Andreje, který v kauze Čapí hnízdo také figuruje. Toho se jim nepodařilo zastihnout, v jeho domě našli pouze řemeslníky, hovořící s ruským přízvukem. A přes opakované urgence odmítla žádost o rozhovor také Babišova poradkyně a kartářka Jana Mayerová. Zdůvodnila to obvyklou frází, nerada prý by řekla cokoliv, co by mohlo ohrozit probíhající vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. V telefonu se ale přiznala, že má připravenou výpověď pro policii a tvrdila, že podle ní je vše v pořádku. Slonková se poté, co se jí Mayerová v telefonu přiznala, že ji dosud policie nevyslechla, nahlas rozčílila: „Tady vidíš, jak ti policajti vyšetřují,“ postěžovala si Kubíkovi.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová