Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tato tajná svatba způsobila v Čechách skutečný šok a pobouření. I když se leccos tutlalo již předtím, média mlčela

05.01.2017
Tato tajná svatba způsobila v Čechách skutečný šok a pobouření. I když se leccos tutlalo již předtím, média mlčela

Autor: KVIFF

Popisek: Václav Havel jezdil na karlovarský festival velmi rád. A to ve společnosti Dagmar, ještě když nebyla jeho žena, i později

Tento týden je tomu právě dvacet let, co se v Praze tajně oženil prezident Václav Havel s populární herečkou Dagmar Veškrnovou. Celý národ, média, ale i blízké přátele tím zaskočil, o obřadu nevěděl kromě svědků a dcery totiž vůbec nikdo. Prezident se navíc oženil jen týden poté, co byl propuštěn po těžké operaci z nemocnice. A necelý rok poté, co mu po těžké nemoci zemřela žena Olga. To část veřejnosti hodně pobouřilo. Mimochodem, bylo to vůbec poprvé, co se v dějinách našeho státu oženil prezident při výkonu své funkce.

To, že měl Václav Havel další mimomanželský poměr, se vědělo už delší dobu, ale tehdejší média to úspěšně tutlala. Havel se přitom se svou novou láskou nijak neskrýval. Například pravidelní návštěvníci karlovarského filmového festivalu mohli zahlédnout prezidenta s populární herečkou v dosti důvěrných chvilkách. A personál slavného hotelu Pupp dobře věděl, že ti dva spolu dokonce tráví noci. Jenže do médií,  dokonce ani těch bulvárních, se tehdy nic nedostalo. Ta totiž Havla „chránila“ a nijak se nepozastavovala nad tím, že hlava státu je delší dobu nevěrná oblíbené první dámě, navíc vážně nemocné.

Čtěte také:

Proč Havla opustili přátelé a spolupracovníci a bál se, že zemře sám? Největší překvapení kolem jeho života; novináři zjistili, že za tím stála manželka Dagmar. A další milenka chystá knihu

Václav Havel s Dagmar ve Varech

Objednané píárko?

Naopak, veřejnoprávní Radiožurnál dokonce pomohl Havlovi v kampani, která měla jeho nečekané rozhodnutí před národem ospravedlnit. Hodinu po svatbě, což je skutečně nebývalé, tato stanice odvysílala  s novopečenými manželi rozhovor v pořadu Hovory z Lán. Havel se v něm nechal slyšel, že si Dášu  nevzal proto, aby nahradila Olgu, ale kvůli tomu, že se mají rádi. A neopomněl zdůraznit: „Olga mi před smrtí doporučovala, abych se znovu oženil.“ Také uvedl, že celý život dělal jen to, co považoval za správné a  neohlížel se, zda tím u někoho vyvolá nelibost, či nikoliv. Jeho nová žena Dagmar v rozhovoru zase tvrdila, že Olgu nechce nijak napodobovat a že záleží jen na lidech, jak jí přijmou.  Slibovala také, že bude manželovi oporou a bude pomáhat i ostatním lidem, což plnila.

Utajená svatba; foto ČT

Bez cirkusu a bez darů

V Radiožurnálu tehdy promluvil i Havlův mluvčí  Ladislav Špaček, který se fakt, že byl obřad utajený, snažil  vysvětlit tím, že by se jinak uskutečnil mediální cirkus. Prozradil, že ani on netušil, že se Havel žení, byl prý s dalšími přáteli na odpoledne pozván k Havlovi domů,  nikdo z nich nevěděl proč, a proto  nepřinesli žádné svatební dary. Připomeňme, že se přísně tajné svatby  kromě oddávajících zúčastnili pouze svědci, herci Táňa Fischerová a Jan Tříska a také  hereččina dcera Nina.

Trapasy první dámy

Také skutečnost, že nová Havlova manželka nikdy části veřejnosti nepřirostla k srdci, se rovněž v médiích příliš nezmiňovala. Jen výjimečně se objevila zmínka, že Dagmar Václava Havla začala izolovat od jeho přátel a způsobila mu mnoho nepříjemných chvil i trapasů. Často mu dělala různé výstupy, třeba když odmítl, aby s nimi ve vládním letadle letěla dcera Nina na státní návštěvu do Spojených států.  Velký skandál vyvolala, když si stěžovala, že její pozice manželky prezidenta je zcela nevyhovující. A když ji média přestala šetřit, obvinila je, že ji štvou jako zvěř. Že poslední manželství Václava Havla nebylo rozhodně idylické, naznačila ve své Tajné knize i poslední Havlova milenka Irena Obermannová. Prezidentova manželka v ní vystupuje jako „Centrála“ a on se bál každého jejího telefonu. A když slavil Václav Havel své 75. narozeniny, každý z manželů na velkolepou oslavu přijel a odjel z ní  sám.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace