Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Tato tajná svatba způsobila v Čechách skutečný šok a pobouření. I když se leccos tutlalo již předtím, média mlčela

05.01.2017
Tato tajná svatba způsobila v Čechách skutečný šok a pobouření. I když se leccos tutlalo již předtím, média mlčela

Autor: KVIFF

Popisek: Václav Havel jezdil na karlovarský festival velmi rád. A to ve společnosti Dagmar, ještě když nebyla jeho žena, i později

Tento týden je tomu právě dvacet let, co se v Praze tajně oženil prezident Václav Havel s populární herečkou Dagmar Veškrnovou. Celý národ, média, ale i blízké přátele tím zaskočil, o obřadu nevěděl kromě svědků a dcery totiž vůbec nikdo. Prezident se navíc oženil jen týden poté, co byl propuštěn po těžké operaci z nemocnice. A necelý rok poté, co mu po těžké nemoci zemřela žena Olga. To část veřejnosti hodně pobouřilo. Mimochodem, bylo to vůbec poprvé, co se v dějinách našeho státu oženil prezident při výkonu své funkce.

To, že měl Václav Havel další mimomanželský poměr, se vědělo už delší dobu, ale tehdejší média to úspěšně tutlala. Havel se přitom se svou novou láskou nijak neskrýval. Například pravidelní návštěvníci karlovarského filmového festivalu mohli zahlédnout prezidenta s populární herečkou v dosti důvěrných chvilkách. A personál slavného hotelu Pupp dobře věděl, že ti dva spolu dokonce tráví noci. Jenže do médií,  dokonce ani těch bulvárních, se tehdy nic nedostalo. Ta totiž Havla „chránila“ a nijak se nepozastavovala nad tím, že hlava státu je delší dobu nevěrná oblíbené první dámě, navíc vážně nemocné.

Čtěte také:

Proč Havla opustili přátelé a spolupracovníci a bál se, že zemře sám? Největší překvapení kolem jeho života; novináři zjistili, že za tím stála manželka Dagmar. A další milenka chystá knihu

Václav Havel s Dagmar ve Varech

Objednané píárko?

Naopak, veřejnoprávní Radiožurnál dokonce pomohl Havlovi v kampani, která měla jeho nečekané rozhodnutí před národem ospravedlnit. Hodinu po svatbě, což je skutečně nebývalé, tato stanice odvysílala  s novopečenými manželi rozhovor v pořadu Hovory z Lán. Havel se v něm nechal slyšel, že si Dášu  nevzal proto, aby nahradila Olgu, ale kvůli tomu, že se mají rádi. A neopomněl zdůraznit: „Olga mi před smrtí doporučovala, abych se znovu oženil.“ Také uvedl, že celý život dělal jen to, co považoval za správné a  neohlížel se, zda tím u někoho vyvolá nelibost, či nikoliv. Jeho nová žena Dagmar v rozhovoru zase tvrdila, že Olgu nechce nijak napodobovat a že záleží jen na lidech, jak jí přijmou.  Slibovala také, že bude manželovi oporou a bude pomáhat i ostatním lidem, což plnila.

Utajená svatba; foto ČT

Bez cirkusu a bez darů

V Radiožurnálu tehdy promluvil i Havlův mluvčí  Ladislav Špaček, který se fakt, že byl obřad utajený, snažil  vysvětlit tím, že by se jinak uskutečnil mediální cirkus. Prozradil, že ani on netušil, že se Havel žení, byl prý s dalšími přáteli na odpoledne pozván k Havlovi domů,  nikdo z nich nevěděl proč, a proto  nepřinesli žádné svatební dary. Připomeňme, že se přísně tajné svatby  kromě oddávajících zúčastnili pouze svědci, herci Táňa Fischerová a Jan Tříska a také  hereččina dcera Nina.

Trapasy první dámy

Také skutečnost, že nová Havlova manželka nikdy části veřejnosti nepřirostla k srdci, se rovněž v médiích příliš nezmiňovala. Jen výjimečně se objevila zmínka, že Dagmar Václava Havla začala izolovat od jeho přátel a způsobila mu mnoho nepříjemných chvil i trapasů. Často mu dělala různé výstupy, třeba když odmítl, aby s nimi ve vládním letadle letěla dcera Nina na státní návštěvu do Spojených států.  Velký skandál vyvolala, když si stěžovala, že její pozice manželky prezidenta je zcela nevyhovující. A když ji média přestala šetřit, obvinila je, že ji štvou jako zvěř. Že poslední manželství Václava Havla nebylo rozhodně idylické, naznačila ve své Tajné knize i poslední Havlova milenka Irena Obermannová. Prezidentova manželka v ní vystupuje jako „Centrála“ a on se bál každého jejího telefonu. A když slavil Václav Havel své 75. narozeniny, každý z manželů na velkolepou oslavu přijel a odjel z ní  sám.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace