Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už nás zase vychovávají... Češi jsou prý náboženští analfabeti a vědí málo o islámu; proto podléhají populistům. Podle religionisty muslimové chtějí zachránit Evropu a máme vůči nim být tolerantní

04.01.2017
Už nás zase vychovávají... Češi jsou prý náboženští analfabeti a vědí málo o islámu; proto podléhají populistům. Podle religionisty muslimové chtějí zachránit Evropu a máme vůči nim být tolerantní

Foto: ČRo / repro

Popisek: Zdeněk Vojtíšek ve studiu Radiožurnálu na ČRo

Hned zkraje nového roku dostal český národ další výchovnou lekci, tentokrát od religionisty Zdeňka Vojtíška. Ten v rozhovoru na Radiožurnálu káral český národ, že ví málo o náboženství, včetně islámu a buduje si falešný pocit, že je tolerantní. Podle něj chtějí muslimové zachránit Evropu, aby byla zbožnější.

Moderátorka Lucie Výborná Vojtíškovi nahrála, když mu připomenula, že kněz Tomáš Halík často mluví o českém náboženském analfabetismu. Podle Vojtíška je to slovo velmi zdařilé. Češi prý mají velikou nedůvěru k náboženským institucím: „My prostě nesnášíme církve,“ uvedl Vojtíšek. A vysvětlil to tím, že toho u nás moc o náboženství nevíme a přitom si budujeme hřejivý pocit, jak jsme ohromně nábožensky tolerantní. Ukázalo se to podle něj na současné uprchlické krizi. Kdybychom prý byli tolerantní, tak bychom ji prožívali jinak. O islámu také nevíme mnoho, a proto jsme náchylní ohromně podléhat různým populistům. Ačkoliv je u nás muslimů velice málo, s tolerancí vůči nim jsme na tom údajně nejhůře v Evropě.

Chtějí zachránit Evropu?

Vojtíšek si myslí, že muslimové, kteří přicházejí do Evropy, nejsou v převážně většině příliš praktikujícími muslimy a nejde jim o islamizaci Evropy.  Ale na straně druhé připustil, že řada z nich si přeje, aby byl model evropské společnosti „zachráněn“ v duchu Koránu a aby byla evropská společnost zbožnější směrem k islámu.  Když prý hovoří s muslimy, oceňují západní náboženskou svobodu i to, že zde mohou praktikovat islám v té podobě, v jaké to chtějí.  Vyprávěl, jak ho překvapilo, že v muslimských mešitách v USA visí americké vlajky. „Všichni muslimové jsou ohromně přízniví vůči Americe, velice si váží toho svobodného prostředí,“ tvrdil Vojtíšek.

Buďte tolerantní

A to prý platí i u nás, ale muslimové si prý jen přejí, aby lidé byli zbožnější: „To je touha všech náboženských lidí, tu společnost přetvářet v to, aby byla lepší.“ Když se Vojtíška zeptal jeden z posluchačů, proč by měl v naší zemi a kultuře tolerovat islám, který chce vládnout světu, odpověděl mu, že žije v nábožensky tolerantní zemi, nikdo ho nepronásleduje a měl by tedy dopřát náboženskou svobodu i dalším.  A když další posluchač argumentoval tím, že v Teplicích je každá muslimská mešita pátou kolonou, Vojtíšek mu vzkázal: „Dokud se tam neděje nějaký kriminální čin, tak do té doby bychom to měli tolerovat, jako chceme být sami tolerováni.“  Také další hlas byl velmi kritický, posluchač Novotný se nechal slyšet, že podle něj nejde o náboženství, ale o moc a peníze. To religionista připustil, ale na straně druhé je přesvědčen, že jsou lidé kvůli náboženství ochotni se obětovat a dokázali velké věci.

Vize budoucnosti

Nakonec Zdeněk Vojtíšek předpověděl, že v budoucnosti ve světě poroste náboženská pluralita a budou se křísit i různá jiná náboženství, protože se bude hledat, zda by v nich nebylo něco nového, občerstvujícího. Již nyní silně roste křesťanství v Africe a Asii, stejně tak narůstá islám a budhismus.  

Poslechněte si to sami ZDE.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová