Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jiřího Stracha ženou za Anděla Páně 2 před soud. A ke dnu s sebou možná stáhne i primase Duku, který film posvětil. Prý hanobí křesťanské symboly a pohoršuje věřící

03.01.2017
Jiřího Stracha ženou za Anděla Páně 2 před soud. A ke dnu s sebou možná stáhne i primase Duku, který film posvětil. Prý hanobí křesťanské symboly a pohoršuje věřící

Foto: Falcon

Popisek: Jiří Strach (vpravo) při natáčení Anděla Páně 2

„Za hanobení křesťanských symbolů a pohoršování věřících je před Metropolitní církevní soud Arcidiecéze pražské předvolán režisér filmu Anděl Páně 2 Jiří Strach. Obžalován za spoluúčast je i kardinál Dominik Duka, který ihned po premiéře snímku udělil výslovný souhlas neboli imprimatur,“ píše server Tisíckráte. Režisér Strach se podle serveru sice může hájit, ale moc růžově jeho budoucnost nikdo nevidí.

Pokud se režisér neobhájí před církevním tribunálem, bude exkomunikován. Vážné problémy ale kromě Stracha a kardinála Duky mohou mít i rodiče, kteří děti na film vzali. A proto pravověrní křesťané před filmem varují. „Byli jsme nakupovat před svátky náboženskou literaturu a ponožky. No a když jsem viděl, že v poledne začíná v jednom ze sálů kina anděl páně, chtěl jsem se k této modlitbě připojit. Bylo mi trochu divné, že by se za účast mělo platit a že to má trvat sto minut. Myslel jsem, že tam bude i růženec, adorace a občerstvení. Nejvíc si vyčítám, že jsem dovnitř vzal i děti,“ uvádí podle serveru otřesený divák  Karel Vilímec z Prahy, který spolu s manželkou filmaře udal.

Originální text najdete ZDE.

Věnoval se Bůh tvorbě výkalů?

„Je opravdu nepřípustné, aby Petronel (andělská bytost v podání Ivana Trojana, pozn.red.) dostal od Ducha svatého na své modlitby odpověď v podobě exkrementu, nebo aby bylo jakkoliv uměleckým způsobem sdělováno, že sedmý den po stvoření světa se Bůh věnoval – jak to jen říci – tvorbě výkalů,“ reagoval na dotaz serveru Tisíckráte dogmatik a trinitární teolog Ctirad Václav Pospíšil. Jeho názor podpořil i český režisér Otakáro Maria Schmidt. „Umění je skutečně dar Ducha svatého, nicméně i jeho vanutí musí být v intencích učení církve. Mrzí mě, že se se mnou Jirka nepřišel poradit, například můj film Cyril a Metoděj nemusel čelit po dogmatické stránce jediné výtce,“ lituje Schmidt podle serveru.

Co vadí katolíkům na Andělu Páně 2?

Vadné je prý poselství zdánlivě neškodného snímku. Zástupcům Metropolitního církevního soudu se nelíbí, že to prý vypadá, že dostat se do nebe je sranda a že se u toho snad podvádí, a to ve scéně, kdy si Pilát stěžuje, že na postup čeká již dva tisíce let a během zkoušení způsobilosti odříká správné odpovědi ještě před položením kontrolních otázek.

Jediné, co je v pořádku, je Lucie Bílá

A co na to redakce serveru? Ta prý návštěvu filmu kategoricky nedoporučuje. Za vhodné lze považovat z celého filmu pouze dvě scény: tu, v níž se čert s andělem hádají o vdovu Magdalenu (v podání Vicy Kerekes) jako paralelu ke každodennímu boji nebeských a pekelných mocností o člověka, a za druhé tradiční a historicky věrné zpracování vánoční Michnovy koledy Chtíc aby spal v podání Lucie Bílé.

Diváci se bouří, tohle jste přehnali!

Film už ale vidělo více než 600 tisíc diváků! Znamená to, že jsou všichni zatraceni anebo jsou jejich duše ve vážném ohrožení? Reakce nadšených filmových diváků na sebe ovšem nenechala dlouho čekat. Divačka to zlovolným katolíkům patřičně nandala! „Ty Vogi věřící nejdřív si zjistěte na co jdete a pak Brblejte… Já myslím že jste svépravný iteligení lidi.. Ale o tom už silně pochybuji… Nejdřív se juknu na co jdu i ukázku si pustím a když už jsem u vnitř a nelíbí semi to tak prostě odejdu jak jednoduché mě se ta pohádka líbila… A uvědomte si jednu věc vi dětem od malička lžete a to je hřích tak nepoučujte,“ horlí anonymní milovnice Trojana a Dvořáka, která ovšem evidentně neholduje češtině.

Nad filmem i režisérem Strachem se evidentně stahují temná mračna. Celé stanovisko katolíků tak zavání návratem jezuitů. Anebo že by ne? Další titulek zmíněného serveru Tisíckráte totiž zní: „Miloš Zeman udělil vyznamenání Ježíši Kristu. Převzal jej za něj Dominik Duka.“ Ano, i čeští věřící mají smysl pro humor. Tisíckráte.cz je totiž satirický web. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace