Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Odvolili jsme, teď se rokuje o vládě

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Jiřího Stracha ženou za Anděla Páně 2 před soud. A ke dnu s sebou možná stáhne i primase Duku, který film posvětil. Prý hanobí křesťanské symboly a pohoršuje věřící

03.01.2017
Jiřího Stracha ženou za Anděla Páně 2 před soud. A ke dnu s sebou možná stáhne i primase Duku, který film posvětil. Prý hanobí křesťanské symboly a pohoršuje věřící

Autor: Falcon

Popisek: Jiří Strach (vpravo) při natáčení Anděla Páně 2

„Za hanobení křesťanských symbolů a pohoršování věřících je před Metropolitní církevní soud Arcidiecéze pražské předvolán režisér filmu Anděl Páně 2 Jiří Strach. Obžalován za spoluúčast je i kardinál Dominik Duka, který ihned po premiéře snímku udělil výslovný souhlas neboli imprimatur,“ píše server Tisíckráte. Režisér Strach se podle serveru sice může hájit, ale moc růžově jeho budoucnost nikdo nevidí.

Pokud se režisér neobhájí před církevním tribunálem, bude exkomunikován. Vážné problémy ale kromě Stracha a kardinála Duky mohou mít i rodiče, kteří děti na film vzali. A proto pravověrní křesťané před filmem varují. „Byli jsme nakupovat před svátky náboženskou literaturu a ponožky. No a když jsem viděl, že v poledne začíná v jednom ze sálů kina anděl páně, chtěl jsem se k této modlitbě připojit. Bylo mi trochu divné, že by se za účast mělo platit a že to má trvat sto minut. Myslel jsem, že tam bude i růženec, adorace a občerstvení. Nejvíc si vyčítám, že jsem dovnitř vzal i děti,“ uvádí podle serveru otřesený divák  Karel Vilímec z Prahy, který spolu s manželkou filmaře udal.

Originální text najdete ZDE.

Věnoval se Bůh tvorbě výkalů?

„Je opravdu nepřípustné, aby Petronel (andělská bytost v podání Ivana Trojana, pozn.red.) dostal od Ducha svatého na své modlitby odpověď v podobě exkrementu, nebo aby bylo jakkoliv uměleckým způsobem sdělováno, že sedmý den po stvoření světa se Bůh věnoval – jak to jen říci – tvorbě výkalů,“ reagoval na dotaz serveru Tisíckráte dogmatik a trinitární teolog Ctirad Václav Pospíšil. Jeho názor podpořil i český režisér Otakáro Maria Schmidt. „Umění je skutečně dar Ducha svatého, nicméně i jeho vanutí musí být v intencích učení církve. Mrzí mě, že se se mnou Jirka nepřišel poradit, například můj film Cyril a Metoděj nemusel čelit po dogmatické stránce jediné výtce,“ lituje Schmidt podle serveru.

Co vadí katolíkům na Andělu Páně 2?

Vadné je prý poselství zdánlivě neškodného snímku. Zástupcům Metropolitního církevního soudu se nelíbí, že to prý vypadá, že dostat se do nebe je sranda a že se u toho snad podvádí, a to ve scéně, kdy si Pilát stěžuje, že na postup čeká již dva tisíce let a během zkoušení způsobilosti odříká správné odpovědi ještě před položením kontrolních otázek.

Jediné, co je v pořádku, je Lucie Bílá

A co na to redakce serveru? Ta prý návštěvu filmu kategoricky nedoporučuje. Za vhodné lze považovat z celého filmu pouze dvě scény: tu, v níž se čert s andělem hádají o vdovu Magdalenu (v podání Vicy Kerekes) jako paralelu ke každodennímu boji nebeských a pekelných mocností o člověka, a za druhé tradiční a historicky věrné zpracování vánoční Michnovy koledy Chtíc aby spal v podání Lucie Bílé.

Diváci se bouří, tohle jste přehnali!

Film už ale vidělo více než 600 tisíc diváků! Znamená to, že jsou všichni zatraceni anebo jsou jejich duše ve vážném ohrožení? Reakce nadšených filmových diváků na sebe ovšem nenechala dlouho čekat. Divačka to zlovolným katolíkům patřičně nandala! „Ty Vogi věřící nejdřív si zjistěte na co jdete a pak Brblejte… Já myslím že jste svépravný iteligení lidi.. Ale o tom už silně pochybuji… Nejdřív se juknu na co jdu i ukázku si pustím a když už jsem u vnitř a nelíbí semi to tak prostě odejdu jak jednoduché mě se ta pohádka líbila… A uvědomte si jednu věc vi dětem od malička lžete a to je hřích tak nepoučujte,“ horlí anonymní milovnice Trojana a Dvořáka, která ovšem evidentně neholduje češtině.

Nad filmem i režisérem Strachem se evidentně stahují temná mračna. Celé stanovisko katolíků tak zavání návratem jezuitů. Anebo že by ne? Další titulek zmíněného serveru Tisíckráte totiž zní: „Miloš Zeman udělil vyznamenání Ježíši Kristu. Převzal jej za něj Dominik Duka.“ Ano, i čeští věřící mají smysl pro humor. Tisíckráte.cz je totiž satirický web. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Dáša Vrchotová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace