Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už je to tady zase. Nepít, zhubnout, jíst zdravě… Je až neuvěřitelné, jaká předsevzetí dokážeme na Nový rok vymyslet. A ještě zajímavější je, jak to s nimi dopadne

01.01.2017
Už je to tady zase. Nepít, zhubnout, jíst zdravě… Je až neuvěřitelné, jaká předsevzetí dokážeme na Nový rok vymyslet. A ještě zajímavější je, jak to s nimi dopadne

Autor: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Také si chcete v novém roce takovouhle baštu raději odepřít? A jak dlouho vám tohle předsevzetí vydrží?

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky. Vedou vysokoškoláci, s rostoucím věkem ale důležitost, přisuzovaná předsevzetím, klesá. Třetina dotázaných je sice považuje za důležitá pro realizaci svých plánů, pouze pětina je však dodrží.

Nejdéle vydrží předsevzetí, spojená s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají rozhodnutí přestat kouřit. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní.Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího zdravotního stylu, převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji. To jsou také nejčastější předsevzetí roku 2017, ovšem proti minulým rokům letos předsevzetí plánuje pouze necelá třetina dotázaných, hlavně mladí do 29 let (20 procent).

Pročpak nám to nevychází

„Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že lidé to neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu deset kilogramů za měsíc,“ říká hlavní výživová poradkyně Naturhouse Štěpánka Štěpánová s tím, že pomoci s motivací může třeba rodina a přátele. Ženy chtějí v roce 2017 více začít hubnout (57 procent), muži častěji plánují omezit pití kávy (11 procent). Třetina vysokoškolsky vzdělaných plánuje najít rovnováhu mezi prací a volným časem. čtyři z deseti vyučených zase touží vydělávat více peněz. Začít hubnout plánuje v roce 2017 46 procent z těch, kteří si předsevzetí dávají, 44 procenta chtějí zdravě jíst, 41 procent pak více sportovat. I letos tak předsevzetí kopírují s menšími odchylkami ty obecně zažité.

Náprava životního stylu

Novoroční předsevzetí bývají obecně zaměřená na nápravu životního stylu. Především ženy často chtějí začít hubnout (74 procent), zdravě jíst (62 procenta) a lépe dodržovat pitný režim (36 procent). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 procent) a kouření (32 procent). Mladí do 29 let plánují lépe dodržovat pitný režim (39 procent), naučit se cizí jazyk (30 procent) a více spát (23 procent). Lidé mezi 30 až 44 lety se chtějí více věnovat rodině (22 procenta). Začít hubnout je nejčastější předsevzetí mezi dotázanými obecně (61 procent), následuje zdravé stravování (53 procenta) a častější sportování (47 procent).

Pokání za sváteční obžerství

Více než polovina lidí konzumuje během Vánoc jídlo a pití ve zvýšeném množství, častěji se jedná o vysokoškoláky. Nejméně se tohoto prohřešku dopouštějí lidé nad 45 let. „Průměrně Češi přes Vánoce přiberou dvě až pět kilogramů, a trvá pak i několik měsíců dostat se na původní váhu,“ potvrzuje výživová poradkyně Věra Burešová. Mezi jednotlivými pohlavími ani věkovými kategoriemi nejsou téměř žádné výrazné rozdíly – zdravější životní styl i v roce 2017 plánují všichni.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace