Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ten, kdo tě miloval. Nosila jsem ho dlouho v hlavě a uvědomila si, že jsem na to zralá... S autorkou nejslavnějších českých komedií o příběhu s tajemstvím, jejích hercích a Tomáši Holém

18.12.2016
Ten, kdo tě miloval.  Nosila jsem ho dlouho v hlavě a uvědomila si, že jsem na to zralá... S autorkou nejslavnějších českých komedií o příběhu s tajemstvím, jejích hercích a Tomáši Holém

Foto: Topky.sk

Popisek: Marie Poledňáková

Marie Poledňáková natočila ´komedii století´ S tebou mě baví svět anebo Jak vytrhnout velrybě stoličku. V prvním rozhovoru, který poskytla po mozkové příhodě, vzpomíná na své nejslavnější filmy. Nemůže hýbat levou půlkou těla, ale nevzdává se. Bude ještě někdy točit? A na kterého ze svých herců vzpomíná nejraději?

„Neposlouchá mě levá noha a levá ruka. Musím rehabilitovat a to cvičení mě bolí. Mozková příhoda, kterou jsem měla, většinou zasáhne řeč, takže lidé nemluví a ztrácejí paměť. V tom jsem měla obrovské štěstí, protože mluvím bez problémů a paměť mi taky funguje výborně. Když nefunguje mluvení a lidé se učí znovu mluvit, to musí být šílené,“ popisuje pětasedmdesátiletá Poledňáková svůj stav v rozhovoru pro MF Dnes.

Najednou nebylo nic – a pak přiletěla helikoptéra

Co se jí stalo, si nepamatuje. „Já si vlastně pamatuju, že se nestalo nic. Najednou nebylo nic. Paní Vašíčková, která mi na chalupě vypomáhá, zavolala záchranku a operátorka řekla, že je to na helikoptéru. To jsem zuřila. Nechápala jsem, k čemu je potřeba helikoptéra. Ale co jsem mohla dělat, za chvíli už svištěla nad chalupou a ohýbaly se stromy,“ vzpomíná režisérka.

Píšu detektivku, chlubí se z nemocnice režisérka

Několikrát už oznámila, že dál natáčet nebude. Teď to vypadá, že opravdu skončila. „Představte si, že bych teď byla uprostřed nějakého natáčení. Vždyť by ten film musel zůstat stát, a to je nepředstavitelné. Ale příběhy mě přitahují dál, a tak jsem napsala knížku. Jmenuje se Ten, kdo tě miloval a je to detektivní příběh s tajemstvím. Nosila jsem ho dlouho v hlavě a uvědomila si, že jsem zralá na to, přijít s něčím jiným než s komedií, kterou ode mě všichni očekávají,“ prozrazuje Poledňáková.

Taky jsem byla matka samoživitelka

I zde hlavní hrdinkou matka samoživitelka jako ve „Velrybě“. Jde totiž o osobní zkušenost režisérky. „Byla jsem rozvedená a na syna jsem byla sama, zároveň jsem byla hodně vytížená. Nebyla jsem baletka, co chodila tančit, ale zaměstnaná máma, která musela večer navštěvovat projekce. Dobře si pamatuju, jak na to můj syn reagoval, a i díky tomu jsem pak ve filmech mohla Tomáše Holého vést podobným způsobem,“ vzpomíná.

Tomáš Holý ve filmu byl vlastně můj syn Petr

Její syn Petr tak byl vlastně předlohou pro postavu, kterou Tomáš hrál. „To, jak hledal ženicha, to přesně Petr dělal. Ty legrační věci pak vymýšlel ještě můj synovec,“ směje se Poledňáková. Vždycky prý postavy píše pro konkrétní herce. „Jen párkrát jsem měla přesnou představu, ale nedokázala jsem najít herce, který by jí odpovídal. Třeba Albert z komedie S tebou mě baví svět. Pořád jsem nemohla narazit na někoho, kdo by tu moji představu splňoval. Pak jsem na silvestra zahlédla v pořadu Ktosi je za dverami Júlia Satinského, jak s Milanem Lasicou diskutuje nad tím, co znamená francouzské c'est si bon. Okamžitě mi bylo jasné, že to je člověk, kterého hledám,“ vzpomíná.

Vešel do dveří a mě spadla čelist

„Naše první setkání bylo dost neuvěřitelné. Já jsem si Alberta představovala jako elegána, třeba do poslední scény jsem napsala, jak vchází do parku v béžovém trenčkotu, s kloboukem a s hůlkou. Takže za ním jedu do Bratislavy, ubytuju se v hotelu Carlton a čekám v restauraci. Najednou se otevřou lítací dveře a vchází Jula. Na sobě má béžový trenčkot, klobouk a hůlku. Spadla mi čelist,“ usmívá se dojatě při vzpomínce na výjimečného herce.  Takoví herci podle ní dnes už nejsou. „Určitě jich není mnoho. Jirka Mádl, Hynek Čermák, Václav Kopta nebo Táňa Pauhofová,“ hodnotí váhavě.

Troška se upsal ďáblu jménem sledovanost

Nikdy netočila prvoplánové řachandy. „Musím přiznat, že bylo někdy šíleně těžké tomu odolat. Všechno k tomu svádí. Jenže já ty jednoduché, přihlouplé vtipy nesnáším. Zdeněk Troška je výborný režisér, jen se netrefuje do toho, co nejvíc umí. On má ohromný smysl pro hudbu a místo toho se upsal s vesnickými tématy většinovému vkusu, a přitom to není z prosté vypočítavosti. Rozuměla bych tomu, kdyby jeho finanční odměna byla závislá na tom, kolik přijde lidí. Ale pokud vím, tak nedostává procenta z návštěvnosti. Takže takové filmy netočí proto, že by se upsal ďáblu peněz, ale jako každý režisér je ješitný a soutěží s ostatními i sám se sebou, kolik lidí přijde do kina,“ hodnotí kolegu Poledňáková.

Tomáš Holý měl hrát i ve třetím dílu, kdo dostal jeho roli?

Tomáš Holý podle ní byl neopakovatelný. „Byl výjimečný v tom, že to bylo čisté dítě a čistá duše. Proto byl tak věrohodný. Nemohla jsem tomu uvěřit, když jsem se dozvěděla, že zemřel. Myslela jsem si, že někdo pustil zase nějakou kachnu,“ vzpomíná se smutkem. „Měl mít malou roli ve třetím díle. Zrovna to nebylo na tom tak důležité. Asi by to stejně nedopadlo, protože on jako dospělý už neměl ten půvab nevinného dítěte, ani ho nemohl mít. Navíc nebyl herec. Jirka Mádl, který ho pak hrál, je ten opravdový talent, který oslovuje lidi a nemusí ani tolik hrát,“ říká Marie Poledňáková.

Neumím dělat nic napůl, vrátím se, slibuje Poledňáková

Stále je v léčebně, ale bojuje o to, aby se mohla vrátit domů. „Vím, že nikdy nemůžu nic plánovat dopředu. Já si tak hezky představovala, jak si udělám prodloužené prázdniny na chalupě a budu na podzim chodit na houby, a teď koukám na houby jen ve zprávách a mám u toho slzy v očích. Ale jestli myslíte, abych se nepřepínala, tak to nedokážu. Neumím nic dělat napůl, takže až se vrátím, zase se do toho vrhnu,“ slibuje režisérka komedie století Marie Poledňáková.  Sice to už asi nebudou filmy, ale i knihy téhle autorky jsou zárukou kvalitního zážitku. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

Vložil: Dáša Vrchotová