Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

49 tisíc pro chudáka Davida. Český rozhlas s dvěma miliardami ročně mlátí zběsile kyjem nad hlavou… „Supertajné“ informace ze zákulisí jen pro vás, čtěte

17.12.2016
49 tisíc pro chudáka Davida. Český rozhlas s dvěma miliardami ročně mlátí zběsile kyjem nad hlavou… „Supertajné“ informace ze zákulisí jen pro vás, čtěte

Foto: Youtube, repro

Popisek: Goliáš, ilustrační foto (z filmu Kings and Prophets, Králové a proroci)

Když mi u dveří zazvonila redaktorka Českého rozhlasu, nebavila jsem se s ní. Proč? Protože ČRo žije, jak se teď říká, v bublině. Také se to odborně nazývá echo chamber effect. Což znamená (více méně cituji Wikipedii) situaci, v níž se skupina osob vzájemnou komunikací utvrzuje ve svých názorech. Názory shodné se opakováním zesilují, zatímco odlišné názory jsou zeslabovány či přímo vyloučeny. Prostě a jednoduše, mají ten Jediný Správný Názor a kdo ho nesdílí, je… nahnědlý nácek, narudlý komouš, pitomý zemanovec, protimuslimský a protiimigrační xenofob, doplňte si nálepku sami. S argumenty se pak už nikdo moc nepáře. Ba naopak, někdy mám dojem, že slyší jen to, co slyšet chtějí, a když se jim to nehodí do krámu, záhadně ohluchnou. Vysvětlím později - na příkladu.

Dotyčná redaktorka vytvořila článek, kde se jí zadařilo „senzační odhalení“. Krajské listy.cz uveřejnily reklamu Ministerstvu pro místní rozvoj a zapomněly tam napsat (asi ve dvou případech), že se jedná o komerční sdělení. Slečna také odhalila, že se nám o inzerci starají Parlamentní Listy.cz, což jsme nikdy netajili. A teď si láme makovici, jak z toho vyrobit Kauzu s velkým K a Skandál s velkým S.

ČRo se zpovídat nebudu, ale vám, čtenářům, to prozradím, ono je to vlastně docela komické. Co se té inzerce týče, šlo, pokud vím, o 49 000 korun. Abyste si udělali představu: Krajské listy.cz mají kompletní rozpočet kolem 35 000 měsíčně. ČRo bere od nás, koncesionářů, 2, 3 miliardy ročně a jen za letošní vánoční mejdan vyhodil 215 000 korun. To vím z Registru smluv, mrkněte. Asi nemusím dodávat, že my vánoční mejdan nemáme, jen si my, holky (50+), zavoláme a popřejeme PF…

Když se mrknete do Registru smluv, najdete třeba toto... A pak se podíváte na net, co dělá firma Krakom. A hele, firemní večírky, odborně nazváno eventy. 

Tak proč jim tak překážíme? Oproti Českému rozhlasu jsou Krajské listy trpaslík, máme měsíční návštěvnost kolem 600 až 700 tisíc, což obnáší cca devadesát až sto tisíc unikátů, to jsou něco jako v novinách pravidelní čtenáři, kteří si list koupí. Jak jsem na to přišla? Existuje jistý Net Monitor, který to měří, stojí ale 15 000 měsíčně, takže si ho neplatíme (viz měsíční rozpočet). Zato instrument jménem Google Analytics je zdarma, takže mi IT machr, mimochodem právě z Parlamentních listů, jednou spočítal (a jsou to složité výpočty, to mi věřte, já tomu sama vlastně nerozumím), že musím číslo, které mi sdělí ten skvělý Google Analytics - denní, týdenní, měsíční počet návštěv na webu, dělit v našem případě zhruba sedmi. A proč u nás tedy ministerstvo inzeruje? No, to taky není žádná velká senzace, jsme levní (hodně levní, to mi věřte, jiní by si řekli klidně desetinásobek i více) a představujeme přesně jejich cílovou skupinu, jak tomu  obchodníci říkají.

Takhle vypadá ten Google Analytics. Každou vteřinu mi řekne, kolik lidí je zrovna na webu a co nejvíce čtou.

 

Opět Google Analytics, který ukazuje také, jakou čtenost mají Krajské listy.cz tento měsíc. 

Mířila na lišku, trefila Maryšku?

Není ale vyloučené, že slečna redaktorka necílí ve skutečnosti na Krajské listy.cz, ale na Parlamentní listy. Které díky svému raketovému nástupu a obrovskému úspěchu a čtenosti leží v žaludku kde komu, ´kavárně´ obzvlášť. Pokud to tak opravdu je, a teď spekuluji, dostala to asi befelem, protože ČRo se již několikrát do Parlamentek navezl. A to je to, co mě tak nakrklo. Protože s argumenty jsou na vodě, velmi mírně řečeno. Český rozhlas totiž vychází z údajů jedné neziskovky, spolku s názvem Evropské hodnoty (to jsou ti, co mají v čele bývalého gay striptéra Jandu, svého času se o tom hodně psalo). To by mi tak nevadilo, to je minulost. Co mi vadí, je, že Evropské hodnoty zařadily Parlamentní Listy.cz do „Přehledu dezinformačních webů“. Proč? Tak to je tedy přímo argumentační smršť.

Cituji: „Mezi dezinformace, ke kterým Parlamentní listy přispěly, patří například šíření výroků Nikolaje Starikova, obchodního ředitele ruského státního Prvního kanálu, jenž ve veřejné debatě mimo jiné tvrdil, že migrační krize je operací Spojených států, která má zajistit oslabení Evropy a uchování dominance USA. Pan Starikov serveru následně poskytl rozhovor. Parlamentní listy sice uvedly, že „jím prezentovaná stanoviska mohou být posvěcena samotným ruským vedením“, k absurdnosti a zjevné nepravdivosti jeho tvrzení však již nedodaly nic. Server poskytuje prostor pro extrémní názory z různých stran spektra, nebo je dokonce preferuje, a to nejen v diskuzích a ve formě dotazů, ale také přímo v publikovaných článcích a poskytovaných rozhovorech, ve kterých tradičně názory lidí poskytujících rozhovor nejsou nijak rozporovány či zpochybňovány. Počet článků napsaných z pozice levé a pravé strany politického spektra je obvykle relativně vyrovnaný, celkově však v obsahu vyčnívají názory protievropského a také protiamerického charakteru. Web zcela postrádá rozumnou míru editorství, autoři mohou sdělovat čtenářům prakticky cokoliv. Relevanci, kvalifikovanost nebo založenost komentářů na faktech zde není kritériem nutným k uveřejnění. Svým způsobem se jedná o formu politického bulváru, který si zakládá na úderných titulcích, uchyluje se k vulgarismům, nevyhýbá se agresivnímu podtextu, apod.“

No tak to je fakt bomba. A pilná práce Evropských hodnot, kolik pak za to asi rešeršér dostal? A kolikrát se na ten web kouknul? Jednou, možná dvakrát? Nějaký pan Starikov poskytl rozhovor, který Parlamentky nerozporovaly. Četli jste nějaký, jakýkoliv rozhovor, kde by tazatel ´rozporoval´ (to je teda slovo) zpovídaného? Parlamentky nerozporovaly ani interview třeba s Táňou Fischerovou, rozhovorů s ní je btw na Parlamentních Listech.cz docela dost, jen si ji tam zkuste sami vyhledat. A Piráta Bartoše. A poslance Jandáka. A Kuberu, Kalouska, Svobodného Macha, prostě koho vás napadne. Včetně prezidenta.  

Já zadala do vyhledávače Táňu Fischerovou. Zkuste ale jiná jména, kterákoliv veřejně činná osoba vás napadne...

Vy do nás kamenem, my do vás prostorem

A to, že autoři mohou sdělovat čtenářům takřka cokoliv, pokud se to nevymyká zákonu? No, ano. V rubrice Politici voličům to dělají politici, v rubrice Názory ti ostatní. Také města a obce si tam říkají, co je napadne, v rubrice Obce voličům. Názvů rubrik si ten dobře placený rešeršér nevšiml? Právě na tom si Parlamentky zakládají. Že politici mohou komunikovat s voliči přímo, bez redakčních zásahů. Ale nejen politici, svůj názor můžete zaslat i vy. Ostatně, mezititulek je citát z Facebooku Jaroslava Polanského, šéfeditora Parlamentek.

Web samozřejmě uveřejňuje také články redaktorů, normálně podepsané a argumentačně vyfutrované. Z různých úhlů pohledu. Je to hromada článků denně, těch redaktorských cca 15 až 20, pak ještě publikují tak zvaný ´monitor´, což jsou články, podepsané jen zkratkou, monitorující vše důležité, co se píše jinde, těch je tak 20 - 30, a těch a la Politici voličům, tomu se dohromady říká ´aréna´, kolem 150. Čili – je toho fakt hodně. A jak to, že to zrovna já tak dobře vím? Prozradím, to vás pobaví. Moje dcera Markéta tam pracuje, právě ona má na starosti ´arénu´. A je po senzaci, že?   

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na    

Vložil: Anička Vančová

Tagy
ČRo,