Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Selhání policie? Kauza padělaných obrazů budí otázky. Podle experta je trestní stíhání nezákonné

14.12.2016
Selhání policie? Kauza padělaných obrazů budí otázky. Podle experta je trestní stíhání nezákonné

Foto: Hans Štembera

Popisek: Soud, ilustační foto

Trestní stíhání Jaroslava Fröhlicha, Evy Fröhlichové, rozené Vaňkové, a Milana Trokana v kauze údajného padělání obrazů je dle prof. JUDr. Jiřího Jelínka, CSc., vedoucího katedry trestního práva Právnické fakulty UK, nezákonné. Postup severomoravské policie a krajského státního zastupitelství přináší spíše otázky, než odpovědi směřující k vyšetření případu.

Manželé Fröhlichovy spolu s Milanem Trokanem byli před třemi měsíci zadrženi ostravskou policií z důvodu podezření z nelegálního prodeje padělaných obrazů předních českých autorů, s nimiž obchodovali na aukcích i s přímými kupci. Dle obvinění policie si trojice rovněž opatřovala znalecké posudky od odborníků, aby přispěly k větší přesvědčivosti o pravosti vybraných děl. 

Co na to vedoucí katedry trestního práva?

Do probíhajícího vyšetřování vstoupilo písemné vyjádření profesora a vedoucího katedry trestního práva na právnické fakultě UK JUDr. Jiřího Jelínka, který označil postup moravskoslezské policie a krajského státního zastupitelstva za nezákonný. Ve své analýze prof. Jelínek poukázal na některé nepřesnosti:

Usnesení o zahájení trestního stíhání má kromě formálních pochybení závažný nedostatek a to, že zcela absentuje uvedení jakékoliv okolnosti, která by svědčila (alespoň jako indicie) o vědomosti pachatelů o tom, že prodávaná díla nejsou originály, ale padělky, nebo pouhými napodobeninami.

Dodává, že z policejního materiálu vyplývá dokonce závěr opačný: „Obvinění si nebyli vědomi, že jde o padělky, ba jednali s náležitou péčí, když si před prodejem těchto děl opatřili znalecké posudky a odborná vyjádření dokladující pravost uměleckých děl, která následně prodávali.“ O vytvoření analýzy požádal profesora Jelínka JUDr. Tomáš Kaiser, advokát zastupující Fröhlichovi. 

Jeden proti všem

Celé policejní vyšetřování, následné obvinění manželů Fröhlichových a vzetí do vazby je postaveno na vyjádření jediné osoby – Petra Pavliňáka, policejního znalce v oboru výtvarného umění spolupracujícího dlouhodobě se severomoravskou policí, který označil předmětná díla za padělky. Názor pana Pavliňaka je však už nyní, u několika děl, v přímém rozporu s názory světových odborníků, kteří rozhodně popírají, že jde o padělky.

Právě na této skutečnosti staví JUDr. Tomáš Kaiser: „Přední pařížská aukční síň a galerie ROSSINI ve svém prohlášení uvedla, že se domnívá, že znalec, který popírá pravost obrazu (pozn. jedná se o obraz, který byl touto aukční síní ve dražbě prodán dne 24. 11. 2009 Jaroslavu Fröhlichovi, tím znalcem je Pavliňák) nemá potřebnou úroveň znalostí. Z postupu policie, státního zastupitelství a obsahu i kvality Pavliňákových posudků se nemohu zbavit pocitu, že obvinění Fröhlichových je vykonstruované a na objednávku,“ uvedl. 

JUDr. Tomáš Kaiser podal stížnost k Ústavnímu soudu České republiky. V průběhu celého vyšetřování totiž dochází k porušování mnoha zákonů a dokonce i práv daných Ústavou České republiky. 

Porušení se objevují  jako houby po dešti

Porušení ústavního práva na osobní svobodu, vzetí do vazby je možné pouze v souladu s trestním řádem, což v tomto případě dle názoru prof. Jelínka nebylo.

  • Porušení ústavního práva na to, být považován za nevinného, pokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem není vyslovena vina (trvání vazby je odůvodňováno jednáním z dávné minulosti, pro které nikdy Jaroslav Fröhlich nebyl ani obviněn)

  • Porušení ústavního práva na nedotknutelnost obydlí, neboť zejména prohlídka jiných prostor byla provedena v přímém rozporu se závaznými pravidly danými trestním řádem § 83 odst. 1 trestního řádu - nařízení a provedení prohlídky jiných prostor a pozemků

  • b)§ 84 trestního řádu - předchozí výslech je podmínkou zákonnosti k vykonání domovní prohlídky, osobní prohlídky nebo prohlídky jiných prostor

  • c)§ 85 odst. 1 trestního řádu - orgán vykonávající prohlídku je povinen umožnit osobě, které se takový úkon týká, účast při prohlídce

  • Dále došlo k přemlouvání Evy Fröhlichové policejní komisařkou, aby se vzdala obhájce

  • Porušení § 65 odst. 1 trestního řádu - odůvodňování vzetí do vazby nepřípustným způsobem, tj. odkazem na část spisu, se kterou byla obviněnému i jeho obhájci odňata možnost se seznámit

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace