Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V boji se zákeřnou rakovinou držela Hanu Maciuchovou nad vodou jediná naděje. Tu jí ale vzápětí vzali. Pane Töpfere, je to fér?

12.12.2016
V boji se zákeřnou rakovinou držela Hanu Maciuchovou nad vodou jediná naděje. Tu jí ale vzápětí vzali. Pane Töpfere, je to fér?

Foto: KC Pardubice

Popisek: Hana Maciuchová se těšila zpátky do divadla

V boji s těžkou nemocí držely populární herečku nad vodou láska k divadlu a zodpovědnost ke kolegům, a tak se zázračně vrátila na jeviště po pouhých pěti týdnech. Jenže najednou pro ni na její domovské scéně není práce.

Milované divadlo a láska k práci byly vždy hlavním smyslem jejího života, tím spíš, že jí osud nedopřál děti. Navíc se doma měla jako princezna, protože ji její milovaný partner, herec Jiří Adamíra, doslova nosil na rukou. K sedmdesátinám jí ale osud nadělil krutou diagnózu, rakovinu prsu. Křehká drobná dáma ale prokázala, že rozhodně není panenka, s níž by život mohl jen tak vláčet. Neuvěřitelnou vnitřní sílu k boji s nemocí dokázala posbírat především kvůli divadlu, které rozhodně nechtěla zanedbávat. Navíc měla před očima mimořádný vzor – svoji vlastní maminku. Nyní ale přišla studená sprcha. Pro legendu pražského Divadla na Vinohradech, kterému nyní šéfuje herec Tomáš Töpfer, najednou není na domovské scéně dost práce.

Začalo to smrtelnou únavou

Už během minulého roku se paní Maciuchová netajila tím, že se cítí velmi unavená a její tělo si říká o odpočinek. „Uvědomila jsem si, že i nějaká banální záležitost se mi hojí neúměrně dlouho, cítila jsem, že má imunita není to, o co se můžu opřít,“ řekla serveru idnes.cz. Pak jí došlo, že už dlouho nebyla na mamografu, a tak to honem napravila. A lékařka při srovnání výsledků s minulými snímky objevila bohužel cosi navíc, co by tam být nemělo. „Biopsii mi udělali 29. ledna a za deset dní bylo z výsledků jasné, že mám duktální karcinom prsu.“ První, co ji napadlo, bylo že se nesmí vzdát, protože je dcerou své milované maminky. „Měla stejnou chorobu. Před pětatřiceti lety, kdy medicína nebyla na takové úrovni jako dnes, ji zvládla úžasně, zotavila se dobře, nemůžu ji zklamat. Nejprve jsem myslela, že to je vysvětlení mé nemoci – genetika. Ale od lékařky jsem se dozvěděla, že tato posloupnost matka-dcera je relevantní v mladším věku, třeba do pětačtyřiceti let,“ prozradila.

Ihned sáhla po diáři

Poté co jí pan docent Strnad řekl, že je operace nezbytná, okamžitě sáhla po diáři s otázkou, kdy může nastoupit a jak dlouho to bude trvat. Lékař ji ale přibrzdil s tím, že produkce této akce nebude v její režii. Souboj se zákeřnou nemocí chce svůj čas. A hlavně spoustu klidu. A tak herečka obvolala všechna divadla, v nichž hrála, omluvila se a na operaci šla v nejbližším možném termínu. „Díky tomu, že se nemoc rychle podchytila a operační zásah nemusel být tak masivní, agresivita nádoru byla na malém stupni, mohla jsem se za pět týdnů na jeviště vrátit,“ dodala spokojeně.

S takovou rychlostí nikdo nepočítal

Léčení sice proběhlo mimořádně rychle a milovaná herečka je v pořádku, mezitím se ale její okolí muselo vypořádat s čistě technickými problémy – změnou programu v divadle a přípravou plánů na další sezónu. S rakovinou má bohužel trpké zkušenosti již každá druhá rodina, a tak není divu, že se nikdo neodvážil vsadit na to, že se paní Maciuchová brzy vrátí na jeviště. A že to bude již po pouhých pěti týdnech, to nenapadlo vůbec nikoho. Výsledkem tudíž je, že v současné divadelní sezóně ji diváci vídají v Divadle na Vinohradech pouze v jediném představení, a to je opravdu málo. Rozhodně to ale nelze klást za vinu vedení divadla v čele s Tomášem Töpferem, i když to paní Maciuchovou samozřejmě trápí. Vždyť na tomto jevišti stanula poprvé již v roce 1971 a od té doby se stalo její domovskou scénou na celý život. „Takto to programové oddělení naplánovalo a já to beru na vědomí. Vinohrady jsou stále mojí srdeční záležitostí, i když mám práci i v jiných divadlech,“ dodala.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace