Vláda vyvolala odpornou nenávist a na rozdíl od jiných postojů, například vůči menšinám, ji vůbec netrestá. Kdo krade víc, živnostníci, nebo jejich zákazníci? A kdo u nás víc podvádí?
11.12.2016
Foto: Ilustrační foto pixabay.com
Popisek: Věčně hladový vlk, číhající na drobnou bezbrannou kořist - nepřipomíná vám to něco?
Ambicózní projekt současné vlády, elektronická evidence tržeb, vyvolal kromě několika jiných negativních dopadů, jakými je například likvidace venkovských hospod nebo lákání veřejnosti, aby udávala majitele hospod a restaurací kvůli nevydané účtence, ještě jeden velmi nebezpečný. EET vyprovokovala nenávist vůči malým podnikatelům a živnostníkům, která je na rozdíl od podobných projevů vůči různým menšinám zcela beztrestná.
I když je EET spojována především s Andrejem Babišem, odpovědnost za zavedení tohoto kontroverzního projektu má celá vláda. Bez souhlasu ČSSD a KDU- ČSL by totiž nebyla schválena. Politická reprezentace, která je nyní u moci, prosadila projekt, který obhajuje tím, že narovná podnikatelské prostředí, ale opak se stal pravdou. Zaměřila se v první řadě na vybranou skupinu podnikatelů a živnostníků, již tak dost zdeptaných množstvím regulací a nařízení, a předhodila ji masám jako skupinu, která nejvíc okrádá stát. Podle senátora Jiřího Hlavatého z ANO je EET dokonce prostředkem k nápravě mravních škod. O tom, že vyvolává také nenávistné reakce a láká lidi k udávání, ale mlčí.
Nedostatky v plné nahotě
Podle jednoho z největších odpůrců EET senátora Ivo Valenty se všechny nedostatky tohoto diskriminačního projektu nyní projevily v plné nahotě. Například nefungují levné pokladny, na které podnikatele nalákala vláda, a nyní si musí kupovat dražší. Valenta navíc kritizuje, že si soukromníci musí na své náklady koupit nástroj vlastní kontroly, svůj vlastní bič. V Událostech komentářích na ČT 24 si také stěžoval, že ministr Babiš navrhuje, aby na vesnicích uzavřené hospody provozovaly obce s tím, že nebudou muset evidovat tržby. Stejnou výjimku již mají například restaurace v parlamentu.
EET – podvod?
Zatímco o živnostnících se veřejně hovoří jako o podvodnících, týdeník Echo24.cz tento týden upozornil na závažné indicie, které naznačují, že celý systém EET byl možná pořízen podvodem. Podle Echo 24.cz nedokáže ministerstvo financí ani finanční správa přes opakované naléhání médií vysvětlit, kde systém na EET koupili a zda jim vůbec patří. Tím se dostávají do konfliktu s některými zákony a vystavují se riziku trestního stíhání. Týdeník se problematice EET věnuje velmi podrobně a mimo jiné zveřejňuje příběhy podnikatelů, jimž tento projekt zničil život. Stěžují si na šikanu a urážky od zákazníků. Jedné podnikatelce dokonce hosté odmítli v restauraci zaplatit pod záminkou, že si už nakradla dost.
EET na úplatky a tašky?
Někteří podnikatelé si nehodlají nechat líbit, že jsou označováni za zloděje, a připomínají fakt, že jim zákazníci ročně ukradnou zboží za třináct miliard korun. Doporučují proto, aby každému zákazníkovi byl evidován nákup v tašce. „Když evidence, tak pro všechny,“ píše například Milan. Ale především by měli evidovat své příjmy z úplatků naši politici. Podle řady ekonomů EET problémy s šedou ekonomikou nevyřeší. Zatímco podle jejich odhadů u nás představují příjmy z šedé ekonomiky stovky miliard, drobní podnikatelé se na nich podílejí pouze zanedbatelně. Zcela nedotknutelné zůstávají daňové ráje a offshorové společnosti. „V těchto oblastech Česká republika nemá efektivní nástroje,“ říká například František Bostl ze společnosti Chytrý Honza.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adéla Hofmanová