Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kolik vám přistane měsíčně na účtu, až odejdete do důchodu? Řada tabulek a kalkulaček není kompletní, nebo jsou příliš složité. Přečtěte si rady, kam a s čím musíte vyrazit, i jednoduchý návod pro výpočet penze

05.12.2016
Kolik vám přistane měsíčně na účtu, až odejdete do důchodu? Řada tabulek a kalkulaček není kompletní, nebo jsou příliš složité. Přečtěte si rady, kam a s čím musíte vyrazit, i jednoduchý návod pro výpočet penze

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Odejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. V roce 2017 na něj vznikne nárok lidem, kteří v příštím roce dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 33 let. Žádost o důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Jakou částku vám bude stát měsíčně posílat na konto?

S žadatelem o důchod ji sepíší odborníci na okresní (v Praze Pražské, v Brně Městské) správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště. „Dosažení důchodového věku není důvodem k ukončení zaměstnání či podnikání. Ve výdělečné činnosti je možné pokračovat i po vzniku nároku na starobní důchod a tímto 'přesluhováním' na procenta si navýšit budoucí důchod. Ve výdělečné činnosti je možné pokračovat i při pobírání starobního důchodu,“ uvedl na pravou míru jeden z mýtů ústřední ředitel ČSSZ Jiří Biskup. 

Kdo v roce 2017 dosáhne důchodového věku

  • muži narození v lednu až říjnu 1954;
  • bezdětné ženy narozené v září až prosinci 1954 a v lednu až dubnu 1955;
  • ženy narozené v září až prosinci 1955 a v lednu až dubnu 1956, které vychovaly jedno dítě;
  • ženy narozené v září až prosinci 1956 a v lednu až dubnu 1957, které vychovaly dvě děti;
  • ženy narozené v září až prosinci 1957 a v lednu až dubnu 1958, které vychovaly tři či čtyři děti;
  • ženy narozené v září až prosinci 1958 a v lednu až dubnu 1959, které vychovaly pět a více dětí.

Důchodový věk a orientační výši důchodu spočítá webová kalkulačka

Pomocí důchodové kalkulačky ČSSZ snadno zjistíte, jaký je váš důchodový věk, kdy ho dosáhnete či jakou musíte získat dobu pojištění. Kalkulačka je k dispozici na webových stránkách ČSSZ v sekci Důchodové pojištění a stačí do ní zadat jen datum narození. Ženy doplní i počet vychovaných dětí. Důchodová kalkulačka spočítá rovněž orientační výši starobního důchodu. Údaje, které se do ní dosazují (délka doby pojištění a výdělky), získáte z informativního osobního listu důchodového pojištění. O jeho zaslání můžete ČSSZ jednou ročně zdarma požádat.

Do přehledu dob důchodového pojištění, evidovaných v ČSSZ, lze nahlédnout prostřednictvím 'konta' pojištění online na ePortálu ČSSZ. Této služby mohou využít majitelé datových schránek. Těm ePortál ČSSZ nabízí i službu „Informativní výpočet starobního důchodu“, jejíž výhodou je automatické načtení údajů, evidovaných v ČSSZ. Za první měsíc od jejího spuštění si orientační výši důchodu na ePortálu ČSSZ spočítala více než tisícovka klientů s celkovým počtem provedených výpočtů - téměř dvanáct tisíc.

Desatero novopečeného důchodce

1. O přiznání důchodu ČSSZ zašle rozhodnutí. Nevydává však žádný univerzální 'průkaz důchodce'. Potvrzení o pobírání důchodu či jeho aktuální výši vydá v případě potřeby OSSZ.

2. Informace o tom, kdy důchod v daném roce nepodléhá zdanění a kdy naopak musí důchodce podat daňové přiznání, je sdělí příslušný finanční úřad. Podle současně platných daňových předpisů podléhá pravidelně vyplácený důchod zdanění, jen pokud v ročním součtu přesáhne 36násobek minimální mzdy. Jednorázové doplatky důchodů (např. při zpětném přiznání důchodu) dani z příjmů nepodléhají.

3. To, že byl žadateli přiznán důchod, je třeba oznámit zdravotní pojišťovně, u které je klient registrován. Za důchodce, kteří při pobírání důchodu nejsou výdělečně činní, platí zdravotní pojištění stát.

4. Žádost o důchod se na OSSZ podává osobně, případně lze k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základě udělené plné moci. Za občany, kteří nemohou podat žádost o důchod sami vzhledem ke svému zdravotnímu stavu, mohou s jejich souhlasem a na základě potvrzení lékaře o jejich zdravotním stavu žádost podat jejich rodinní příslušníci.

5. K žádosti o důchod je třeba předložit především průkaz totožnosti. Dále se předkládají doklady o náhradních dobách pojištění (např. o studiu, vojně, péči o dítě) a o dobách pojištění, které ČSSZ nemá v evidenci. Nemá-li žadatel žádné doklady k dispozici, postačí k sepsání žádosti o důchod pouze platný doklad totožnosti.

6. Důchod je možné vyplácet dvěma způsoby – na účet důchodce nebo jeho manžela/manželky u peněžního ústavu nebo v hotovosti (zpoplatněno, za každou splátku důchodu zaplatí klient 21 korun, o tento poplatek je pak nižší vyplácená částka důchodu) na adresu bydliště prostřednictvím České pošty. Způsob výplaty si budoucí důchodce volí při sepisování žádosti o důchod. Pro výplatu důchodu na účet je třeba předložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu nebo Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice. Tyto tiskopisy jsou k dispozici na OSSZ a na webu ČSSZ. ČSSZ je možné kdykoliv požádat o změnu způsobu výplaty.

7. Důchodce má povinnost do osmi dnů sdělovat ČSSZ všechny skutečnosti, které mají vliv na důchod a jeho výplatu, tj. zejména změnu adresy, změnu čísla účtu pro zasílání důchodu apod.

8. Lidé, kteří při pobírání důchodu nadále pracují, mohou o přiznání důchodu informovat svého zaměstnavatele. Poživatel předčasného starobního důchodu má povinnost tuto skutečnost oznámit zaměstnavateli.

9. Poživatelé starobních důchodů, kteří při pobírání důchodu pracují a jsou účastni nemocenského pojištění, mají kratší podpůrčí dobu pro výplatu nemocenského. Nemocenské se jim vyplácí nejdéle 70 kalendářních dnů při jedné pracovní neschopnosti, ne však víc než 70 dnů za kalendářní rok. Současně také platí, že se jim nemocenské vyplácí nejdéle do dne skončení zaměstnání.

10. Ten, kdo při pobírání starobního důchodu vykonává výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění, může po 360 kalendářních dnech této činnosti požádat o přepočet důchodu. Žádost o přepočet je možné podat nejlépe prostřednictvím OSSZ podle místa trvalého bydliště, případně zaslat přímo na ústředí ČSSZ.

V roce 2017 se mění základní výměra a redukční hranice

Základní výměra důchodu v roce 2017 činí 2550 Kč měsíčně. Procentní výměra důchodu činí za každý celý rok důchodového pojištění získaný do doby nároku na důchod 1,5 % výpočtového základu. Pro stanovení výpočtového základu je důležitý osobní vyměřovací základ, tj. měsíční průměr všech příjmů, dosažených v rozhodném období. U důchodů přiznaných v roce 2017 jsou rozhodným období léta 1986 až 2016. Pro stanovení výpočtového základu z osobního vyměřovacího základu platí v roce 2017 dvě redukční hranice: I. 12 423 Kč a II. 112 928 Kč. Výpočtový základ se z osobního vyměřovacího základu stanoví tak, že částka do I. redukční hranice náleží v plné výši, z částky nad I. do II. redukční hranice náleží 26 %, k částce nad II. redukční hranice se nepřihlíží.

Podrobné informace o podmínkách nároku na starobní důchod, jeho výši a výpočtu lze získat na webu ČSSZ www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni, při osobní návštěvě OSSZ, klientského centra pro důchodové pojištění při ústředí ČSSZ nebo prostřednictvím call centra pro důchodové pojištění na telefonním čísle 257 062 860.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL