Tak co, zapráskáme si? Není nic jednoduššího! Když jde o EET, jsou úředníci mimořádně rychlí. Na internetu dokonce visí formulář pro aktivní udavače a první stovka bonzáků si už zchladila žáhu
05.12.2016
Foto: Archiv
Popisek: EET, ilustrační foto
Klobouk dolů před ministrem financí, tak daleko to ještě žádný režim v tomhle státě nedotáhl. Z drobných podnikatelů udělala jeho EET štvanou zvěř. Že vám hospodský odmítl nalít, protože jste už měli pořádně nakoupíno? Žádný problém! Stačí jenom párkrát kliknout, a můžete ho zničit.
Co je lidstvo lidstvem, v každé společnosti se vždycky našel nějaký ten práskač. Prý už i v té prvobytně pospolné, když šlo o porcování uloveného mamuta. Něco takového jako současný ministr financí Andrej Babiš ale nevymyslel ani tolik kritizovaný komunistický režim. Ministr financí dotáhl bonzování k dokonalosti, a dokonce ho prezentuje jako naprosto běžnou společenskou normu. „Občané mohou učinit oznámení prostřednictvím záložky Nahlášení nevydané účtenky, která je dostupná na daňovém portálu pod odkazem elektronická evidence tržeb,“ řekla Českému rozhlasu tisková mluvčí finanční správy Petra Petlachová.
Bonzování se už rozjelo
A věřte-nevěřte, opravdu to funguje. Český národ je zřejmě nepoučitelný a na jakékoli lákadlo, nabízející vidinu získání nějakého hmotného statku, ochotně skočí. Podle zprávy, kterou Český rozhlas zveřejnil, se již během prvních dvou dnů fungování EET sešlo prostřednictvím elektronického formuláře na finanční správě 92 ‘oznámení‘ o nevydání účtenky restauratéry či hoteliéry. „Oznámení budeme následně analyzovat. V případě, že vyhodnotíme, že jsou relevantní, budeme zahajovat řízení,“ dodala Petlachová.

Vláda si prý od zavedení elektronické evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. „EET je samozřejmě hlavně narovnání podnikatelského prostředí, ale také opatření proti daňovým únikům. Je tedy namířené proti těm, kteří neplatí daně. A tady je 169 miliard krácených tržeb ročně,“ dodal už dříve k EET ministr financí Andrej Babiš. Nové opatření se ale nelíbí ODS a TOP 09 a systém by proto chtěly zrušit. Pravicová opozice EET ostře kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.
Dojde i na hodinové manžely
Někteří ze zhruba 40 000 podnikatelů, kterých se EET v první fázi týká, plošný systém vítají, jiní už ale své podniky raději zavřeli. Systém je pro ně příliš nákladný nebo se bojí pokut. První fáze EET začala od prosince platit pro hotely a restaurace. V maloobchodě a velkoobchodě budou muset pořídit registrační pokladny do od 1. března příštího roku. O rok později se do EET zapojí dalších 160 000 živnostníků, kteří přijímají platby v hotovosti včetně platebních karet, tedy třeba cukráři, stánkaři, taxikáři… Od 1. června 2018 dojde pask i na dalších 150 000 podnikatelů a firem, kteří se zabývají třeba výrobou nábytku nebo papíru. Bude se ale týkat i kadeřnictví nebo třeba hodinových manželů.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská