Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak co, zapráskáme si? Není nic jednoduššího! Když jde o EET, jsou úředníci mimořádně rychlí. Na internetu dokonce visí formulář pro aktivní udavače a první stovka bonzáků si už zchladila žáhu

05.12.2016
Tak co, zapráskáme si? Není nic jednoduššího! Když jde o EET, jsou úředníci mimořádně rychlí.  Na internetu dokonce visí formulář pro aktivní udavače a první stovka bonzáků si už zchladila žáhu

Foto: Archiv

Popisek: EET, ilustrační foto

Klobouk dolů před ministrem financí, tak daleko to ještě žádný režim v tomhle státě nedotáhl. Z drobných podnikatelů udělala jeho EET štvanou zvěř. Že vám hospodský odmítl nalít, protože jste už měli pořádně nakoupíno? Žádný problém! Stačí jenom párkrát kliknout, a můžete ho zničit.

Co je lidstvo lidstvem, v každé společnosti se vždycky našel nějaký ten práskač. Prý už i v té prvobytně pospolné, když šlo o porcování uloveného mamuta. Něco takového jako současný ministr financí Andrej Babiš ale nevymyslel ani tolik kritizovaný komunistický režim. Ministr financí dotáhl bonzování k dokonalosti, a dokonce ho prezentuje jako naprosto běžnou společenskou normu. „Občané mohou učinit oznámení prostřednictvím záložky Nahlášení nevydané účtenky, která je dostupná na daňovém portálu pod odkazem elektronická evidence tržeb,“ řekla Českému rozhlasu tisková mluvčí finanční správy Petra Petlachová.

Bonzování se už rozjelo

A věřte-nevěřte, opravdu to funguje. Český národ je zřejmě nepoučitelný a na jakékoli lákadlo, nabízející vidinu získání nějakého hmotného statku, ochotně skočí. Podle zprávy, kterou Český rozhlas zveřejnil, se již během prvních dvou dnů fungování EET sešlo prostřednictvím elektronického formuláře na finanční správě 92 ‘oznámení‘ o nevydání účtenky restauratéry či hoteliéry. „Oznámení budeme následně analyzovat. V případě, že vyhodnotíme, že jsou relevantní, budeme zahajovat řízení,“ dodala Petlachová.

Nahlášení nevydané účtenky

Vláda si prý od zavedení elektronické evidence slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. „EET je samozřejmě hlavně narovnání podnikatelského prostředí, ale také opatření proti daňovým únikům. Je tedy namířené proti těm, kteří neplatí daně. A tady je 169 miliard krácených tržeb ročně,“ dodal už dříve k EET ministr financí Andrej Babiš. Nové opatření se ale nelíbí ODS a TOP 09 a systém by proto chtěly zrušit. Pravicová opozice EET ostře kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Dojde i na hodinové manžely

Někteří ze zhruba 40 000 podnikatelů, kterých se EET v první fázi týká, plošný systém vítají, jiní už ale své podniky raději zavřeli. Systém je pro ně příliš nákladný nebo se bojí pokut. První fáze EET začala od prosince platit pro hotely a restaurace. V maloobchodě a velkoobchodě budou muset pořídit registrační pokladny do od 1. března příštího roku. O rok později se do EET zapojí dalších 160 000 živnostníků, kteří přijímají platby v hotovosti včetně platebních karet, tedy třeba cukráři, stánkaři, taxikáři… Od 1. června 2018 dojde pask i na dalších 150 000 podnikatelů a firem, kteří se zabývají třeba výrobou nábytku nebo papíru. Bude se ale týkat i kadeřnictví nebo třeba hodinových manželů.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

QRcode

Vložil: Adina Janovská

Tagy
EET,