Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povodně 2013: Praha zrušila 3. stupeň, na jihu mají dva smrťáky, na Ústecku se rabuje

10.06.2013
Povodně 2013: Praha zrušila 3. stupeň, na jihu mají dva smrťáky, na Ústecku se rabuje

Foto: MHMP

Popisek: Povodně 2013, uzavírky

AKTUÁLNĚ Praha přechází na 2. stupeň povodňového ohrožení, ale značná část opatření související s povodněmi zatím zůstává v platnosti. Zakázán je vstup do mnoha parků, nebezpečné jsou pražské cyklostezky. Jihočeský kraj registruje dvě zbytečná úmrtí, zaviněná neopatrností, policisté zde naopak zachránili pět životů. Bouřky zasáhly v neděli Ústecko, zde bojují nejen proti velké vodě, ale i rabování.

„Pokles průtoku Vltavy, retenční prostor Vltavské kaskády a předpověď počasí umožňuje, abych odvolal 3. povodňový stupeň. V platnosti zůstává 2. stupeň, což znamená, že platí nadále řada omezujících opatření. Upozornit chci zejména na zákaz vstupu do zhruba třiceti parků, kde nadále hrozí pád větví i stromů. Včerejší bouřka potvrdila trvající hrozbu. Nebezpečné jsou cyklostezky u Vltavy, problém bude trvat déle, protože někde jsou podmáčené a budou nutné velké opravy. Berte to, prosím, jako trvalé varování, nebezpečí tam skutečně je. A vážné.  Postupně začne uvolňování dalších komunikací, včera jsme pro veřejnost otevřeli Karlův most,“ sdělil Tomáš Hudeček.

 A dodal: „Hromadná doprava funguje včetně všech tras metra. O evakuované občany je postaráno, běží sanační práce a úklidy, v jejich zajištění zatím nemáme vážnější problémy. Tento týden se v některých místech rozběhnou deratizační práce, bude je po dohodě s městskými částmi koordinovat výhradně krizový štáb města. Upozorňuji majitele psů, aby sledovali informace, které budeme my i městské části zveřejňovat. Deratizace proti hlodavcům se v zaplavených územích udělat musí, nechceme ale ohrozit žádná domácí zvířata,“ uvedl Tomáš Hudeček, první náměstek primátora pověřený výkonem kompetencí primátora.

Nepoužívejte cyklostezky, nabádá primátor

„O víkendu mnoho Pražanů včetně rodin s dětmi nerespektovalo zákaz vstupu a vyjelo na uzavřené cyklostezky podél Vltavy. Ty jsou možná na pohled bezpečné, ale kvůli podmáčení mohou být místy propadlé a nestabilní. Hrozí zde proto smrtelné nebezpečí, které se nesmí podcenit! Důrazně proto žádám cyklisty, aby na cyklostezky nevyjížděli a tento zákaz skutečně respektovali,“ řekl Tomáš Hudeček, 1. náměstek primátora pověřený kompetencemi primátora hl. m. Prahy.

Uzavřená místa jsou vyznačena, na některých cyklostezkách budou samostatně vyznačené i nebezpečné úseky, ale vzhledem k aktuálním povinnostem není možné všechny cyklostezky nyní zkontrolovat.  Cyklostezka Povltavská (Městská část Troja a Městská část Praha 7) je uzavřena a označena policejními páskami.

Jihočeský kraj:  Dvě zbytečná úmrtí, policisté naopak zachránili pět životů

„Máme před sebou zásadních čtyřiadvacet hodin, protože půda už není schopna absorbovat další srážky a počasí se má úplně uklidnit až zhruba od středy,“ řekl po dnešním ranním jednání krizového štábu jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„Nerovnoměrné noční bouřky způsobily potíže zejména na menších tocích, dnes ještě očekáváme srážky na Šumavě a v Novohradských horách,“ dodal.

Všechny přehrady drží vodu v zásobním prostoru, hladina Rožmberka a na dalších rybnících už klesá, ohrožené obce mají operativně připravené své „styčné důstojníky“ u HZS. Právě hasiči s kolegy z integrovaného záchranného systému i nadále zajišťují psychosociální pomoc v terénu a distribuují mezi potřebné čisticí prostředky a vysoušeče.

„Policisté také zesílili hlídkovou službu v kempech, protože uplynulé dny přinesly úplně zbytečná úmrtí na jezu Herbertov. Dva vodáci utonuli kvůli nedisciplinovanosti, a to byli varováni policisty hodinu před incidentem,“ řekl Jiří Zimola. „Naopak úspěšný zásah si dvakrát PČR připsala o víkendu – na Soběslavsku strhl včera padající strom do rozvodněné řeky hned dva automobily. Ve vozidlech zůstali uvězněni čtyři lidé, z toho dva senioři v pokročilém věku, ale policisté při bleskovém zásahu všechny ohrožené vyprostili a dopravili do bezpečí. Další dva policisté zachránili na Strakonicku život ženě unášené silným proudem,“ doplnil hejtman.

Krajští hygienici monitorují situaci na desítkách lokalit, dnes např. v Třeboni a na stránkách KHS najde veřejnost doplněné hygienické zásady. Dopravní experti evidují už jen tři uzavírky silnic, i nadále je připravena Armáda ČR dle požadavků obcí.

Bouřky zasáhly v neděli Ústecký kraj, celkem je postiženo už 68 obcí

Ranní zasedání krizového štábu Ústeckého kraje se zabývalo především důsledky nedělních přívalových dešťů v Ústeckém kraji. Ty vyplavily několik obcí, způsobily lokální rozvodnění potoků a řek a vytvořily nové laguny. Tentokrát bylo postiženo především Šluknovsko a Podbořansko. Počet obcí, jež postihly červnové povodně se tak zvýšil na 68.

Hasičský záchranný sbor ve spolupráci s Policií ČR, krajským úřadem a neziskovými organizacemi organizuje terénní psychologickou službu, jejíž potřeba bude vzrůstat spolu s návratem evakuovaných do vyplavených domů. Ministerstvo vnitra zřídilo telefonní psychologickou linku 974 834 688.

Situaci v Nových Kopistech se podařilo během noci stabilizovat, když hasiči postavili provizorní hráz z pytlů s pískem (které darovalo město Ústí nad Labem). Hráz zabraňuje přítoku další vody do obce a laguna, která je za valem, je odčerpávána velkokapacitním čerpadlem.

Naopak velký problém přinesly dlouhotrvající deště u Dobkoviček, kde se utrhl 170 metrů dlouhý podmáčený svah a velkou rychlostí se sesunul na stavbu dálnice D8. Sesuv poničil železniční trať, zavalil část komunikace a stále se pohybuje. Místo závalu převzala společnost Eurovia, která situaci řeší.

Policie informovala o pěti případech rabování, které zaznamenala v souvislosti s povodní. Roudnický most je ode dneška průjezdný bez omezení. Ústecký kraj k dnešnímu dni zahájil veřejnou sbírku na odstraňování povodňových škod. Příspěvky lze zasílat na konto POVODNĚ 2013 – Ústecký kraj s číslem 22229922/0800. Rada kraje také dnes schválila přidělení zakázky na svoz povodňových odpadů vybraným společnostem. Zítřejším dnem tedy budou připraveny odpad odvážet a likvidovat.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace