Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za plánování státního převratu dostal svérázný hudebník, malíř a recesista tři roky natvrdo. Na poslední chvíli ho od basy nakonec zachránila prezidentská amnestie, šrámy na duši mu ale zůstaly. Dokonce uvažoval o emigraci

02.12.2016
Za plánování státního převratu dostal svérázný hudebník, malíř a recesista tři roky natvrdo. Na poslední chvíli ho od basy nakonec zachránila prezidentská amnestie, šrámy na duši mu ale zůstaly. Dokonce uvažoval o emigraci

Foto: Youtube, repro

Popisek: Bubeník, zpěvák, textař, herec, komik, moderátor, politik, publicista, scenárista, dramatik, naivní malíř a spisovatel František Ringo Čech

Do křížku se zákonem se dostal i populární František Ringo Čech, a přitom u zrodu grandiózního průšvihu nebylo nic jiného než studentská recese. Se zkušenostmi z vazební věznicí a soudem se vyrovnával velmi těžce, dokonce uvažoval o emigraci.

Dívat se na svět přes mříže vyhlášené vazební věznice v pražské Ruzyni není nic příjemného. Na vlastní kůži se o tom v mládí přesvědčil i syn známého kabaretiéra Františka Pražského. Nejprve se sice vyučil v Kovoslužbě a chvíli pracoval jako elektroopravář, silný vztah k hudbě ale u něj nakonec zvítězil a počátkem 60. let začal Ringo studovat bicí na pražské konzervatoři. Tehdy se seznámil se skupinou pražských recesistů a jeden z jejich kousků ho nakonec dostal až za mříže. Stačil k tomu jeden přihlouplý práskač, kterému chyběl smysl pro humor.

Tatarský převrat

K partě dobráků, kterým nebylo nic svaté, patřil kromě Františka Ringo čecha mimo jiné i filozof Eugen Brikcius, publicista Oscar Gottlieb a řada dalších. Pro zábavu si založili Tatarskou říši, měli svoji řeč, zákony, ministry i generály, hymnu i vlajku a svoji tatarskou armádu. Bavili se tím několik let, až do léta 1963, kdy se ministři a generálové Tatarské říše sešli ve vyhlášené kavárně U Nováků v pražské Vodičkově ulici, kde Čech hrál. O přestávkách mezi hraním mezi sebou mluvili jako tatarští politici, chtěli vyhlásit válku Československu a výborně se bavili. Jenže netušili, že je poslouchá udavač, který bral jejich srandičky smrtelně vážně a opravdu si myslel, že plánují státní převrat.

Kde je blb, tam je nebezpečno

Ringův případ potvrdil, že za komunistů velmi populární varování je hluboce pravdivé. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned druhý den ráno byl Ringo cestou do školy zatčen, převezen do Bartolomějské, dlouze vyšetřován a věřte-nevěřte – nakonec opravdu obviněn z přípravy ozbrojeného převratu. K tomu vyšetřovatelé ještě přidali obvinění z hanobení republiky a socialistického zřízení, takže několik dalších měsíců Ringo strávil ve vyšetřovací vazbě v ruzyňském vězení.

Novotný se slitoval

S dalšími recesisty byl nakonec opravdu odsouzen na tři roky vězení. Měl ale štěstí v neštěstí, protože ho vzápětí od vězeňského mundúru zachránila amnestie prezidenta Antonína Novotného. Přesto extrémně tvrdý útok státní moci duší teprve jednadvacetiletého mladíka tak hluboce otřásl, že měl psychické potíže a uvažoval o emigraci. Dokonce se mu podařilo vycestovat do USA, po roce se ale vrátil domů. „Cítil jsem, že útěk z domova pro mě není,“ nechal se slyšet v dokumentu České televize Třináctá komnata. Absurdní proces se skupinou mladých recesistů ho ale poznamenal na celý život.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace