Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je zase mela. Bývalá Babišova žena kritizuje EET a je ráda, že už s ním není. A populární senátor kritizuje, že tento udavačský zákon pochází z pera spolupracovníka StB. Balkánský šmírovací experiment…

02.12.2016
To je zase mela. Bývalá Babišova žena kritizuje EET a je ráda, že už s ním není. A populární senátor kritizuje, že tento udavačský zákon pochází z pera spolupracovníka StB. Balkánský šmírovací experiment…

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš přednáší o „svém“ EET mimozemšťanovi, který ve skutečnosti pochází z Balkánu

Donedávna byla jedna z Babišových žen, oddanou úředníci ministerstva financí. Podílela se na přípravě jeho hlavních ministerských trumfů, jejichž prostřednictvím chtěl razantně zvýšit daně: Kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Pak se ale nepohodli a tak jako řada jiných mu vypověděla služby. Bývalá Babišova náměstkyně, Simona Hornochová, se tento týden nechala dokonce slyšet, že je ráda, že u zavádění EET už nemusí být, protože je zklamaná z toho, co z ambiciózního plánu zbylo.

Hornochová v rozhovoru pro Seznam.cz vyjádřila své zklamání, protože projektu EET věnovala dva roky života. Nejvíce ji vadí, že se v zákoně objevilo tolik výjimek. A za vůbec nejhorší považuje odklad stánkového prodeje a rozdělení stravovacích provozů na dvě části, z nichž u jedné bude EET posunuta až na rok 2018. Tím, že se díky tomu může využívat tlačítko „neevidovat“ u jídla, které si lidé odnášejí s sebou mimo provozovnu, vzniká velký prostor k různým úpravám obratů. Podle ní se to dá velmi těžko kontrolovat. Je proto dnes skeptická k tomu, že může být na daních vybráno tolik, kolik si představuje Andrej Babiš, tedy přibližně dvanáct miliard korun.  Na druhé straně se ale nedomnívá, že by kvůli EET začali živnostníci hromadně krachovat.  Vychází prý přitom z údajů ze států, kde se zaváděla EET.  

Konec tisíců hospodských

V této souvislosti je ale zapotřebí poznamenat, že tento týden již ohlásilo uzavření svých provozoven více než tisíc hospod a restaurací, živnostníci i jejich zákazníci masově podepisují petice a chystají velkou demonstraci na Staroměstském náměstí. Když se dosud spekulovalo, jaká rizika může EET přinést, zcela se zapomněla na fakt, že může způsobit vážné problémy i silným firmám. Jenom Plzeňskému Prazdroji již ohlásilo ukončení odběru piva na tisíc zákazníků. A restaurace, které se pokusí EET přežít, zase chystají výrazné zdražování, což bude mít na řadu lidí výrazný dopad.

Šmírovací experiment

Kontroverzní zákon o EET se nyní narychlo snaží změnit Andrej Babiš, zatímco pravicové strany navrhují, aby byl rovnou zrušen. A totéž hodlá učinit i část senátorů, například Ivo Valenta nebo senátoři ze STAN a ODS. „Domníváme se, že tento zákon jde proti nejmenším podnikatelům, především v obcích,“ řekl známý senátor a starosta Božího Daru Jan Horník v rozhovoru pro ČT 24. Zároveň prozradil, že je možné, že pro jejich návrh budou hlasovat i někteří senátoři z ČSSD, protože pochází z vesnic a dobře tam znají situaci. „Tento zákon je naprosto nefér od samého počátku, musíme přece něco udělat. Povede jenom ke sledování lidí, k udavačství a je ještě z pera člověka, který podle všeho za minulého režimu spolupracoval s STB,“ uvedl rozčilený Horník. To, že půjde o šmírování živnostníků a podnikatelů, vytýkali Babišovi při další bouřlivé debatě ve sněmovně i opoziční poslanci.  Michal Kučera z TOP 09 EET označil za balkánský šmírovací  experiment.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace