To je zase mela. Bývalá Babišova žena kritizuje EET a je ráda, že už s ním není. A populární senátor kritizuje, že tento udavačský zákon pochází z pera spolupracovníka StB. Balkánský šmírovací experiment…
02.12.2016
Foto: Facebook
Popisek: Andrej Babiš přednáší o „svém“ EET mimozemšťanovi, který ve skutečnosti pochází z Balkánu
Donedávna byla jedna z Babišových žen, oddanou úředníci ministerstva financí. Podílela se na přípravě jeho hlavních ministerských trumfů, jejichž prostřednictvím chtěl razantně zvýšit daně: Kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Pak se ale nepohodli a tak jako řada jiných mu vypověděla služby. Bývalá Babišova náměstkyně, Simona Hornochová, se tento týden nechala dokonce slyšet, že je ráda, že u zavádění EET už nemusí být, protože je zklamaná z toho, co z ambiciózního plánu zbylo.
Hornochová v rozhovoru pro Seznam.cz vyjádřila své zklamání, protože projektu EET věnovala dva roky života. Nejvíce ji vadí, že se v zákoně objevilo tolik výjimek. A za vůbec nejhorší považuje odklad stánkového prodeje a rozdělení stravovacích provozů na dvě části, z nichž u jedné bude EET posunuta až na rok 2018. Tím, že se díky tomu může využívat tlačítko „neevidovat“ u jídla, které si lidé odnášejí s sebou mimo provozovnu, vzniká velký prostor k různým úpravám obratů. Podle ní se to dá velmi těžko kontrolovat. Je proto dnes skeptická k tomu, že může být na daních vybráno tolik, kolik si představuje Andrej Babiš, tedy přibližně dvanáct miliard korun. Na druhé straně se ale nedomnívá, že by kvůli EET začali živnostníci hromadně krachovat. Vychází prý přitom z údajů ze států, kde se zaváděla EET.
Konec tisíců hospodských
V této souvislosti je ale zapotřebí poznamenat, že tento týden již ohlásilo uzavření svých provozoven více než tisíc hospod a restaurací, živnostníci i jejich zákazníci masově podepisují petice a chystají velkou demonstraci na Staroměstském náměstí. Když se dosud spekulovalo, jaká rizika může EET přinést, zcela se zapomněla na fakt, že může způsobit vážné problémy i silným firmám. Jenom Plzeňskému Prazdroji již ohlásilo ukončení odběru piva na tisíc zákazníků. A restaurace, které se pokusí EET přežít, zase chystají výrazné zdražování, což bude mít na řadu lidí výrazný dopad.
Šmírovací experiment
Kontroverzní zákon o EET se nyní narychlo snaží změnit Andrej Babiš, zatímco pravicové strany navrhují, aby byl rovnou zrušen. A totéž hodlá učinit i část senátorů, například Ivo Valenta nebo senátoři ze STAN a ODS. „Domníváme se, že tento zákon jde proti nejmenším podnikatelům, především v obcích,“ řekl známý senátor a starosta Božího Daru Jan Horník v rozhovoru pro ČT 24. Zároveň prozradil, že je možné, že pro jejich návrh budou hlasovat i někteří senátoři z ČSSD, protože pochází z vesnic a dobře tam znají situaci. „Tento zákon je naprosto nefér od samého počátku, musíme přece něco udělat. Povede jenom ke sledování lidí, k udavačství a je ještě z pera člověka, který podle všeho za minulého režimu spolupracoval s STB,“ uvedl rozčilený Horník. To, že půjde o šmírování živnostníků a podnikatelů, vytýkali Babišovi při další bouřlivé debatě ve sněmovně i opoziční poslanci. Michal Kučera z TOP 09 EET označil za balkánský šmírovací experiment.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová