Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Protikuřácký zákon si zahrává s trpělivostí nejen restauratérů. Cestou rozumu se ale sněmovna už těžko vydá

30.11.2016
Protikuřácký zákon si zahrává s trpělivostí nejen restauratérů. Cestou rozumu se ale sněmovna už těžko vydá

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Protikuřácký zákon, který se má příští týden opět objevit na programu sněmovny, nevadí jen kuřákům, případně nekuřákům, ale hlavně majitelům kaváren, čajoven, restaurací a malých hospod. Všichni chápou, že regulovat přísněji kouření by se asi mělo, nikdo ale nerozumí tomu, proč se neustále mění doslova každý měsíc podmínky a pravidla, kde a jak zakázat kouřit.

V současné platné úpravě protikuřáckého zákonu se sami restauratéři mohou rozhodnout, zda bude jejich provozovna kuřácká, anebo nekuřácká. Většina z nich volila cestu stavebních úprav a oddělení prostor pro kuřáky a nekuřáky. Včetně pořízení výkonné vzduchotechniky je to stálo nemalé peníze, které se v tržbách zdaleka ještě nevrátily. Po schválení právě projednávaného protikuřáckého zákonu to bude opět úplně jinak a náklady na stavební úpravy svých provozoven již nikdy neuvidí.

Cigarety jako politická zbraň

Jednoduché to nemají kavárníci a restauratéři ani se současnou novelou protikuřáckého zákona. Ta mimochodem povolovala původně kouřit vodní dýmky. Snad i proto si majitel kavárny v centru Prahy, který nechce být jmenován, pořídil hned několik vodních dýmek a chtěl změnit koncept své hojně navštěvované kavárny. Protikuřácký zákon byl ale sněmovnou nakonec neschválen, došlo k velkým hádkám mezi koaličními politiky a tato novela překvapivě nakonec opět vrácena na program sněmovny. Jsou v ní zapracovány některé pozměňovací návrhy, jiné zase ne. Z rozhodnutí samotného premiéra Sobotky byly například škrtnuty navrhované a původně schválené kuřárny poslance Marka Bendy, podle všeho se ale nově zakážou i vodní dýmky, které předtím zákon také toleroval. 

„Pokud je nějaká čajovna postavená na konzumaci smrtících výparu°, tak ji zavřeme," řekl pro LN jeden z nejhlasitějších kritiku° vodních dýmek poslanec Rostislav Vyzula. Podle něj jsou vodní dýmky možná ještě nebezpečnější než normální cigarety.

Jedná se prý o nebezpečný společenský trend, který by bylo vhodné zarazit, už proto, že popularizuje kouření mezi mladými. Je rozšířená lež, že vodní dýmky jsou zdravější  než cigarety. Není tomu tak, tvrdí Vyzula. „Vodní dýmky obsahují nikotin, dehet, arsen, olovo, mají větší podíl oxidu uhelnatého než běžné cigarety. Navíc ve vodní dýmce nalezneme - na rozdíl od cigaret - karcinogenní zplodiny z uhlí,“ bojuje proti vodním dýmkám Rostislav Vyzula.

Vodní dýmky budou připomínat namyšlené chování českých politiků

Co s nakoupenými vodními dýmkami, před tím akceptovanými, dnes tou nejškodlivější závislostí ze všech, ale snaživý kavárník z centra Prahy udělá? Nic, stejně jako s novou vzduchotechnikou a oddělenými prostory pro kuřáky a nekuřáky. Politici si žijí vlastním životem a na problémy svých voličů nedbají. Třeba vodní dýmky zůstanou na poličkách kavárny jako dekorace a připomenutí namyšleného chování našich politiků při schvalování a neschvalování protikuřáckého zákona.   

Co udělat pro zdraví českých vězňů 

Vodní dýmky ale nejsou jediné změny, o kterých se bude ve sněmovně v prosinci mluvit. Zdravotní výbor pod vedením Rostislava Vyzuly chce například zakázat řidičům při řízení kouřit, pokud bude v autě dítě mladší osmnácti let. Dokonce se odvolává na zákon, který u nás platil v letech 1932 až 1951. Zpátky do minulosti. Co takhle začít jezdit vlevo a snížit rychlost všude na 50 km za hodinu? Děti tak prý přestanou být bezohledně poškozovány. Otázkou jen je, jak to budou policisté zjišťovat a trestat a proč například nezakázat řidičům na cestách pojídat nezdravé bagety a hamburgery. U řízení je to vyrušuje určitě víc než kouření a příklad pro děti, jak se zdravě stravovat a nepoškozovat své zdraví, to není také zrovna ideální. 

Nesmyslných a podobně aktivistických protikuřáckých návrhů zazní zřejmě daleko více. Připraven je například návrh na absolutní zákaz kouření ve věznicích, protože vězni nekuřáci jsou tak vlastně týráni a může být dokonce podle základních práv a svobod porušen i zákaz mučení vězňů. Co se česká veřejnost asi při projednávání „prioritního“ zákona i pod novým ministrem zdravotnictví Ludvíkem ještě dozví? 

Nejde o kouření ani zdraví obyvatelstva 

ANO by nyní mohlo oživit jednoduchý návrh svého poslance Radka Vondráčka, který plošně zakazuje kouření v restauracích. Sám Vondráček si ale nemyslí, že by jeho návrh měl, hlavně u koaličních partnerů z ČSSD, šanci. Podle všeho opravdu nejde o kouření, ani o zdraví obyvatelstva, ale jen a jen o politické hrátky s jediným cílem vybojovat si tu nejlepší pozici před volbami. Co si kdo urve teď, už se počítá. 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace