Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kam teče český i nadnárodní kapitál? Kamkoliv, jenom ne zpátky do Čech, říká uznávaná ekonomka. A vláda těžko někoho přesvědčí, že by měl své investice vracet zpět do země

29.11.2016
Kam teče český i nadnárodní kapitál? Kamkoliv, jenom ne zpátky do Čech, říká uznávaná ekonomka. A vláda těžko někoho přesvědčí, že by měl své investice vracet zpět do země

Foto: Ilustrační foto pixabay.com

Popisek: Většina silných kapitálových firem sídlí mimo Českou republiku, a tak výdělky dál proudí do ciziny. A nám zbudou jen oči pro pláč

Vládní studie přišla na to, že odliv kapitálu z Česka roste, firmy od nás posílají zpět do zahraničí víc, než investují, píše komentátorka Hospodářských novin, ekonomka Julie Hrstková. Překvapivé? Ani ne, prý jsme kolonií Evropy.

Zahraniční firmy posílají do svých domovských zemí mnohonásobně víc peněz, než kolik u nás investují. Zveřejněná vládní studie se podivuje nad tím, že v odlivu kapitálu je Česko v těsném závěsu za Irskem a Lucemburskem, což ale nejsou země spjaté s průmyslem, jako Česká republika. Jsme ale vážně vykořisťováni, nebo to tahle bylo vždy? Hrstková připomíná zlatá 90. léta českých kapitánů průmyslu a tuzemských bankovních gigantů, kdy tehdejší banky sice neposílaly do zahraničí desítky miliard na dividendách, ale podobné částky coby ztráty sanoval český stát. A český státní dluh slušně narostl.

Jak zvrátit tok peněz? Těžko

A co český kapitál, poučil se a naučil se vydělávat? Snad ano, ale většina silných kapitálových firem sídlí mimo Českou republiku, a tak výdělky dál proudí do ciziny stejně jako ty z nadnárodního podnikání. Co s tím? Dá se záporná bilance zvrátit? Těžko. Privatizace skončila. Velké investice na zelené louce podle ekonomky jaksi limituje nedostatek velkých zelených luk. A vláda těžko někoho přesvědčí, že by měl své investice vracet zpět do země. Vláda totiž není ani schopná přesvědčit firmy, aby se k zaměstnancům chovaly stejně, jako se k nim chovají ve svých mateřských zemích. Nejde jen o platy, ale i o ochranu pracovních míst. Příkladem budiž Pakt budoucnosti, který má zajistit výrobní program a budoucnost pro zaměstnance koncernu Volkswagen. Má jedinou vadu. Platí jen pro ty, kdo pracují na území Německa.

Jediná země, kde EU funguje, je Irsko

Když jsme v roce 2004 vstoupili do Evropské unie, okázale se hovořilo o konvergenci, tedy srovnání výkonnosti ekonomik. Jenže v nedlouhých dějinách Evropské unie existuje jedna jediná země, kde v historii konvergence opravdu klapla. Řeč je o Irsku. Jenže Irsko krom lákavě nízkého zdanění dokázalo ještě něco. Vsadilo na vzdělání. Zvládlo přesvědčit ty podnikající a dobře vydělávající irské občany, kteří pracovali a studovali v zahraničí, aby se vrátili domů. A tam investovali a podnikali a předávali své v cizině nabyté zkušenosti a know how.

Dřív se tomu říkalo kolonie

A u nás? Každý tu má titul z podivné univerzity, cizince tu nechceme a navrátivší se našince se zkušenostmi zvenku také moc ne. Koneckonců my se jazyky neučíme, i když česky vážně nemluví 1,5 miliardy lidí jako anglicky. Jak píše Julie Hrstková: „Jsme národem, který umí skvěle a levně vyrábět. A odvádět zisky do zahraničí. Dřív se tomu říkalo kolonie.“

Šest miliard ročně navíc?

Evropská unie má další řešení, kterého se chytil i český premiér – nový výpočet základu daně firem, který chce prosadit Brusel, prý Česku přinese 6,2 miliardy ročně navíc z daně z příjmů velkých podniků, které by musely platit daně tam, kde podnikají. Jenže ve srovnání s odlivem dividend, který se pohybuje kolem 300 miliard ročně, to není zrovna moc.

Jako král Leopold v Kongu

Kritika daňových hříšníků je jistě správná, jenže firmy se chovají přesně tak, jak jim umožňují podmínky naší země. „Pokud se naši politici předháněli a mimochodem dosud předhánějí v tom, kdo zahraničnímu investorovi nabídne levnější pozemek, větší daňové úlevy a dotace na pracovní místa, potom se nesmějí divit, že se tito investoři cítí jako král Leopold v Kongu,“ trefně píše Hrstková.

Pokus Evropské komise sjednotit pravidla pro platbu daní stejně jako snaha Bohuslava Sobotky udržet alespoň nějaké zisky v Česku jsou podle ní bezpochyby správné. „Problém je ale v tom, že změna ve smýšlení politiků, co se týká zdanění velkých korporací, přichází pozdě. Tedy až ve chvíli, kdy toto téma uchopili populisté všech politických směrů včetně těch, kteří na zvýhodnění velkých firem vydělávají. Donalda Trumpa či Andreje Babiše nevyjímaje,“ dodává Hrstková.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová