Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Názory v zákulisí sněmovny zní jasně: Je to špatný zákon, jenže se pro něj nedá nehlasovat… Rozhodne o protikuřáckém zákonu „kulich“ Sobotka?

28.11.2016
Názory v zákulisí sněmovny zní jasně: Je to špatný zákon, jenže se pro něj nedá nehlasovat… Rozhodne o protikuřáckém zákonu „kulich“ Sobotka?

Foto: Stránky politika

Popisek: Bohuslav Sobotka

Protikuřácký zákon, zřejmě nejznámější předpis české legislativní historie, se opět dostává do pozornosti médií a veřejnosti. Začátkem prosince by se znovu měl dostat na program jednání sněmovny.

Skoro nikdo se už nepodivuje nad tím, že ten zákon je špatně napsaný, že je nevyrovnaný, zbytečně rozsáhlý, významněji řeší jen kouření, tedy jen jednu z návykových látek, a před druhými, jako je třeba alkohol, zavírá oči. Přitom právě alkohol patří k nejvíce nebezpečným návykovým „drogám“, proti kterému se u nás bojuje jen minimálně, na což poukázala nedávno i Světová zdravotní organizace. 

Názory v zákulisí sněmovny: Je špatný a normálně se pro něj nedá nehlasovat 

Tak zvaný protikuřácký zákon, i když oficiálně by mělo jít o Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, se tak stále více zdá jako zbytečný, který neřeší nic podstatného a je jen v současnosti popoháněn politickými zájmy premiéra Sobotky. I proto se znovu, již jednou byl sněmovnou neschválený, vrací na program jednání Poslanecké sněmovny. Že jde o právní paskvil, si přitom myslí v zákulisí sněmovny stále více poslanců a kdyby prý nebyli vázáni politickou poslušností, nikdy by pro něj nehlasovali. 

Nemá cenu znovu opakovat v čem je navrhovaný zákon špatný. O tom, že na rozdíl od většiny evropských zemí, staví kuřáky, kteří se nedokážou zbavit své závislosti, absolutně na okraj společnosti a nepřiznává jim žádná práva, bylo již napsáno mnoho článků. Vzpomeňme jen, jaké vášně a málem pád vlády způsobily navrhované kuřárny, kam by se kuřáci mohli na jednu cigaretu přemístit z nekuřáckých restaurací, jak je to v Evropě normální?

Třetí ministr a pořád špatný zákon 

O kontroverzním zákonu a jeho nízké úrovni snad nejvíce vypovídá, že na jeho přípravě se nyní bude podílet již třetí ministr zdravotnictví. Po Hegerovi a Němečkovi nyní ministr Ludvík. Připočteme-li k tomu desítky poslaneckých pozměňovacích návrhů, nemůže tolik rozdílných pohledů a názorů přinést nic jiného, než je dnešní podoba opravdu diskutabilního „jen“ protikuřáckého zákona. 

Zvláštní pozici přijímají k zákonu také hlavní média, říkejme jim seriózní či mainstreamová. Od začátku prosazují urychlené přijetí protikuřáckého zákona, aniž by se zabývala jeho kvalitou. Zde přitom nejde o postoj, že v restauracích by se kouřit nemělo. S tím souhlasí většina oslovených. Proč se ale například v různých médiích objevují hlasy známých kuchařů a restauratérů, nejčastěji Romana Vaňka, popularizátora moderní gastronomie a zakladatele Pražského kulinářského institutu, že kouřit v restauracích by se už dávno nemělo a že jsme pro „smích celé Evropy“. 

O kouření v restauracích rozhodují u nás jejich majitelé 

Na první pohled to vypadá tak, že čeští známí restauratéři se potýkají ve svých provozovnách s neodbytnými kuřáky, kteří nedopřávají jejich hostům požitky z jídla. Pravda je přitom úplně jiná. Na tom, zda se v jejich restauraci bude kouřit, anebo ne, rozhodují podle platné protikuřácké legislativy právě jen oni. 

Ve většině českých restaurací, kde se vaří, se také již dávno nekouří. Podle odhadů je například v Praze skoro 80 procent restaurací nekuřáckých. Nářky jsou proto úplně zbytečné. Na obranu gastronomických odborníků je nutné dodat, že k podobným výrokům je donutila právě vzpomínaná „objektivní“ média. Stejně jako přesvědčila většinu dotazovaných, že americké volby určitě nevyhraje Donald Trump… 

Názory na škodlivost různých látek, které si člověk „dopřává“, se často časem mění a vědci přicházejí se stále novými objevy. Přesto nepochybujeme, že kouření lidskému zdraví škodí, jde jen o to, jak proti němu bojovat a jak nalézat správný poměr omezování osobní svobody a ochrany lidského zdraví. Snad se to poslancům 8. prosince, kdy by měli zákon opět projednávat, podaří. Podle posledního ne úplně lehce vysvětlitelného výroku nového ministra zdravotnictví Ludvíka, že nebojuje proti kuřákům, ale proti kouření, to ale ani po Mikulášovi ve sněmovně asi nebude jednoduché. 

Kdo se stane pro nového ministra kulichem? 

Jen aby se nový ministr Miloslav Ludvík neřídil svým známým vystoupením, kdy nabádal personál, aby se točil hlavně kolem VIP pacientů. Přezdíval jim starým známým slovem „kulich“. Tak se říká pacientům, kteří při léčení získávají výhody za nabídku peněz anebo protislužeb pro nemocnici - na principu „já tobě, ty mně“, nemocnice kulichům, kuliši nemocnici. Přičemž kulichem určitě nebude často vzpomínaná ve skutečnosti neviditelná kuřácká lobby, ale premiér Sobotka. 

Vložil: Anička Vančová