Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pro mne je to ryze osobní a zároveň úplně normální věc. Petra miluju už deset let, prozradil vítěz ´Tváře´ Jan Cina. Řeč přišla i na to, kdo je u nich doma „Monika Babišová“, že je herec napůl Rom a co soudí o Ordinaci

26.11.2016
Pro mne je to ryze osobní a zároveň úplně normální věc. Petra miluju už deset let, prozradil vítěz ´Tváře´ Jan Cina. Řeč přišla i na to, kdo je u nich doma „Monika Babišová“,  že je herec napůl Rom a co soudí o Ordinaci

Foto: Hate Free

Popisek: Jan Cina a Petr Vančura

Divadelní fanoušci znají talentovaného Cinu už dlouho, televizní si ho všimli až nyní díky show Tvoje tvář má známý hlas, jejíž druhou sérii křehký kudrnáč vyhrál. K vidění je také v kritiky ceněné Pustině. Jaké je ale jeho soukromí? Miloval by ho národ stejně, kdyby předem věděl, co Cina tají? Podle nás určitě, minimálně s tím, že je gay, se herec nikdy netajil...

Jméno Cina totiž nezní až tak úplně česky, tomu odpovídá i vizáž sympatického osmadvacetiletého herce. „Je to romské jméno. Ale protože jako Rom nevypadám, tak to lidi nenapadá. Po tatínkovi jsem Rom, po mamince ne. Z její strany to vypadá i na židovské předky. To si tak myslíme kvůli nosu, který máme v rodině,“ vysvětluje mladý herec v rozhovoru pro Magazín MF Dnes.

Všichni si vzali bílé ženy

Jeho strýc Emil Cina byl dokonce romským spisovatelem. Celá romská část rodiny je vůbec hodně jiná, než je obecná představa o „cikánech“. „Strejda Emil začínal jako uklízeč v rozhlase, ale protože to je náš strejda Emil, nakonec se stal spisovatelem a začal v rozhlase i vysílat. Zajímavé je, že v rodině byli čtyři sourozenci a všichni kromě jednoho si vzali bílé ženy. Přitom jedna z toho namíchaná sestřenice vystudovala romistiku, druhá se svým partnerem pracuje v organizaci Romodrom, která poskytuje sociální služby nejen pro Romy. Nějak to v nás asi je, i když jsme všichni Romové jen napůl. Jinak je ale moje rodina úplně obyčejná,“ tvrdí Cina.  Sám jako Rom nevypadá, působí jen lehce exoticky, takže se s projevy rasismu nesetkal. „Takže si lidi dovolí přede mnou Romy kritizovat. Když pak řeknu, že jsem napůl taky Rom, hned to berou zpátky a najednou přede mnou mluví jinak,“ mračí se Honza.

Deset let s jedním chlapem

Herec navíc otevřeně mluví o své sexuální orientaci a svého přítele, herce Petra Vančuru, rozhodně nezapírá. „Je pro mě těžké o tom mluvit. Připadá mi to jako ryze osobní a zároveň pro mě úplně normální věc. Nepřijde mi to jako něco speciálního, o čem bych měl mluvit v rozhovoru pro média. Na druhé straně to beru tak, že tím třeba pomůžu někomu, kdo je v určité situaci a neví, jak s ní naložit. Že mu může pomoct, když uvidí někoho, kdo má normální spokojený život,“ tvrdí herec.

Myslel jsem, že budu mít ženu a děti

Přitom sám nejdřív nevěděl, jak se svou homosexualitou srovnat.  „Já jsem z toho byl taky zpočátku vylekaný. Nevěděl jsem, co se děje. Myslel jsem si, že budu mít ženu, rodinu. No a pak jsem se zamiloval do Péti, se kterým jsem pořád. Už deset let. No tak se to tak stalo,“ vzpomíná na to, jak potkal spolužáka z herectví, zajiskřilo to – a bylo. V jeho osmnácti letech, Petr je o čtyři roky starší.

Vnoučata nebudou

„Myslím, že těžké to bylo především pro moje rodiče. Vychovali mě, asi si nějak představovali moji budoucnost. A teď bylo všechno jinak. Protože mě mají rádi, pochopili to. Naše vztahy fungují moc dobře. Tehdy jsem byl na konzervatoři a ani u spolužáků jsem se nesetkal s nějakými nepříjemnými reakcemi. Neříkal jsem to všem, ale jenom lidem, na kterých mi záleželo. O zbytku jsem si říkal, že se to dozvědí nějak jinak. Jenže pak jsem si uvědomil, že kvůli tomu na tom byli hůř rodiče,“ říká dnes. „Na nich bylo doříct to. Oni se museli vypořádat s otázkami příbuzných a rodinných známých, se kterými nejsem tolik ve styku. Já to v tu dobu tak necítil, ale později jsem si uvědomil, že to pro ně nebylo jednoduché.“ Rodiče to měli o to těžší, že je Honza jedináček, vnoučat se tedy nejspíš nedočkají…

Přítel mu adopci zatrhl

Jaký má herec vlastně názor na adopci dětí homosexuálními páry? „Jsem určitě pro. Zatím ale v tomto směru nemám nějaké pnutí. Ne proto, že bych si připadal na dítě mladý, ale takovou touhu prostě necítím. Zároveň si myslím, že by tato možnost měla být,“ říká. S adopcí totiž až tak úplně nesouhlasí jeho partner… „Péťa říká, že dítě je plod společné lásky, že by tedy opravdu mělo vzniknout ze dvou lidí, kteří se milují. Na druhé straně je spousta variant, jak to například u dvou žen udělat. Takže na jedné straně mi přijde normální, že lidé, kteří se mají rádi, chtějí mít dítě, na druhé straně chápu, že slovo normální v této souvislosti zní pro společnost divně,“ vysvětluje Cina.

Nechci žárlit, ale proč tu práci nenabídli mně?

Jaké to je, když jsou oba partneři herci? „Teď se nám oběma daří, oba jsme obsadili nedělní televizní obrazovky (Petr Vančura hraje v úspěšném seriálu Kosmo, pozn. red.).  Ale prošli jsme si i dobou, kdy jeden práci měl a druhý ne. Není to úplně lehké. Toho druhého člověka máte rád, přejete mu, že se mu daří, a zároveň jste do jisté míry konkurenti. A říkáte si: Já na tebe nechci žárlit, já ti přeju, že máš tu práci, ale já bych ji chtěl taky, proč ji nenabídli mně,“ směje se Cina.

Kdo je doma Monika Babišová?

Prý to mají doma rozdělené. „Kdo zrovna má méně práce, je víc doma. Petr říkal, že jak jsem teď toho měl víc než on, tak mu to v podstatě vyhovovalo. Já jsem taková tvoje Monika Babišová, říkal. Líbilo se mu, že já jsem makal a on se snažil, ať to máme doma hezké. Jenomže v naší profesi se to dost mění, takže někdy budu Monika zase já. Myslím si ale, že ten stejnopohlavní vztah je jednodušší. Jsme stejní. Máme podobnou energii. Je to možná ochuzení o ten mužský a ženský protiklad, ale mně to přijde příjemnější, jednodušší. Jsme partneři a zároveň kamarádi,“ popisuje herec svůj vztah.

Je rád, že si svou orientaci vyjasnil. „Já znám pár takových, kteří žijí se ženou celý život. Mají děti, normální rodiny a jen oni sami vědí, jak to je. Dřív bylo naprosto běžné, že to tajili, a nezapomínejme, že stále je hodně zemí, kde vás za to pošlou do vězení nebo rovnou zabijí. Sice se říká, že bisexualita neexistuje, ale já si zpětně uvědomuju, že mě lidé vždycky přitahovali jako osobnosti, než že by mě zajímalo jejich pohlaví. Že vlastně pro mě vždycky bylo důležitější, jaký je to člověk, než jestli je to žena, nebo muž,“ přiznává herec.

S přítelem plánují velký den

S Petrem žije už deset let, od svých osmnácti let. Nebyly krize? „Jasně, že byly. Každý vztah je přece překonávání krizí. Díky tomu se posunuje, roste. Na lásce i na přátelství musíte makat. Ten druhý vám musí stát za to, že se vám na tom makat chce. A já jsem opravdu rád, že nám krize vztah jen vylepšily. Cina se navíc svěřil, že ho milovaný přítel požádal o ruku. „Detaily si necháme pro sebe, ty se týkají jen nás dvou. Ale můžu potvrdit, že k zásnubám došlo. Trochu se nám neustále mění plány. Nějak se zatím doma nemůžeme shodnout, jestli chceme velkou svatbu, nebo malou.“ A na kdy si velký den naplánovali? „Může to být za měsíc nebo taky za rok,“ řekl zamilovaně Cina novinářům.

Seriály jsou pro mladé herce super praxe

Hereckou kariéru nastartoval hodně brzy. „Už na konzervatoři jsem točil. Ještě předtím jsem hrál ve filmu Smradi. S Maruškou Doležalovou a dalšími spolužáky z konzervatoře jsme založili kapelu Olats Otesoc. Pak jsem na DAMU začal hrát víc v divadle. K tomu seriály, muzikály, moderoval jsem televizní pořad pro děti. No, zkusil jsem tak nějak všechno,“ říká. Nejvíc ho do povědomí dostala Ordinace v růžové zahradě. „Nevím, jestli dnes mladí herci z konzervatoře vůbec o role v takovém seriálu stojí. Možná chtějí jít cestou takzvaně neviditelných věcí, projektů, ve kterých můžou vyjádřit, co cítí, ale nejde jim o to, zaujmout masu. Já to beru tak, že některé věci je dobré dělat z řekněme údržbářského hlediska. Jako když studujete zdrávku a chodíte na praxe do nemocnice. Seriál jako Ordinace je pro začínajícího herce setkání se štábem profíků a výborná praxe před kamerou,“ říká Jan Cina.

Tvoje tvář byla záhul, přiznává herec

Až s pořadem Tvoje tvář má známý hlas ale přišla masová popularita. „Teď se mi stává, že mě lidé zastavují na ulici. Z toho máte pocit, že tím žijí, že se kolem soutěže točí celý svět. Naštěstí mám kolem sebe taky spoustu lidí, kteří se vůbec nedívají. Jde to mimo ně, nevědí, co to je. To je dobře, protože to vás pak vždycky usadí zpět na zem,“ směje se. Natáčení pořadu prý byl záhul. „Každý týden je premiéra a derniéra zároveň. A hned jedete dál. Po tři měsíce. Nejtěžší mi na tom přišlo, že se týden učíte novou věc, fyzicky i psychicky do toho dáte vše. Týden to tlačíte, za dvě a půl minuty to pak musíte perfektně udělat. Neexistuje, že se to zopakuje, že bude repríza, na které se to povede lépe. Nic pak už není. Prostě to zahodíte a se stejnou energií se musíte vrhnout do další věci.“

Proč se pořád tak objímají?

„Pamatuju, jak jsem se díval na první řadu. A říkal jsem si: Proč se tak dojímají a objímají? To se mají tak rádi? Jenže v divadle, v umění, když to tak nazveme, to takhle chodí. Protože tam se pořád camráte s emocemi, snadno se dojmete, snadno máte radost. To, co se při natáčení odehrává, je často v televizi nepřenosné. Už jsme byli všichni unavení a najednou nás to vzalo. Chápu, že divák si může říct, ježíšmarjá, to mají ve scénáři, že se mají na třicátou vteřinu všichni rozbrečet? Ale ono se to někdy stane. Dojme vás, že jsou dojatí ostatní, a tak to pustíte,“ vysvětluje.

Koho Cina rozplakal?

Sám takhle coby Montserrat Caballé rozplakal šéfa poroty Jakuba Koháka. „Pan předseda mě od té doby nenávidí. Říká, že se mám od něj držet minimálně deset metrů, aby se mu už takové selhání nestalo,“ směje se vítěz letošního ročníku.

Všechno je možné, tvrdí mu hollywoodský kouč

A plány do budoucna, tedy kromě svatby s Petrem? Pracuje na sobě jako herec. „Hanka Vagnerová mě kvůli tomu seznámila s americkým hereckým koučem Bernardem Hillerem. Měli jsme spolu hodinu na Skypu a opravdu mě nabudil.“ Herecký kouč z Ameriky? K čemu je to dobré? „Ten Bernard má teorii, že člověk musí být srovnaný sám se sebou, aby mohl být dobrý herec. Má jednoduchá cvičení na to, že vše je možné, a pokud tomu uvěříte, vše můžete dokázat. Chápu, že v našem evropském kulturním prostředí se to může zdát trochu přepálené, naivní a hollywoodské, ale pro mě to bylo zajímavé. Po hodině na Skypu jsem měl pocit, že nejen dokážu zahrát jakoukoli roli, ale taky že dokážu udělat jakékoli rozhodnutí v životě,“ těší se Jan Cina. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace