Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslední vývoj mne jen utvrzuje v přesvědčení, že jde o špatný, lajdácky připravený zákon, říká Valenta. Do boje proti EET se zapojují i senátoři

24.11.2016
Poslední vývoj mne jen utvrzuje v přesvědčení, že jde o špatný, lajdácky připravený zákon, říká Valenta. Do boje proti EET se zapojují i senátoři

Autor: Facebook

Popisek: Senátor Ivo Valenta

Zastavit chaos kolem elektronické evidence tržeb chtějí kromě poslanců také senátoři. Místo dalších výjimek a úprav však navrhují přímo zrušení EET. Ve středu 30. listopadu tak v Senátu představí vlastní návrh zákona, jehož přijetím by došlo ke kompletnímu zrušení zákona o EET.

„Všechny pokusy přimět vládu k tomu, aby používala zdravý rozum a aby EET například alespoň odložila, selhaly. Proto nezbývá nic jiného, než navrhnout její zrušení. Dnes již není jiná cesta. Vývoj posledních dnů a především snaha prosadit některé změny a nepochopitelné diskriminační výjimky na poslední chvíli mne jen utvrzují v přesvědčení o tom, že jde o špatný zákon, navíc velmi lajdácky připravený. V ohrožení jsou přitom desítky tisíc podnikatelů a nepřímo i jejich zaměstnanci. A jejich osud nám rozhodně nemůže být lhostejný,“ uvedl Ivo Valenta, senátor za Stranu soukromníků ČR, která od začátku zavedení EET ostře kritizuje.

Návrh na zrušení EET se chystá senátor Ivo Valenta předložit spolu se senátory z klubů ODS a STAN. Reagují tak na řadu věcných i principiálních nedostatků, které zákon obsahuje a které mu byly opakovaně vytýkány. Tím zásadním je především fakt, že v případě EET si nástroj kontroly musí na své náklady pořizovat sami živnostníci.

Vrchol státní arogance

„Přikázat podnikatelům zákonem, aby ze svých prostředků namísto státu investovali peníze a práci do nástrojů, které následně využije výhradně stát k jejich kontrole, je vrcholem státní arogance,“ uvedl k této věci další z předkladatelů, předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil spolu s tím, že považuje za absurdní, že za technické nedostatky a výpadky systému nenese zodpovědnost Ministerstvo financí, jak by se dalo čekat, ale zcela nepochopitelně sám podnikatel. „EET mu tak způsobí náklady navíc, které nebudou žádným způsobem kompenzovány. Samostatnou kapitolou a důkazem špatné připravenosti zákona ze strany Ministerstva financí je také existující nejistota, kterou vyvolávají například různé úvahy a prohlášení ministra Babiše o chystaných změnách a úlevách. Ti, na které se zákon v první vlně vztahuje, nemohou totiž na nic čekat a musí vše již dnes zaplatit ze své vlastní kapsy,“ doplnil předseda Vystrčil.

Problém zabezpečení dat

Podle senátora Ivo Valenty je pak důležitá také otázka zabezpečení dat, která bude stát shromažďovat velmi zastaralým systémem a nebude tedy možné vyloučit jejich zneužití. A zneužitelnou je podle něj také možnost storna a oprav evidence, která v zákoně není omezena. Stejně tak přinese řadu komplikací také evidence spropitného pro číšníky.

Předseda senátorského klubu STAN Jan Horník pak vidí problém rovněž ve způsobu realizace elektronické evidence tržeb, která vznikla bez řádného výběrového řízení, ačkoliv jde o investici v řádu stovek milionů Kč. „Stát vyžaduje od občanů a podnikatelů dodržování pravidel a čitelnost. I obce jsou popotahovány za kdejakou nejasnost či chybu při výběrových řízeních. A takto velká zakázka je zde zadána bez otevřené soutěže a navíc dle veřejně dostupných informací i bez souhlasu příslušných poradních orgánů vlády. To považuji za nehoráznost a pokrytectví,“ uvedl Jan Horník.

Více škody než užitku

„Dlouhodobě tvrdím, že zákon přinese více škody než užitku. Jako takový by proto měl být co nejdříve zrušen. Navíc ho žádná z vládních stran neměla ve svém volebním programu. Vím, že se jedná o běh na dlouhou trať, ale boj rozhodně nevzdám,“ řekl iniciátor zákona o zrušení EET, Ivo Valenta.

Současně zmínil i slovenskou zkušenost s evidencí tržeb, kdy byla odhalena manipulace se softwarem registračních pokladen. Organizátory těchto podvodů byly přímo servisní společnosti pokladen a způsobily daňové úniky v řádu miliard korun.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace