Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslední vývoj mne jen utvrzuje v přesvědčení, že jde o špatný, lajdácky připravený zákon, říká Valenta. Do boje proti EET se zapojují i senátoři

24.11.2016
Poslední vývoj mne jen utvrzuje v přesvědčení, že jde o špatný, lajdácky připravený zákon, říká Valenta. Do boje proti EET se zapojují i senátoři

Foto: Facebook

Popisek: Senátor Ivo Valenta

Zastavit chaos kolem elektronické evidence tržeb chtějí kromě poslanců také senátoři. Místo dalších výjimek a úprav však navrhují přímo zrušení EET. Ve středu 30. listopadu tak v Senátu představí vlastní návrh zákona, jehož přijetím by došlo ke kompletnímu zrušení zákona o EET.

„Všechny pokusy přimět vládu k tomu, aby používala zdravý rozum a aby EET například alespoň odložila, selhaly. Proto nezbývá nic jiného, než navrhnout její zrušení. Dnes již není jiná cesta. Vývoj posledních dnů a především snaha prosadit některé změny a nepochopitelné diskriminační výjimky na poslední chvíli mne jen utvrzují v přesvědčení o tom, že jde o špatný zákon, navíc velmi lajdácky připravený. V ohrožení jsou přitom desítky tisíc podnikatelů a nepřímo i jejich zaměstnanci. A jejich osud nám rozhodně nemůže být lhostejný,“ uvedl Ivo Valenta, senátor za Stranu soukromníků ČR, která od začátku zavedení EET ostře kritizuje.

Návrh na zrušení EET se chystá senátor Ivo Valenta předložit spolu se senátory z klubů ODS a STAN. Reagují tak na řadu věcných i principiálních nedostatků, které zákon obsahuje a které mu byly opakovaně vytýkány. Tím zásadním je především fakt, že v případě EET si nástroj kontroly musí na své náklady pořizovat sami živnostníci.

Vrchol státní arogance

„Přikázat podnikatelům zákonem, aby ze svých prostředků namísto státu investovali peníze a práci do nástrojů, které následně využije výhradně stát k jejich kontrole, je vrcholem státní arogance,“ uvedl k této věci další z předkladatelů, předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil spolu s tím, že považuje za absurdní, že za technické nedostatky a výpadky systému nenese zodpovědnost Ministerstvo financí, jak by se dalo čekat, ale zcela nepochopitelně sám podnikatel. „EET mu tak způsobí náklady navíc, které nebudou žádným způsobem kompenzovány. Samostatnou kapitolou a důkazem špatné připravenosti zákona ze strany Ministerstva financí je také existující nejistota, kterou vyvolávají například různé úvahy a prohlášení ministra Babiše o chystaných změnách a úlevách. Ti, na které se zákon v první vlně vztahuje, nemohou totiž na nic čekat a musí vše již dnes zaplatit ze své vlastní kapsy,“ doplnil předseda Vystrčil.

Problém zabezpečení dat

Podle senátora Ivo Valenty je pak důležitá také otázka zabezpečení dat, která bude stát shromažďovat velmi zastaralým systémem a nebude tedy možné vyloučit jejich zneužití. A zneužitelnou je podle něj také možnost storna a oprav evidence, která v zákoně není omezena. Stejně tak přinese řadu komplikací také evidence spropitného pro číšníky.

Předseda senátorského klubu STAN Jan Horník pak vidí problém rovněž ve způsobu realizace elektronické evidence tržeb, která vznikla bez řádného výběrového řízení, ačkoliv jde o investici v řádu stovek milionů Kč. „Stát vyžaduje od občanů a podnikatelů dodržování pravidel a čitelnost. I obce jsou popotahovány za kdejakou nejasnost či chybu při výběrových řízeních. A takto velká zakázka je zde zadána bez otevřené soutěže a navíc dle veřejně dostupných informací i bez souhlasu příslušných poradních orgánů vlády. To považuji za nehoráznost a pokrytectví,“ uvedl Jan Horník.

Více škody než užitku

„Dlouhodobě tvrdím, že zákon přinese více škody než užitku. Jako takový by proto měl být co nejdříve zrušen. Navíc ho žádná z vládních stran neměla ve svém volebním programu. Vím, že se jedná o běh na dlouhou trať, ale boj rozhodně nevzdám,“ řekl iniciátor zákona o zrušení EET, Ivo Valenta.

Současně zmínil i slovenskou zkušenost s evidencí tržeb, kdy byla odhalena manipulace se softwarem registračních pokladen. Organizátory těchto podvodů byly přímo servisní společnosti pokladen a způsobily daňové úniky v řádu miliard korun.

Vložil: Anička Vančová