Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hvězda mezi zákony se opět vrací na scénu: Kontroverzní, špatně napsaný a již jednou neschválený... A přesto ho Sobotka tlačí

20.11.2016
Hvězda mezi zákony se opět vrací na scénu: Kontroverzní, špatně napsaný a již jednou neschválený... A přesto ho Sobotka tlačí

Foto: archiv AJ

Popisek: Poslanecká sněmovna

Poslanci by měli na prosincové schůzi schvalovat především návrh státního rozpočtu na příští rok. Jeho třetí čtení má přijít na řadu ve středu 7. prosince. Prvním bodem na schůzi má být Senátem vrácený zákon o střetu zájmů, přezdívaný „lex Babiš", který má mimo jiné omezit podnikání členů vlády. Poslanci budou „překvapivě“ ale opět rozhodovat také o podobě takzvaného protikuřáckého zákona. Počítá s tím návrh programu prosincové schůze, který již projednal sněmovní organizační výbor.

Poslanci zřejmě nemají nic důležitějšího na práci

Nechce se tomu věřit, ale je to pravda. Mezi více jak dvěma stovkami bodů, které chce Sněmovna na prosincové schůzi projednávat, se pod bodem číslo 205 znovu počítá s třetím čtením vládního návrhu zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Dvě stě důležitých bodů, mezi nimi úplně ten nejdůležitější – návrh státního rozpočtu na příští rok, nebo změna zákona o veřejném ochránci práv o civilním letectví a desítky dalších zákonů, které mohou změnit životy každého z nás a mezi nimi opět kontroverzní, špatně napsaný a již jednou neschválený protikuřácký zákon.

Před několika dny se premiér Sobotka v souvislosti s aktivitou poslanců zavést trestní odpovědnost za hanobení prezidenta divil a kritizoval jejich zájmy a upozorňoval na daleko důležitější problémy, které před poslanci stojí. Sám ale za pár dní udělal totéž, když o protikuřáckém zákonu, tedy absolutně zbytečném zákonu, který naštve minimálně třetinu kuřáků, voličů ČSSD, mluvil jako o prioritě, která stojí před novým ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem. Opravdu zvláštní zájmy českých poslanců.

Bude větším demokratem nekuřák Ludvík, než jeho předchůdce Němeček

V prosinci by tak již nový ministr zdravotnictví Ludvík měl stát před poslanci (doufejme, že bez pohřební urny, kterou používal k prosazování zákona jeho předchůdce Němeček) a obhajovat zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Vzhledem k tomu, že v nedávném rozhovoru pro Právo řekl:  „V životě jsem nevykouřil ani jednu jedinou cigaretu a nevykouřit ani jednu cigaretu je nejlepší rozhodnutí mého života,“ nebude to mít opozice, která chce zákon zlidštit a přiblížit zákonům platným v sousedních státech, zřejmě jednoduché.

Na první pohled se tak může zdát, že k prosazení kontroverzního protikuřáckého zákona zvolil premiér Sobotka tu nejlepší osobu. Známe ale mnoho nekuřáků, i když na rozdíl od nového asketického pana ministra zdravotnictví Ludvíka pár cigaret ochutnali,  ale navrhovaný zákon kritizují a doufají, že v této podobě nebude přijat.

Normální Protikuřácký zákon by si měl vystačit s několika paragrafy

Pokud by nový protikuřácký zákon měl řešit jen zákaz kouření v restauracích a jinde na veřejnosti a počítat přitom i s právy kuřáků, jako ve většině evropských zemích, stačí mu na to pár paragrafů a několik stránek. Pokud by nový zákon měl ambice opravdu chránit občany před návykovými látkami, pak to musí udělat daleko přesvědčivěji a vyváženěji. Alkohol má například na zdraví stejně negativní vliv jako kouření, ale zákon nás před ním nechrání. Snad jen paragrafem, že restaurace musí nabízet jeden nealkoholický nápoj levnější než nápoje alkoholické. Trochu málo, nezdá se vám. Ten zákon je prostě nepoužitelný a určitě jej nenapraví ani desítky pozměňovacích návrhů, které už mají poslanci přichystány.

Schvalovat již jednou neschválený zákon nově podle stranických not, nebude pro poslance nic příjemného, lehké jednání ale nečeká ani nového ministra zdravotnictví, ekonoma a právníka Miloslava Ludvíka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace