Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Pozval mě na večeři… Bylo 28. října, státní svátek, poledne, vařím oběd a slyším, že mi pípla smska. Víte, kdo mi psal? Andrej Babiš, vypráví herečka. Proč by s ním nikdy nešla, a jak reagoval? Prý byl smutný

19.11.2016
Pozval mě na večeři… Bylo 28. října, státní svátek, poledne, vařím oběd a slyším, že mi pípla smska. Víte, kdo mi psal? Andrej Babiš, vypráví herečka. Proč by s ním nikdy nešla, a jak reagoval? Prý byl smutný

Foto: Youtube, repro

Popisek: Herečka Bára Štěpánová

V Show Jana Krause, tedy v její necenzurované verzi, řekla herečka Bára Štěpánová, že „bylo kdysi takové heslo: Republiku si rozvracet nedáme. Tak prosím pěkně: Naši zemi si ukrást nedáme. Ani tím monstrem na Hradě, ani tím pánem ze Slovenska“. Jako jediná v celé show zmínila ministra Andreje Babiše. A pak jí přišla smska…

Tomu, co následovalo po Bářině emotivním vystoupení na začátku pořadu Show Jana Krause, kdy české osobnosti vyjadřovali svůj názor na tanečky kolem udělení státního vyznamenání panu Bradymu, se těžko věří. Herečka s prořízlou pusou se svěřila Svobodnému fóru.

Co se stalo v Show Jana Krause?

„Předesílám, že nejsem herečka, která by byla najednou zpovykaná a chtěla se náhle vyjadřovat. Mám za sebou disidentskou minulost a to, kde žiji, mi nebylo lhostejné nikdy,“ říká herečka na úvod. Do Show Jana Krause se prý nikdy necpala. „Několikrát jsem byla pozvaná, ale dříve jsem dělala živé pořady, na což jsem byla pyšná, a tak jsem do talk show, která se stříhá, nešla. Uplynulo pár let a když se 25. října ozvali, jestli bych nepřišla, řekla jsem ano. Ovšem ukázalo se, že tam nemám být jako host, ale že se jedná o jakousi zdravici a sdělení názoru na současnou situaci,“ říká herečka.

Připomnělo mi to rok 1989

A tak šla. „Můj manžel, který je zároveň i mým manažerem, požádal, aby to, co tam řeknu, zaznělo tak, jak to řeknu, bez zásahů. Původně jsem předpokládala, že tam bude jen pár lidí. Když jsem dorazila, byla jsem nadšená, vrátily se mi pocity podobné roku 1989. Pozdravila jsem se se všemi, které vídám a mám ráda, ať už je to Michael Žantovský nebo Jan Ruml. Byla jsem navíc moc ráda, že dorazili i mladí lidé, že celá ta společnost je různorodá. Začal mluvit Honza Kraus, o tom, že teď ještě můžeme říci to, co si myslíme…“

Jediná jsem mluvila o nebezpečí jménem Babiš

A tak řekla, co řekla. „Původně jsem měla připraveno cosi v tom smyslu, že bych od Zemana nepřijala ani sklenici vody, kdybych umírala žízní na poušti. Nic moc. Cokoli přede mnou zaznělo, bylo samozřejmě dobré, ale mně došlo, že něco není v pořádku, že o tohle přece nejde, to není náš hlavní problém. A tak jsem řekla, že tuto zem si od monstra z Hradu a pána ze Slovenska ukrást nenecháme – protože jsem považovala za bytostně nutné zmínit i nebezpečí pocházející od Andreje Babiše. Musíme hovořit o opravdových problémech, které máme. Připadalo mi zvláštní, že to nikdo další nezmínil,“ tvrdí Štěpánová.

Ve čtvrtek už jsem byla hrdinka

Pořad se celý neodvysílal, nicméně úvod tvůrci pověsili na Youtube. „Ve čtvrtek ráno jsem najednou zjistila, že jsem „hrdinka“. Známí mi psali děkovné zprávy, nadávali na televizi Prima… Ovšem po odvysílání pořadu se stalo něco, co by mě ani ve snu nepadalo. Bylo 28. října, státní svátek, poledne, vařím oběd a slyším, že mi přišla smska. Víte, kdo mi psal? Andrej Babiš! V té chvíli jsem si říkala, že takovouto absurditu by nevymysleli ani Ionesco nebo Havel,“ směje se herečka.

Kde vzal Babiš můj telefon?

„První věc, která mě zarazila: Slušné by bylo říci, od koho moje telefonní číslo má, nikoli mi napsat tak, jako by bylo samozřejmé, že má kontakt na každého, nemyslíte? Tak to podle mého názoru slušní lidé dělají. Připadalo mi to velmi arogantní, tudíž jsem se rozhodla, že na ni reagovat nebudu. Ostatně jsem nemohla vědět, jestli to není jen nějaký blázen,“ říká Bára.

Chtěl mě pozvat na večeři

A co že jí to Andrej Babiš? „Ten člověk mi napsal ublíženě a až smutně o tom, kolik zaměstnává lidí, že mě má rád a že by mě chtěl pozvat na večeři, aby mi to vysvětlil. Andrej Babiš se může podepsat úplně každý, ale i kdyby to byl on, opravdu s ním nehodlám jít vůbec nikam. Je to podle mého názoru odporná záležitost. Já názory pana Babiše znám a věřím tomu, že to klidně může být u kávy příjemný člověk, ale to mě nezajímá. Nechci to úplně srovnávat, ale říká se, že nacisté také měli rádi hudbu a byli hodní na děti, ale to mě k těmto lidem opravdu nepřiblíží. Navíc někdy neumím udržet emoce na uzdě a nerada bych se k někomu chovala hystericky,“ vysvětluje herečka.

Za naše daně si vyrábí voliče

Podle herečky je třeba mluvit konkrétně. „V České republice nejde obavu o demokracii, ale o obavu o svobodu. Tu jsme si přece tak zvláštně darovali. Připravujeme se o ni tím, koho volíme. Pro mě je svoboda to, že si o svém životě rozhoduji já sama. Ano, lidé jsou různí, někdo má menší schopnosti a možnosti, ale není přece dobré těm schopnějším házet klacky pod nohy. Existuje skupina lidí, kterým vyhovovalo to, co tady bylo před rokem 1989, jim svoboda k ničemu není. Nikdy nečetli, nikdy necestovali a ani to dělat nechtějí, naopak mají pocit, že jistoty jsou daleko lepší. A to velmi přesně vycítil Andrej Babiš, který si vyrábí za naše daně svoje voliče. Přidává státním zaměstnancům, kteří by přitom měli počítat s tím, že jejich platy jsou zase vyváženy jistotami, a ničí podnikatele,“ rozčiluje se Bára.

Nejsem otrok státu

„Neustále se tu mluví o daních. Někde by ale mělo zaznít, že lidé pracují proto, aby měli peníze. Nikoli proto, aby platili daně. To je sice samozřejmost, ale ne účel podnikání či vydělávání,“ říká. „Stát má dělat občanům servis a ne naopak. Já nejsem otrokem úředníků, nejsem otrokem státu. Ten by měl nechat na pokoji ty, kdo chtějí jít do nějakého rizika, a přestat rozdělovat podnikatele na poctivé a nepoctivé. Copak poctivý podnikatel je ten, co si otevřel hospodu, aby mohl platit vysoké daně? Tak to je blázen. Já každému, kdo dělá dobře svoji práci, přeji, aby si vydělal,“ tvrdí Štěpánová.

Je jako drak z pohádky

„Já nechci, aby mi stát nařizoval, v kolik mám jít spát, do kolika se smí prodávat alkohol, jestli si můžu zahrát na ulici na hudební nástroj… Tady se stále vymýšlí, jak něco zpřísňovat, regulovat, jak někoho buzerovat… Já jsem neobjevila nic, co by nám v poslední době zjednodušilo život,“ říká herečka. „To, co dělá Babiš, je daleko za hranicí toho jeho „všetci kradnú“. On má jednoznačně pocit, že o nás všech může rozhodovat. On říká: „Vy jste mě zplodili.“ A to je jako z pohádky, jako drak, kterému useknete hlavu a narostou mu další tři.“

Staromák? Horáčkova exhibice!

Přesto se jí nezamlouvala ani následná akce na Staroměstském náměstí. „Byla to exhibice pana Horáčka, ale jediný, kdo zmínil to, co mě trápí, byl pan Pithart. Takže jsem si říkala, že je štěstí, že jsem tam nejela, byl to kýč. Asi bych to připodobnila k oblíbenému národnímu smutku. Vzpomínám si na to, když před několika lety spadlo letadlo, ve kterém byli tři čeští hokejisté. Celý národ plakal, všude byly svíčky… Ale to je smutek, který vás nic nestojí. Totéž se bohužel stalo, když zemřel Václav Havel,“ říká bývalá Havlova asistentka.

Herecký protest? Fraška!

Nezapojila se ani do prohlášení herců… „Tam se také o panu Babišovi nemluvilo. Ale jak by taky mohlo? Jirka Bartoška vede karlovarský festival, který získává státní peníze, Jan Burian je ředitelem Národního divadla, které má peníze ze státního rozpočtu. Pan Babiš může stokrát říkat, že jeho novináři mohou psát, co chtějí. Nemohou. Buď proto, že se bojí, nebo prostě proto, že jsou slušně vychovaní. A slušné vychování člověku nedovoluje, aby házel špínu na toho, kdo ho platí.“

Co s tím? „Naprosto souhlasím s Miroslavem Kalouskem, že se pravice musí spojit a pokusit se Babiše porazit. Bude to těžké, možná neuskutečnitelné. Musí se to alespoň zkusit, ne se dopředu vzdát,“ tvrdí herečka, která má krom tělesných předností evidentně také velmi funkční mozek. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Dáša Vrchotová