Nejsledovanější český televizní seriál je už de facto jen hraná reklama. Propaguje kde co, od aplikací po chytré telefony, lékárnu i čepice. Podívaná pro zabedněnce a fanynky? Nejvíce prý zabírá smrt o Vánocích
18.11.2016
Foto: TV Nova, repro
Popisek: Ordinace v růžové zahradě 2: Sestřička Lenka má rakovinu, léčba nezabrala. Bude smrt o Vánocích?
Nekonečný seriál televize Nova Ordinace v růžové zahradě patří už několik let k nejsledovanějším u nás a čas od času ho dokáže porazit pouze nějaká kriminálka či nová reality show. Jeho obliba je přitom naprosto nepochopitelná. Kromě většiny trapných zápletek totiž nabízí především hranou reklamu.
Sama Nova udělala velkou chybu, když souběžně vysílá první a druhou řadu Ordinace, nemilosrdně odhalující jejich rozdílnou úroveň. Zatímco ta první, natočená v roce 2005, poskytovala docela příjemnou podívanou, věrohodné příběhy, odehrávající se mezi zajímavými postavami lékařů, sestřiček a jejich příbuzných, i kvalitní herecké výkony (například Daniela Šinkorová, Otakar Brousek, Dana Syslová,) během druhé řady se to vše téměř vytratilo. A to je také důvod, proč sledovanost seriálu neustále klesá, kdysi se mu dařilo zaujmout přes dva miliony diváků, dnes je jich o půl milionu méně. Byla to právě mimořádná obliba, která rozhodla, že z původního záměru odvysílat kolem třiceti dílů, jich nakonec bylo natočeno mnohem více a že jsou osvědčeným lapačem reklamy.
Aplikace, která hrozně frčí
A ta se z reklamních pauz stále častěji přesunuje i do scénáře. Tak například tento týden se v 689. díle (!) hlavní zápletka točila kolem skryté reklamy na různé produkty a služby. Nová doktorka Alena je proti vůli své matky stále sama, ta jí proto tajně stáhne do mobilu aplikaci na jistou telefonní seznamku. Autoři z toho vytěžili několik stupidních scén, v nichž se Alena podivuje, že jí stále pípá mobil s nabídkami od nápadníků. Jeden ze zaměstnanců nemocnice jí vysvětlí, že jde o novou aplikaci, která „teď hrozně frčí a funguje díky chytrýmu telefonu“. Ale to otrávenou Alenu nijak neohromí, a tak požádá svého kolegu, který jí také nadbíhá, aby jí aplikaci odstranil. Ten tak učiní s poznámkou: „Škoda, že to bylo tak jednoduchý“.
Pacienti coby hlupáci
Následuje další reklamní dialog. Tentokrát Jirky s Káčou. Jirka, který se během několika epizod promění z grázla v milujícího otce nemanželské dcery, se omlouvá, že za ní přijel později kvůli poruše auta. A hned propaguje linku pomoci řidičům. Poté se diváci ocitnou v lékárně známého řetězce. Zákazník žádá po lékárníkovi nějaké bylinky, ochotný lékárník mu ovšem vysvětluje, že se bylinky nesmí kombinovat s léky. Pacient je tak, jako většina těch, co v Ordinaci vystupují, za hlupáka: „Já myslel, že se bylinky můžou na všechno.“ Sehraná ochota lékárníka je samozřejmě vzdálená zkušenostem z většiny lékáren.
Co nejvíc zabírá? Smrt o Vánocích!
Všudypřítomná reklama v Ordinaci je však nevinná ve srovnání s tím, jak se zde chladnokrevně kalkuluje se smrtí. Většina herců, kteří se již rozhodli seriál opustit, zemře na rakovinu nebo jinou smrtelnou chorobu či nehodu (Štastný, Šinkorová, Batulková, Plánková). Toho si cynicky všimla ve své glose i filmová kritička Mirka Spáčilová, když konstatovala, že nejvíce v Ordinaci zabírá smrt o Vánocích a konkrétně připomíná díl, v němž zemřela Mázlova manželka. Peoplemetry prý to potvrzují. Patrně proto Mázl během tří let ovdověl už potřetí. A také se nabízí podezření, že paruky, čepice a šátky, které mají Běla s Lenkou kvůli chemoterapii na hlavě, jsou výsledkem dobře placeného product placementu. Hrdinky je totiž mění každých pět minut.
Podívaná pro zabedněnce a oddané fanynky?
I když je Ordinace v růžové zahradě kritiky zařazena mezi pět nejhorších seriálů, jaké u nás byly natočeny, nebo ji označují za podívanou pro zabedněnce, sledovanost, byť klesající, si stále drží. Její fanoušci, především fanynky, na ní nedají dopustit. Jedna z nich se nedávno přiznala, že po dítěti Jirky a Káči dokonce pojmenuje svoji dceru. A další se chlubí, že malá Verunka má stejný červeno ovečkový dudlík jako naše Mirka.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Adéla Hofmanová