Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejsledovanější český televizní seriál je už de facto jen hraná reklama. Propaguje kde co, od aplikací po chytré telefony, lékárnu i čepice. Podívaná pro zabedněnce a fanynky? Nejvíce prý zabírá smrt o Vánocích

18.11.2016
Nejsledovanější český televizní seriál je už de facto jen hraná reklama. Propaguje kde co, od aplikací po chytré telefony, lékárnu i čepice. Podívaná pro zabedněnce a fanynky? Nejvíce prý zabírá smrt o Vánocích

Foto: TV Nova, repro

Popisek: Ordinace v růžové zahradě 2: Sestřička Lenka má rakovinu, léčba nezabrala. Bude smrt o Vánocích?

Nekonečný seriál televize Nova Ordinace v růžové zahradě patří už několik let k nejsledovanějším u nás a čas od času ho dokáže porazit pouze nějaká kriminálka či nová reality show. Jeho obliba je přitom naprosto nepochopitelná. Kromě většiny trapných zápletek totiž nabízí především hranou reklamu.

Sama Nova udělala velkou chybu, když souběžně vysílá první a druhou řadu Ordinace, nemilosrdně odhalující jejich rozdílnou úroveň.  Zatímco ta první, natočená v roce 2005, poskytovala docela příjemnou podívanou, věrohodné příběhy, odehrávající se mezi zajímavými postavami lékařů, sestřiček a jejich příbuzných, i  kvalitní herecké výkony  (například Daniela Šinkorová, Otakar Brousek, Dana Syslová,) během druhé řady se to vše téměř  vytratilo.  A to je také důvod, proč sledovanost seriálu neustále klesá, kdysi se mu dařilo zaujmout přes dva miliony diváků, dnes je jich o půl milionu méně. Byla to právě mimořádná obliba, která rozhodla, že z původního záměru odvysílat kolem třiceti dílů, jich nakonec bylo natočeno mnohem více a že jsou osvědčeným lapačem reklamy.  

Aplikace, která hrozně frčí

A ta se z reklamních pauz stále častěji přesunuje i do scénáře.  Tak například tento týden se v 689. díle (!) hlavní zápletka točila kolem skryté reklamy na různé produkty a služby.  Nová doktorka Alena je proti vůli své matky stále sama,  ta jí proto tajně stáhne do mobilu aplikaci  na jistou telefonní seznamku. Autoři z toho vytěžili několik stupidních scén, v nichž se Alena podivuje, že jí stále pípá mobil s nabídkami od nápadníků. Jeden ze zaměstnanců nemocnice jí vysvětlí, že jde o novou aplikaci, která „teď hrozně frčí a funguje díky chytrýmu telefonu“.  Ale to otrávenou Alenu nijak neohromí, a tak  požádá svého kolegu, který jí také nadbíhá, aby jí aplikaci odstranil. Ten tak učiní s poznámkou: „Škoda, že to bylo tak jednoduchý“.

Pacienti coby hlupáci

Následuje další reklamní dialog. Tentokrát Jirky s Káčou. Jirka, který se během několika epizod promění z grázla v milujícího otce nemanželské dcery, se omlouvá, že za ní přijel později kvůli poruše auta. A hned propaguje linku pomoci řidičům. Poté se diváci ocitnou v lékárně známého řetězce. Zákazník žádá po lékárníkovi nějaké bylinky, ochotný lékárník mu ovšem vysvětluje, že se bylinky nesmí kombinovat s léky. Pacient je tak, jako většina těch, co  v Ordinaci vystupují, za  hlupáka: „Já myslel, že se bylinky můžou na všechno.“  Sehraná ochota lékárníka je samozřejmě  vzdálená zkušenostem  z většiny lékáren.

Co nejvíc zabírá? Smrt o Vánocích!

Všudypřítomná reklama v Ordinaci je však nevinná ve srovnání s tím, jak se zde chladnokrevně kalkuluje se smrtí. Většina herců, kteří se již rozhodli seriál opustit, zemře na rakovinu nebo jinou smrtelnou chorobu či nehodu (Štastný, Šinkorová, Batulková, Plánková). Toho si cynicky všimla ve své glose i filmová kritička Mirka Spáčilová, když konstatovala, že nejvíce v Ordinaci zabírá smrt o Vánocích a konkrétně připomíná díl, v němž zemřela Mázlova manželka. Peoplemetry prý to potvrzují. Patrně proto Mázl během tří let ovdověl už potřetí. A také se nabízí podezření, že paruky, čepice a šátky, které mají Běla s Lenkou kvůli chemoterapii  na hlavě, jsou výsledkem  dobře placeného product placementu. Hrdinky je totiž mění každých pět minut.

Podívaná pro zabedněnce a oddané fanynky?

I když je Ordinace v růžové zahradě kritiky zařazena mezi pět nejhorších seriálů, jaké u nás byly natočeny,  nebo ji označují za podívanou pro zabedněnce, sledovanost, byť klesající, si stále drží. Její fanoušci, především fanynky, na ní  nedají dopustit. Jedna z nich se nedávno přiznala, že po dítěti Jirky a Káči dokonce pojmenuje svoji dceru. A další se chlubí, že malá Verunka má stejný červeno ovečkový dudlík jako naše Mirka.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace