Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Už jako dítě směla doma kouřit a kromě hereckého měla i další talent; legendární herečka byla velmi šikovná čarodějnice. Tyhle schopnosti prý zdědila po balkánské mamince. Tajnosti slavných

18.11.2016
Už jako dítě směla doma kouřit a kromě hereckého měla i další talent; legendární herečka  byla velmi šikovná čarodějnice. Tyhle schopnosti prý zdědila po balkánské mamince. Tajnosti slavných

Foto: archiv-Divadlo F. R. Čecha

Popisek: Legendární Helena Růžičková s neodmyslitelnou cigaretou

Diváci si ji zamilovali, protože prostě byla taková normální česká ženská. Navíc extrémních proporcí a s mimořádným temperamentem. Měla ale ještě další nadání, které si šetřila jenom pro své nejbližší a přátele. Zajímalo ji, co se vlastně skrývá kdesi mezi nebem a zemí, a uměla prý nahlédnout do budoucnosti. A nejen to.

Jakmile se znovu objeví na obrazovce, sledovanost rázem vyletí do závratných výšek. Helena Růžičková prostě dál žije v srdcích mnoha televizních a filmových diváků, i když od její smrti uplyne po Novém roce již třináct let. Mimořádně populární je především díky filmové trilogii Slunce, seno…, jejíž režisér Zdeněk Troška o ní kdysi prohlásil: „Helena se stala členem každé české rodiny a symbolem češství, a to v dobrém slova smyslu.“ Přitom byla Češka pouze napůl a po své srbochorvatské mamince Dragice prý navíc zdědila nadpřirozené schopnosti.

Tajemné dědictví z Balkánu

Narodila se v Praze 13. června 1936 ve 13 hodin a 35 minut jako Helena Málková a tohle datum měla moc ráda. Když sečtete čísla dohromady, dají dvojku stejně jako datum jejího úmrtí, 4. ledna 2004. „Nic není náhoda, náhoda neexistuje. Všechno, co se děje, má nějaký důvod,“ říkávala Helena Růžičková, kterou kromě herectví zajímaly také věci mezi nebem a zemí. Za své mnohdy až nadpřirozené schopnosti prý vděčila své srbochorvatské matce Dragice a otec, bývalý legionář, ji zase vedl k umění. Rodiče ji brali odmalička jako rovnoprávného člena rodiny, a tak jí dokonce nezakazovali ani cigarety. Herečka často vzpomínala, jak si svou první cigaretu zapálila již ve čtyřech letech. „Bydleli na Karlově náměstí, v domě, který se asi šestkrát měl bourat, za války dostal přímý zásah a přitom stojí dodnes, naproti Faustovu domu a má jediný balkón, “ prozradila před časem jednu ze zajímavostí jejího dětství celoživotní kamarádka, novinářka a spisovatelka Marie Formáčková.

Spolehlivá vědma

Události dokázala předpovídat již od dětství velmi spolehlivě, například v necelých devíti letech předpověděla bombardování Prahy. Byla ale také velmi dobrou vykladačkou karet, věštila z kávové sedliny a čajových lístků a dokázala číst z rukou. V roce 1968 její schopnosti naplno využil režisér Vojtěch Jasný, když plánoval obsazení slavného filmu Všichni dobří rodáci. Dal na Heleniny názory, k nimž došla na základě numerologie, astrologie i své předtuchy. Dokázala uklidnit i Zdeňka Trošku, když už to v roce 1989 vypadalo, že kvůli nepřízni počasí druhý díl své slavné trilogie snad ani nedotočí. Řekla mu přesné datum poslední klapky a nakonec vše dopadlo přesně podle jejích slov. Františka Ringo Čecha zase varovala před emigrací, řekla mu, že by v cizině neuspěl.

Helenina varování

Některé kolegy se dokonce pokusila před katastrofou zastavit. Například zpěvačku Naďu Urbánkovou varovala před cestou z natáčení. Neposlechla ji ale a skončila s autem v příkopu. Jiřímu Hrzánovi věštila z ruky i podle čísel, že už mu moc času na tomto světě nezbývá. Zakrátko se zabil, když šplhal po hromosvodu za jednou ze svých vyhlédnutých krásek. Martě Vančurové zase předpověděla zákeřnou nemoc a na její slova nakonec došlo, i když herečka onemocněla rakovinou až o třicet let později. Paní Helena ale neobdarovávala své okolí pouze špatnými zprávami. Například Haně Zagorové předpověděla, že se provdá za cizince, který bude také zpívat. A za pár dnů potkala o deset let mladšího slovenského operního pěvce Štefana Margitu, který je již téměř čtvrt století jejím manželem. Yvettě Blanarovičové zase prozradila, že bude mít syna, ještě v době, kdy byla nezadaná.

Vždycky měla pravdu

Po roce 1989 se legendární herečka začala věnovat i charitě a psala knihy, především kuchařky. Dveře jejího bytu se ale netrhly, protože k ní proudily davy s žádostí o věštbu z karet a numerologické výklady. A mnozí přiznávají, že se téměř všechny její předpovědi vyplnily. Předpověděla i útok na newyorská ‘dvojčata‘ či povodně, které postihly naši republiku v roce 2002. Spousta kolegů si zvykla za ní chodit, když stáli před nějakým důležitým životním rozhodnutím. A tak věštila lásky, svatby, děti, úspěchy i neúspěchy, varovala před nehodami či nemocemi. Zabývala se i výklady snů a jejich pojetí, jak je chápala ona sama, shrnula v knize Věštírna Heleny Růžičkové. Svůj ‘záběr‘ v ní rozšířila o řadu ezoterických disciplín, ke kterým měla blízko. Například oddíl astrologie se nezabývá pouze západoevropskou interpretací znamení, ale zahrnuje i čínský, indický, keltský nebo egyptský horoskop. Své si v této knize najdou i ti, kdo se chtějí seznámit se základy židovské kabaly, frenologií, numerologií nebo věštěním z hexagramů. Paní Helena v ní prostě zpracovala návod, jak proniknout alespoň do základů některých ezoterických disciplín. Mimořádné a tajemné dědictví po své balkánské mamince si zkrátka nechtěla nechat jenom pro sebe.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace