Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

17. listopad v Praze: Mělo by být hezky, relativně teplo, odpoledne dokonce vykoukne sluníčko. Lidé vyrazí do ulic; dají se očekávat občanské bouře, demonstrace, pochody… A peklo na Václaváku

16.11.2016
17. listopad v Praze: Mělo by být hezky, relativně teplo, odpoledne dokonce vykoukne sluníčko. Lidé vyrazí do ulic; dají se očekávat občanské bouře, demonstrace, pochody… A peklo na Václaváku

Foto: Hans Štembera

Popisek: Epicentrem bude Václavské náměstí

FOTOGALERIE Tak bohatý na akce 17. listopad v Praze už dlouho nepamatujeme. Důvodem je samozřejmě avizovaný Občanský budíček, který vyvolal řadu protiakcí. Pojďme si na ně posvítit. Rozdělili jsme je na „kavárnu“, „hospodu“ a neutrál. Epicentrem je samozřejmě Václavské náměstí a Národní třída. A protože norský server yr.no, který bývá jeden z nejspolehlivějších, co se počasí týče, hlásí na dopoledne zataženo, ale odpoledne dobré atmosférické podmínky, pocitově prý kolem sedmi stupňů, lze tak očekávat hojnou účast. A místo, kde se letos střetává kavárna s hospodou, je Václavské náměstí. Nahoře bude pod ocasem koncert a občanský budíček, dole na Můstku Tomio Okamůra. To by nemuselo dopadnout dobře…

Nejvíc slyšet asi budou protesty. Symbolem letošních oslav výročí Sametové revoluce, na které se domluvilo několik občanských iniciativ, totiž bude budík. „Byli bychom rádi, kdyby si na Koncert pro budoucnost lidé přinesli svůj budík, ale stačit také bude, když si na půl osmou večer nastaví na budíček mobilní telefony,“ řekl Václav Němec zastupující Kroměřížskou výzvu.

Kavárna

Před čínským velvyslanectvím by se od 8:00 mělo protestovat proti porušování lidských práv čínským komunistickým režimem.

Koncert pro budoucnost na Václaváku

Koncert pro budoucnost, asi největší akce letošních oslav, se koná na Václavském náměstí od 16:00 do 21:45. Na programu bude podle organizátorů cca 50 krátkých koncertů a projevů. Akce údajně nemá být  protestem, ani politickou kampaní. Všichni vystupující jsou bez politické příslušnosti. Součástí akce je happening Občanský budíček, kdy v 19:30 zazní budíky, které mají probudit společnost v České republice.

Program probíhá v horní části Václavského náměstí (pod koněm). Celý program bude přenášen online a promítán v regionech České republiky.

Pestrá směs pražskokavárníků

Na akci vystoupí N.O.H.A., Michal Hrůza a Kapela Hrůzy, Laura a její tygři, Michal Pavlíček, Monika Načeva, Matěj Ruppert, Jaroslav Hutka, Barbora Poláková, Zrní, Vypsaná fiXa, Tonya Graves anebo Jiří Dědeček, promluví Olga Sommerová, Tomáš Halík, Jiří Menzel, Bolek Polívka, Jiří Mádl, Marek Wollner, Fedor Gál anebo Dagmar a Ivan Havlovi a další.

Korzo Národní – pietní akty i mapping

Další velká akce se koná přímo na místě, kde vše začalo, na Národní třídě. Je nazvaná Korzo Národní – Díky, že můžem! a koná se od 13:00 do 22:00. Program zde bude opravdu pestrý. Krom muziky, výstavy, divadla pro děti a prezentací neziskovek tu proběhnou také pietní akty. Ve 14:00 se památce Sametové revoluce pokloní studenti a v 18:00 pak proběhne hlavní program, pietní akt, skládající se ze tří navzájem navazujících částí. Hudebně obrazová část, mapping na Topičově domě přejde následně do svíčkového průvodu, který půjde až k místu pamětní desky, kde následuje finální část, kterou bude… malé překvapení.

Výstava konkrétních příběhů

Na Národní třídě bude k vidění také výstava, kterou uspořádají společnost Post Bellum a Ústav pro studium totalitních režimů. Výstava bude ukazovat konkrétní příběhy lidí spojené s pádem komunistického režimu v listopadu 1989.

Albertov patří studentům

Program probíhá také na Albertově, přímo navazuje na pietní akt, který v 9:00 proběhne u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Celodenní festival k uctění památky minulých generací studentů a všech bojovníků za svobodu a demokracii je v režii současných vysokých škol a jejich studentů. Proběhne zde vystoupení rektorů, studentů i významných osobností akademické a veřejné sféry, vystoupení studentských kapel a diskuzní setkání o celospolečenských tématech s osobnostmi veřejného života, možnost individuální piety u památníku a s volným přístupem k němu.

Na Albertově vystoupí se svými proslovy rektoři Tomáš Zima (UK) či Mikuláš Bek (MUNI) a také někdejší premiér Petr Pithart. Jejich proslovy by měly proběhnout od 11:30 na hlavní tribuně. V prostorech, které si pro sebe loni zabral Miloš Zeman a jeho příznivci. Po roce se však na 17. listopadu vrací Albertov do rukou studentů. Od 13:00 do 14:00 proběhne řízená diskuze „Mladí & budoucnost ČR“, po představení studentských spolků se pak od 15:00 do večera vystřídají na hlavním pódiu studentské kapely. Debatovat se však bude i v prostorách Menzy Albertov, kde Petr Pithart, Daniel Kroupa, šéf Člověka v tísni Šimon Pánek, filosof Václav Bělohradský či politoložka Vladimíra Dvořáková proberou od 16:00 téma „Studenti demokracie – jak jsme se sžili s demokratickým systémem a hodnotami?“

Korzo Národní

Výstava, hudba, pouliční umění i divadlo. Odpoledne to bude u Národního divadla žít. Program akce Korzo Národní začíná oficiálně ve 14:00, ještě předtím ale vystoupí už ve 12:00 talentovaný Čech Thom Artway a další. Následují hudební čísla tria Michala Prokopa, Ivana Krále či Sto zvířat. V plánu je od 14:15 (a poté ještě dvakrát s hodinovými rozestupy) také divadlo pro děti. Kompletní program celého dne najdete tady. Dojde i na pouliční výstavu „Národní třída: tehdy, teď a tady“ či autorské čtení. A také na afterparty v přilehlém Rock Café.


 
„Je to živý prostor, příjemný pro setkávání. Prostor bohatý kulturně i společensky. Programově: Hudba, divadlo, výstavy i filmy, ať už na různých pódiích, nebo na ulici jako takové, protože se snažíme zvelebit primárně Národní třídu jako jedno z nejsymboličtějších míst 17. listopadu. Nejde jen o kulturní program, ale i různé edukativní prvky,“ říká Martin Pikous ze spolku Díky, že můžem.

Na Hradčanech Putna, Šiklová a průvod

Oslavy probíhají i na Hradčanském náměstí, začínají ve 14:00, kdy promluví například Martin C. Putna, Jiřina Šiklová anebo Daniel Kroupa.  Akce začíná v 14:00 na Hradčanském náměstí a pokračuje průvodem přes Čechův most a Staroměstské náměstí na Václavské náměstí, kde se přidá ke koncertu.

Masky vyrazí z Kampy

Na Kampě pro změnu uvidíte průvod masek, koná se zde totiž Sametové posvícení, od 15:00 se tu budou scházet masky v nadživotní velikosti, které mají představovat palčivá témata naší společnosti. Průvod z Kampy vyrazí na Smetanovo nábřeží a Národní třídu, dojde až na Václavské náměstí, kde proběhne defilé zúčastněných masek.

Letos se můžete těšit třeba na barometr strachu z uprchlíků, trojhlavé zvíře či zlatou pandu, zve diváky Olga Cieslarová. „Považujeme satiru za skvělý způsob, jak slavit demokracii a zároveň kriticky reflektovat její problematické stránky,“ říká. Téma letošního průvodu je „A co si krmíš ty?“ podle motta: „Ptá se indián starého indiána, které zvíře ve mně zvítězí, a on mu říká: To, které si budeš krmit.“ „To, co si krmíme ve společnosti, to pak žije. Takže letos bude hodně zvířecích témat,“ dodává Cieslarová.

Cenu dostane i Jiří Brady

V Národním divadle od osmi večer proběhne předání Cen Paměti národa, které letos převezmou čtyři lidé z České a Slovenské republiky, kteří za své postoje strávili roky v komunistických kriminálech. Životní příběhy Ludmily Váchalové, Jitky Malíkové, Antona Tomíka a Rudolfa Dobiáše představí krátká filmová doku-dramata z dílny režiséra Jana Jirků. Kromě těchto čtyř cenu dostane i Jiří Brady, muž který přežil koncentrační tábor u Osvětimi i pochod smrti, ale jehož neocenil prezident Miloš Zeman, i když tvrdí, že mu z hradní kanceláře původně ocenění slíbili. Představení je vyprodané, poběží ale v přímém přenosu na ČT2.

Něžný samet a Koncert proti totalitě

Po celé Praze kromě těchto největších, vesměs spojených a organizovaných pražskou kavárnou, proběhnou také další akce. Ve Vagonu od devíti večer proběhne Koncert proti totalitě, nesvobodě a komunismu, který bude uvádět undergroundový guru Čuňas, v Lucerně proběhne filmová přehlídka nazvaná Něžný samet, zaměřená na tvorbu herečky Vlasty Chramostové, která shodou náhod právě 17. listopadu oslaví kulaté významné životní jubileum.

Neutrál

Proběhnou i akce mimo pražskou kavárnu – anebo ty, které se staví do opozice.  Akci nazvanou Hra o pravdu připravila Nezávislá média a Nová republika a bude se konat v Betlémské kapli. Na Klárově se pak v jednu hodinu sejde demonstrace nazvaná Naděje budoucnosti – myslící volič, která stojí o pluralitu názorů a ráda by sdělila ten svůj. Vystoupí zde Ivan David, Marek Obrtel, Josef Skála anebo Lenka Procházková.

Nacionalismus není alternativa

Ve čtvrtek 17. listopadu se bude demonstrovat v ulicích Prahy na téma solidarity bez hranic a kritiky nacionalismu politického mainstreamu. Trasa demonstrace: Prostor před Hlavním nádražím (Vrchlického sady) – Opletalova – Hybernská – Senovážná – Senovážné nám. – Jindřišská – Vodičkova – Palackého – Jungmannova – Jungmannovo nám. 

Naděje budoucnosti – myslící volič – 13:00 – Praha – Klárov

Za nebezpečný pokládají organizátoři stav, kdy by byla medii a kavárenskými elitami společnost přesvědčena, že jejich pravda je tím  jediným a navíc správným řešením. „Náš pohled je  prosazování plurality názorů, argumentování fakty. Odmítáme tak přenechat veřejný prostor jen jedné skupině a to můžeme udělat tak, že i svůj názor budeme  společnosti sdělovat,“ píší. Vystoupí: Ivan David, Marek Obrtel, Josef Skála, Lenka Procházková, Jaroslav Foldyna, Marie Neudorflová, Eva Novotná, Jan Korál, Milan Neubert.

 

Hospoda

Na Letné se od dvou koná Sjednocená protivládní demonstrace, která by měla vyvrcholit pochodem před Úřad vlády. Ve stejnou dobu na Náměstí republiky začíná demonstrace nazvaná Národ sobě, kde se bude řešit EU totalita, hexavakcíny, důchody, banky, zmanipulovaná média, neziskovky, nekvalitní potraviny a mnoho dalších různorodých témat.

 

 

Blok proti islamizaci a Tomiova Ukradená revoluce

Demonstrace se za obranu demokracie se koná i na Palachově náměstí, pořádá jí Blok proti islamizaci, manifestovat se bude také na Palackého náměstí, zde budou demonstrovat Aliance národních sil, která se ohání padlými vojáky. Pro ty, co mají pocit, že revoluci nám ukradli, probíhá na Můstku velká výstava „Ukradená revoluce“. Výstavu zahájí Tomio Okamura a na zahájení zahraje Pepa Nos.

Na oslavy se pečlivě připravuje také policie. „Byli jsme nuceni požádat o posily o další policisty z dalších krajských ředitelství v rámci ČR,“ uvedl mluvčí pražské policie Trojánek v MF Dnes. Podle policisty má být k dispozici i vrtulník, který bude situaci monitorovat ze vzduchu. Na oslavy má dohlížet řádově stovky policistů.

Omezena bude i doprava, tramvajové linky budou v úseku Újezd-Lazarská odkloněny přes jiné trasy. Povrchovou dopravu bude dopravní podnik usměrňovat podle pokynů policistů.

A ještě poznámka. V galerii najdete přehled muzikantů, kdy a kde hrají, kdybyste to náhodou pojali jen jako „prima muzika zadarmo“. Našli jsme ho někde na Facebooku, tímto děkujeme autorům.

Vložil: Anička Vančová

Galerie