V konkurzu porazila i Schoberovou a Zelenohorskou, pak ale podlehla vidině luxusu a rozvedla zazobaného starého Němce. Opravdu ji zavraždil ze žárlivosti, nebo se stala obětí špionážních hrátek? Tajnosti slavných
12.11.2016
Foto: Filmové studio Barrandov
Popisek: Jana Nováková byla v pouhých dvaceti letech zastřelena, údajně žárlivým manželem
Krásná plavovláska s mimořádným talentem, která válcovala hvězdy 60. let, se ve dvaceti provdala za peníze a pohodlí. Po pár měsících ale manželství skončilo tragédií. Oficiálně ji zabil žárlivý manžel, který poté spáchal sebevraždu. Jenže…
Byla nositelkou tak obyčejného jména, že si ji často pletli s kolegyní. Sexy plavovláska Jana Nováková, která dokázala v konkurzu porazit největší hvězdy své doby, rozhodně patří k českým hvězdám s nejdramatičtějším osudem. Své půvaby a talent prodala za peníze, když si vzala o dvě generace staršího Němce. Zřejmě v naději, že se s jeho přispěním stane hvězdou světového formátu. Jenže nakonec bylo všechno jinak a nerovný partnerský vztah, plný emocí a žárlivosti, vyvrcholil tragédií. V Československu sice o smrti teprve dvacetileté, mimořádně talentované krásky tehdy vyšla v novinách krátká zpráva, v návalu událostí podzimu roku 1968 ale zapadla.

Jana byla nejen sexy, ale hlavně cílevědomá a pracovitá
Objev roku
Narodila se 25. září 1948 v Praze a v informacích o jejích hereckých začátcích panují dodnes zmatky. Mnozí si ji totiž pletli s její jmenovkyní, takže bývá často chybně uváděno, že ji pro film objevil Miloš Forman, který ji obsadil do role kamarádky hlavní hrdinky v romantické komedii Lásky jedné plavovlásky. Ve skutečnosti stanula poprvé před kamerou v roce 1966 v tragikomickém podobenství režiséra Jana Němce O slavnosti a hostech, který byl uveden do kin pod názvem Zpráva o slavnosti. Film vyvolal obrovský rozruch, dokonce se v něm ‘našel‘ tehdejší prezident Antonín Novotný a zhodnotil ho jako urážku svého majestátu.
Vzápětí Jana dostala první velkou roli, postavu sekretářky Mabel v hudební parodii Bořivoje Zemana Fantom z Morrisvillu. A nepřišla k ní náhodou, nýbrž se zúčastnila konkurzu, v němž porazila čtyři stovky dalších uchazeček včetně tak známých osobností, jako Olga Schoberová, Jana Drbohlavová, Jitka Zelenohorská či Zuzana Burianová. Na svou roli se připravovala velmi důkladně a systematicky. Sehnala si anglickou literaturu, z níž studovala zvyky a chování Anglie 20. let minulého století, a po boku takových hvězd, jako byl Oldřich Nový či Květa Fialová, pak podala opravdu skvělý výkon. Ve filmu sice dokonce s paní Fialovou zpívá, ve skutečnosti za ně ale zvukový part nazpívaly profesionální zpěvačky.
Měla velkou budoucnost
Houževnatostí a talentem zaujala i Vlastu Fabianovou, která byla v té době již uznávanou pedagožkou a od roku 1964 docentkou na DAMU. Navrhovala jí, že by se určitě měla přihlásit ke studiu, jenže mladinká cílevědomá začínající herečka měla spoustu jiné práce. Propásla konzultační hodiny, navíc by zřejmě asi sotva získala nutné povolení ředitelství dvanáctiletky, kterou tehdy studovala. Byla to obdoba dnešního gymnázia, na kterou nastoupila po dvou letech na zdravotní škole, protože původně chtěla studovat medicínu. A tak se rozhodla odložit přijímačky na DAMU o rok dva, až bude mít za sebou maturitu.

Jako sekretářka Mabel v komedii Fantom z Morrisvillu
V následujících dvou letech byla doslova zavalena prací. Objevila se v celé řadě filmů, mimo jiné i v nestárnoucí hudební komedii Ladislava Rychmana Dáma na kolejích či v ‘hašlerovské‘ romantické komedii Zdeňka Podskalského staršího Ta naše písnička česká. Poslední velkou roli dostala v roce 1968 ve válečném dramatu Jindřicha Poláka Nebeští jezdci, v němž si zahrála anglickou dívku Patricii. Již během natáčení se ale její osud začal ubírat úplně jiným směrem.
Místo synka tatínek
V té době už totiž byla provdána za bohatého německého obchodníka Eugena Grubera, s nímž se poté přestěhovala do Mnichova. Jako manželka cizince měla ze zákona právo na oficiální opuštění Československa, takže občasné informace o její emigraci se nezakládají na pravdě. O pětačtyřicet let staršího, navíc těžce nemocného muže poznala ve Vysokých Tatrách během natáčení koprodukčního snímku Lyžařská horečka (Sky Fever). Potřetí ženatý bohatý Němec se tam zotavoval po náročné operaci v doprovodu manželky a syna. A právě ten se zasloužil o jejich seznámení. Krásná blondýnka ho tak zaujala, že ji představil rodičům. Jenže se do půvabné mladičké Češky okamžitě zakoukal i otec. Začal se o ni okamžitě ucházet, velkoryse za ni všude platil, což dívce imponovalo. A nakonec se kvůli ní i potřetí rozvedl.

S Jiřím Bednářem v dramatu Nebeští jezdci
Nerovný partnerský vztah, navenek ideálně ozdobený pohodlím a existenční jistotou, se nakonec stal Janě během pouhých pár měsíců osudným. Užívala si luxusu v manželově mnichovské přepychové vile a využívala jeho kontaktů ve filmovém průmyslu, takže se zdálo, že má našlápnuto na kariéru hvězdy světového formátu. Díky tomu natočila v Německu celovečerní televizní film Bengelchen liebt kreuz und quer, dostala roli v televizním filmu Einer fehlt beum Kurkonzert a objevila se v několika epizodních rolích v kriminálkách a seriálech. V soukromí ale za to stále tvrději platila, protože Gruber propadal nejen závislosti na alkoholu, ale také záchvatům žárlivosti. „Když se točily postelové scény, vymínil si, že bude u toho. Na Janu hodně žárlil,“ vzpomínal po letech v jednom rozhovoru její filmový partner z Nebeských jezdců Jiří Bednář.
Za lásku zaplatila životem
Obrovský průšvih nastal, když se Jana během natáčení filmu Lysistrata zamilovala do mladého studenta a začala pomýšlet na rozvod. Při jedné z divokých manželských hádek pak 4. prosince 1968 dostal Gruber takový záchvat zuřivosti, že začal svoji krásnou blondýnku škrtit. Pak na ni ještě čtyřikrát vystřelil z pistole, kterou poté obrátil proti sobě a zastřelil se. Tak zní oficiální zpráva. Jenže…
Některé archivní dokumenty naznačují, že všechno mohlo být ještě trochu jinak. Gruber, který poměrně často pobýval v Československu, byl totiž několikrát prověřován kvůli podezření z nelegálního obchodu se zbraněmi. Dostal se do hledáčku špionážních služeb – československých i německých a rozhodně se tak prý nestalo neprávem. Bližší okolnosti smrti krásné dvacetileté plavovlásky a jejího údajně mimořádně žárlivého manžela nebyly nikdy uspokojivě vysvětleny. A pravděpodobně o to leckdo ani trochu nestál. V záplavě politických událostí zpráva o její smrti téměř zapadla a totožnost vraha zůstala utajena.
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská