Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Grossova smrt stále není uzavřena; pitva totiž na přání manželky neproběhla. Čeho se před svým odchodem tak bál a proč si myslel, že bude zavražděn? Známí investigativní reportéři nyní odkrývají záhadu

05.11.2016
Grossova smrt stále není uzavřena; pitva totiž na přání manželky neproběhla. Čeho se před svým odchodem tak bál a proč si myslel, že bude zavražděn? Známí investigativní reportéři nyní odkrývají záhadu

Foto: ČT repro

Popisek: Stanislav Gross

Stanislav Gross zemřel v dubnu 2015 ve 45 letech na nevyléčitelnou amyotrofickou laterální sklerózu. Tak aspoň zní oficiální verze, sám expremiér Gross to ale viděl jinak… Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík se v dalším dílu Zvláštního vyšetřování serveru Seznam.cz zabývají tím, proč Stanislav Gross vlastně zemřel a čeho se před smrtí bál.

Stanislav Gross totiž podle novinářů ze Zvláštního vyšetřování umíral s pocitem, že byl zavražděn. V  jeho krvi se totiž objevily vyšší hodnoty těžkých kovů. Podle Kubíka měl pocit, že v minulosti udělal něco, proč by se ho někdo chtěl zbavit, hovořil prý o tom, že se kdysi se řešila možnost atentátu na jeho osobu a že ho několikrát sledovalo podezřelé auto… Prý mělo jít o výhrůžky v souvislosti s financováním ČSSD.

Bál se, že ho otrávili, říká Grossova sestra

Tuto verzi novinářům potvrdil i poslanec sociální demokracie Richard Dolejš, kterému se prý Gross se svými obavami svěřil. A stejně mluví i Grossova sestra Ivana Karetová. „Bratr se bál, že ho otrávili,“ říká jeho sestra. „Ptala jsem se ho, jak by se to mohlo stát. ´Jsou různé cesty, jak to udělat¨,“ řekl prý expremiér sestře, která s ním byla i noc předtím, než zemřel. S jeho rodinou se ale nestýká a zlobí se, že manželka Šárka Grossová nedala provést pitvu.

Co odhalily testy?

Stanislav Gross onemocněl nevyléčitelnou nemocí ALS (amyotrofickou laterální sklerózou), které loni v dubnu podlehl. Zhruba dva měsíce před tím ho ale doma navštívili  dva straničtí kolegové – Lubomír Zaorálek a Richard Dolejš. „Stanislav otevřel téma svého zdravotního stavu,“ vypráví Dolejš, „a v této souvislosti jsme dostali informaci, že mu byly při rozboru vlasů nalezeny v organismu těžké kovy. Takže je možné říct podezření, že tam mohlo jít o zavinění třetí osoby.“

Zvýšené hodnoty arzénu

V Grossově organismu se podle německé laboratoře, která testy provedla, našly zvýšené hodnoty arzénu, methylrtuti a kadmia. „Z té informace o těžkých kovech jsem byl v šoku, protože jsem s ním hovořil asi rok před tou poslední schůzkou a tam mi sdělil, že si teprve dělá rozbor z vlasů, ale výsledek jsem neznal,“ říká Dolejš.

Ani Dolejš neví, kdo a proč by po Grossovi měl jít

Stanislav Gross zemřel doma 16. dubna 2015. A když se Dolejš doslechl, že vdova nechce nechat provést pitvu, šel na policii. „Vyhodnotil jsem si to tak, že by policie měla ty informace znát,“ tvrdí Dolejš. „Pokud nám Stanislav tuto informaci dal, tak si ji nechtěl nechat sám pro sebe.“ Dolejš ale tvrdí o to, že Gross jim neřekl, proč si myslí, že někdo ukládá o jeho život.

Policie věc odložila

Oznámení policie odložila, aniž by Dolejše nebo Karetovou vyslechla. „Důsledným prošetřením všech souvislostí a vyhodnocením dostupných materiálů nebylo zjištěno, že by se v dané věci jednalo o podezření ze spáchání trestného činu, přestupku ani jiného správního deliktu,“ oznámila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Doplnila, že kriminalisté s pomocí lékařů a soudních znalců prověřovali veškerou dostupnou zdravotní dokumentaci, i výsledky testů s těžkými kovy (z německé soukromé laboratoře), a nic podivného nenašli.

Pitva se na přání manželky neprováděla

Šéf oddělení násilné kriminality Ladislav Novák k případu Grossova úmrtí uvádí: „Vše bylo prověřeno a odloženo. Žádné podezření tam nebylo.“ Potvrdil, že pitva se neprováděla („nebyl k tomu důvod.“) a že o žádných Grossových obavách z otravy nic nevěděli: „Nic takového Stanislav Gross určitě nevyslovil, potvrzuje to i manželka. Vše je zaprotokolované.“

Blbost, nic mi neřekl, tvrdí Grossová

Ano, Šárka Grossová tvrdí, že manžel jí nikdy nic o otravě neřekl.  „Pro mě je to naprostá blbost. Ničím takovým se nezabýval, to by mi o tom řekl. Aspoň myslím,“ sdělila novinářům po telefonu. A manželka se divila i tomu, že poslanec Richard Dolejš podával policii nějaké oznámení. „Nikdy jsem tady pana Dolejše neviděla, nikdy se o Standu nezajímal. Nikdy tady za ním nebyl,“ uvedla Grossová. Dolejš přitom potvrdil, že jeho a Zaorálkově schůzce u Grossových předcházela složitá logistická operace, protože se musela najít vhodná chvíle, kdy nebude manželka Šárka doma, protože ho prý neměla ráda.

Syková jako poslední záchrana

Gross při této schůzce požádal kolegy také o kontakt na vědkyni a senátorku ČSSD Evu Sykovou, která se dlouhodobě specializuje na výzkum kmenových buněk, protože se domníval, že by mu mohla pomoci. Senátorka Syková Seznamu potvrdila, že Grosse tehdy opravdu navštívila („bylo to na žádost jednoho z ministrů.“), ale na léčbu kmenovými buňkami bylo podle ní už pozdě.

Už se nedalo nic dělat

„Když jsem ho viděla, tak už byl ve velmi těžkém stavu, už nemohl polykat, nemohl prakticky dýchat. Věděl, že děláme klinickou studii o kmenových buňkách, proto o tom uvažoval, ale pro něj už bylo pozdě. To už byl takový stav, že by mu to mohlo spíš uškodit,“ říká Syková. Vědkyně, obeznámená s Grossovou lékařskou zprávou, se rozhodně nedomnívá, že by expremiérův stav vyvolaly vyšší dávky těžkých kovů.

Klasický průběh

„U něj to byl klasický průběh ALS,“ konstatuje Syková.  „Takové hladiny těžkých kovů, které byly nalezeny u něj, se můžou vyskytovat u mnoha lidí a nemusí nic způsobit. A taky nevím, kde by k tomu přišel.“ Možnost podání nějakého jedu před mnoha lety před vypuknutím samotné nemoci nepřipadá Sykové jako pravděpodobná. „Já si nemyslím, že by to bylo nějaké jednorázové podání. Všechny ty možné spouštěče by měly mít dlouhodobý vliv.“

Pro někoho byl lukrativním pacientem?

Podle Sykové pouze někdo z Grosse tahal peníze. „Myslím, že si to myslel proto, že ho někdo chtěl léčit tím, že mu odstraňoval tyhle těžké kovy z krve. Aspoň takový dojem jsem získala, což mohlo být pro někoho docela lukrativní takhle ho léčit.“ I podle manželky si Gross nechal dělat tisíce testů a sestra mluví o tom, že podstoupil různé léčebné procedury v Česku i v zahraničí. Pomoci mu ale nemohla žádná. Choroba ALS je totiž neléčitelná. Pacienti, kteří jí onemocní, umírají zhruba do tří let. Stanislav Gross ale, zdá se, umíral s myšlenkou, že byl otráven…

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová