Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zlá krev. Skřípněte svět, ať praštěj kosti; Praha a herci velí k revoluci, Zeman je prý stará mstivá svině. Venkov má prezidenta rád a Sobotka… chytrá horákyně hadr. Karkulka je modrá, vážení

26.10.2016
Zlá krev. Skřípněte svět, ať praštěj kosti; Praha a herci velí k revoluci, Zeman je prý stará mstivá svině. Venkov má prezidenta rád a Sobotka… chytrá horákyně hadr. Karkulka je modrá, vážení

Foto: TN.cz / repro

Popisek: Ilustrační foto

KOMENTÁŘ To, že sama za sebe coby šéfredaktorka čím dál častěji (resp. podruhé za krátkou dobu) vstupuji na stránky se svým komentem, nepovažuju za dobrou zprávu. Ani v nejmenším. Krajské listy.cz jsou lehkou směsicí zábavného čtení o celebritách s občasnými politickými a společenskými exkursy. Jenže, jak nám napsal jeden z našich dobrovolných komentátorů, právník v penzi Ivan Jordák z Letohradu, situace v Česku začíná nabývat rysů kmenové války. Ještě že jsme slovanské holubičí povahy, jak se vždycky říkalo, takže občanská válka se patrně povede jen v rovině slovních urážek, byť dost drsných, jen tu a tam letící vajíčko, možná rajče… Jinak bych se začala opravdu bát.

Poslední týden by se ale atmosféra, alespoň v Praze, dala krájet na tenké, smrduté řezy. Ale popořadě. Někde jsem se dočetla, že si novináři v Česku ustavičně opomíjejí rozlišovat žurnalistiku faktickou a aktivistickou. Obojí je správně, jen prý musí být zřetelné, co je co. Čili kdo jen přináší ověřené informace a kdo přidává svůj názor, velmi zjednodušeně.  Takže je nezbytné, abych na začátku popsala, kde názorově stojím, už proto, že Krajské listy.cz jsou mnohými považovány za web prozemanovský. A je to pravda, částečně.

Čtěte také:

Tajemství Václava Havla. Je toho plný internet. Všichni vědí, co by si teď prezident myslel, co by řekl, eventuálně napsal. Dokonce, milí spoluobčané, z čeho by prý zvracel. Mno…

Moje názorové ukotvení, nebo spíše široké rozkročení předznamenal někdejší kolega z početky, kde jsem v osmdesátých letech pracovala jako operátorka u sálového počítače (to byl slušný způsob, jak se uživit a přitom se vyhnout komoušům, někdo topil, někdo hlídal vodu…). Ten tvrdil, že v PRŘVT MZVŽ ČSR (opakujte třikrát po sobě) je devět bláznů; první byl, co si vzpomínám, šéf programátorů s holou lbí, který hrál v kanclu na housle. Bylo to docela vtipné mejdanové povídání, do něhož jsem se dostala nikoli proto, že bych byla až tak excentrická, ale proto, že prý ty blázny ještě podporuji.   

Nevolila jsem ho, ale…

Co se prezidenta Zemana týče, nevolila jsem ho. Myslím si, stále, že přímá volba prezidenta je v Česku pitomost, protože máme typickou stranickou zastupitelskou demokracii, nikoliv prezidentský systém. A přímou volbou stvořili zákonodárci prasopsa. Ale když už tak učinili, je třeba volbu respektovat, dává prezidentovi opravdu silný mandát. A nelíbilo se mi, a stále nelíbí, že vlivní příznivci knížete Schwarzenberga (toho jsem v druhém kole volila, proti Zemanovi), opět velmi zjednodušeně tak zvaná pražská kavárna, to od samého počátku dávali Zemanovi příšerně sežrat a s jeho vítězstvím se od počátku nesmířili. Ten, kdyby řekl, že ve dne je světlo a v noci tma, osočili by ho, že lže, a že je to přesně naopak. Nepuš, říkáme u nás doma, když někdo moc tlačí na pilu. A oni tlačili a tlačili a tak to tu teď máme. Pěkně hořké soustíčko. Možná se nám ošklivě vzpříčí v krku.

Prezident zvedl rukavici a pustil se do boje všemi prostředky. Výsledek je, to si řekněme rovnou, odpudivý. A tak konečně máme to, co Zemanovi od počátku vyčítali - že národ nespojuje, ale dělí. Takže teď stojí Praha proti venkovu, kamarád proti kamarádovi, strejda proti tetě. Zlá krev. (Dovolím si vypůjčit od majitele céčka v kroužku, Ondřeje Astona Neviditelného psa Neffa, také leckdy názorového nonkonformisty). A teď už můžeme jen spekulovat, zda by to tak bylo v každém případě, anebo – což si myslím já - kdyby mu dali šanci, hrany by se postupně obrousily.

Tak kdo tu má to velké ego, nehlaste se všichni

A nezkoušejte na mě, prosím, ty řeči o velkém egu prezidenta. Ano, má ho, olbřímí. Každý politik ho mít musí, jinak by do politiky vůbec nelezl. Jen to lépe či hůře skrývá – a to, že Zeman nic neskrývá, je jedním z důvodů, proč ho lidé tak milují, marná sláva, ono se to vycítí. Pánové TGM a VH byli výjimkami, výjimečné osobnosti ve výjimečné době. Teď máme, pánbu zaplať, „normální“ poměry, v nich se uplatní zcela jiné typy. Všude, u nás, stejně jako v Americe, je politika „dirty byznys“. Jediné, co ty egomaniaky drží na uzdě, jsou zaběhané, ustálené demokratické mechanismy, které tady, želbohu, nestihly ještě pořádně zakořenit.  Takže si nedělejme zbytečné iluze a respektujme realitu: Hledáme ne toho nejlepšího (ten se vypaří za pár dnů, jakmile zjistí, jak to v reálu chodí, vzpomeňme na režisérku Třeštíkovou, nóbl dámu, která v křesle ministryně kultury vydržela 15 dní, přesně od 9. do 26. ledna 2007), ale toho nejméně špatného… muže či ženu s velkým egem.     

Takže nás v pátek patrně čekají prázdné židle na Hradě, veselice v Podhradí, spousta silných slov a… Nic, doufejme. Několik chytrolínů rovnou navrhlo k odvolání prezidenta ústavní žalobu a návod, kudy na to:  „Ústava České republiky obsahuje články 65 a 66. „Senát může se souhlasem Poslanecké sněmovny podat ústavní žalobu proti prezidentu republiky k Ústavnímu soudu, a to pro velezradu nebo pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku; velezradou se rozumí jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Ústavní soud může na základě ústavní žaloby Senátu rozhodnout o tom, že prezident republiky ztrácí prezidentský úřad a způsobilost jej znovu nabýt.“ A ještě: „…rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát...“.“

A cože hodlají prohlásit za velezradu? „Právnické výklady by se samozřejmě různily, ale nelze rozpoutávání xenofobních nálad ve veřejnosti a legitimizaci extremismu chápat jako naplnění podmínky pro zahájení procesu sesazení? Neohrožuje toto demokratický řád? A nelze psychickou nemoc kvalifikovat jako závažné důvody, pro něž prezident republiky nemůže svůj úřad vykonávat?“ Tak to je již zcela mimo realitu, že. 

Ať žijí herci - podruhé

„Prezident republiky je mužem minulosti a nemá již naší společnosti nic pozitivního nabídnout! K tomu nelze mlčet! Využijeme všech zákonných možností, abychom dali tento náš odpor najevo, otevřeme divadla svobodnému dialogu svobodných lidí," uvedla Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace v prohlášení, které dnes zaslaly ČTK.

To podle sociologa, spisovatele a publicisty Jana Jandourka by bylo nejlepší, aby při nejbližší možné příležitosti Miloš Zeman odešel z funkce prezidenta sám a spolu s ním Hrad opustili všichni ostatní lidé, kteří jsou hloupí, nekompetentní a zastávají zájmy zemí, které nejsou totožné se zájmy České republiky. „Myslím, že to, co Miloš Zeman dělá, je taková výslednice jeho vlastní osobnosti a sklonů s tím, že je současně představitelem jiných politických a ekonomických sil, které ho na tom místě potřebují a budou ho tam držet, i kdyby snad měl být v umělém spánku,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Jan Jandourek. Opravdu Jandourek věří, že to Miloš Zeman zabalí? To by byla hodně velká naivita...

Místo Hradu Staromák?

Už druhý den po tom, co skandál s vyznamenáním / nevyznamenáním pana Jiřího Bradyho praskl, vznikla akce občanského odporu. Na Facebooku se objevila událost, která se koná místo Zemanem pořádané oficiální oslavy 28. října na Hradě. Událost má tuto legendu: „V Podhradí se scházejí lidé, kteří si zazpívají a promluví o všem, co je trápí, co těší a v co doufají. Mezi hosty rektoři českých universit, místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík, ministr zemědělství Marián Jurečka, Michal Horáček, Petr Pithart, Dana Drábová. Zpívají František Segrado, Lenka Nová a Ondřej Ruml, hraje orchestr vynikajících sólistů. 28. říjen, 18:30–20:00, Staroměstské náměstí, Praha.“ „Myslím, že vznik republiky bude lépe oslavit jinde, než na Hradě. Vadí mi, když někdo nedostane vyznamenání jen kvůli činům svých příbuzných – připomíná mi to doby minulé. A státní vyznamenání, které se udělí nebo neudělí podle toho, zda člověk udělá Hradu něco k vůli, je naprosto devalvované,“ napsal Petr Gazdík v pozvánce.

První, kdo vyhlásil, že nedorazí na Hrad, ale na Staromák, byl ministr Jurečka (posléze ho následovali všichni lidovci):  „28. října nepřijdu na slavnostní předávání státních vyznamenání na Pražský hrad. Není to výraz neúcty k tomuto svátku, ba naopak. Tento den mám v hluboké úctě, považuji se za vlastence, a to i v takovém slova smyslu, že kdyby bylo potřeba k obraně vlasti obětovat svůj život, jsem připraven. Na Hrad nemohu jít v situaci, kdy prezident demokratického státu vydírá člena vlády. Nemohu tam jít v situaci, kdy toto vydírání je spojeno s neudělením státního vyznamenání člověku, jehož životní příběh a příběh jeho rodiny odráží příběh tisíců lidí, kteří se nezlomili v nejtěžších dobách tohoto státu. Jsou to ti, kteří si zachovali čest, kteří za svoji pravdu byli zabiti či jinak významně šikanováni. To, že tam nepůjdu, mi nedělá vůbec žádnou radost. Naopak, je mi smutno a stydno, že takovým způsobem musím dát 27 let od roku 1989 najevo, že takovéto jednání hlavy státu a jeho okolí je nedůstojné, nedemokratické, prostě ubohé.“

Kdo půjde na Hrad, je Mažňák

Na oslavu 28. října na Pražský hrad dorazí zřejmě jen komunisté, okamurovci či někteří sociální demokraté. Vyplývá to z průzkumu deníku Echo24.cz. Poté, co prezident Miloš Zeman odmítl podle lidoveckého ministra Daniela Hermana vyznamenat jeho strýce Jiřího Bradyho kvůli setkání s dalajlamou, účast na ceremonii odřekla řada předních politiků.

Účast potvrdil například poslanec ČSSD Ladislav Šincl. Součástí akce byl i nátlak na hosty slavnostního večera na Hradě, zejména na oceněné. Internetem létaly názory, že přebírat ocenění od Miloše Zemana je spíše hanbou než poctou a doporučení pozvaným, ať zváží svou účast. Mnozí na nejnovější „riot“, který se začal okamžitě šířit internetem, reagovali nadšeně. Aktivista Jakub Janda psal na svém Facebooku: „Svátek našeho svobodného státu budeme slavit 28. října od 18:30 na Staromáku. Přijdou prý ti, kteří se neklaní diktátorům a nevydírají skrze osoby, které přežily holocaust. Přijďte taky. Tahle země je naše,“ což doplnil poznámkou, že „tomu kolaborantovi zůstane jen závislost na alkoholu a přisluhovačích diktátorů“.

Jeho donedávna kolega z think-tanku Evropské hodnoty, bývalý velvyslanec a zamýšlený prezidentský kandidát Petr Kolář vysvětlil pořádání trucakce ohledy ke zdraví prezidenta Zemana. „Miloš Zeman je očividně těžce nemocný a měl by se léčit. Ne ale ve funkci prezidenta. Dopřejme mu klidu někde v ústraní,“ napsal.

Posaďte tam pandu a krtečka

Z pětatřiceti poslanců sociální demokracie se na oslavy na Hradě chystá minimálně třetina. „Hysterii kolem dalajlamy a strýce Hermana považuji za uměle točenou s cílem znemožnit prezidenta republiky. Je to jen pokračování červené karty,“ uvedla serveru Echo24.cz Marie Benešová. Podobně se vyjádřil také Vítězslav Jandák. „Přestávám rozumět tomu, jaké šílenství se tu rozpoutává. Já právě jedu ze svého kraje, tak vám mohu potvrdit, že lidi nezajímá osud dalajlamy, ale mají rádi svého prezidenta,“ uvedl. „Chodil jsem za Havla a Klause. To není o tom, kdo je zrovna na Hradě, ale o respektu k státnímu svátku,“ uvedl třeba Jiří Dolejš. 

To členové hnutí ANO nejsou ve svém postoji tak jednotní jako komunisté. Z 37 poslanců za ANO, které se deníku Echo24.cz podařilo kontaktovat, šest z nich odpovědělo, že se recepce na Hradě zúčastní, protože si pozvání od prezidenta váží. 22 poslanců ANO reagovalo s tím, že nedorazí – někteří z nich uvedli osobní, rodinné a pracovní důvody, jiní přímo situaci mezi Zemanem a Hermanem. Jak napsal Martin Kolovratník, ten na podobné akce nechodí nikdy, protože nesouhlasí se způsobem výkonu mandátu prezidenta Zemana. Jiří Zlatuška zase uvedl, že se žádné oslavy 28. října neúčastnil už od roku 2002, protože „se mu z obsazení hlavních aktérů dělá fyzicky nevolno“. A Kalousek? To chce citát, z Twitteru:  „Zvažoval jsem účast s protestem na místě (už jsem to 2x udělal). Nakonec jsme se rozhodli protestovat neúčastí.“ Mirek Kalousek je Losna, o tom žádná, i když bych ráda viděla ten protest na místě – odmítl snad z ideologických důvodů řízky na recepci?

„Neúčastí na slavnostním aktu tu však vyvstává problém. Řada židlí, a to většinou v předních řadách, zůstane prázdná. Nevypadá to dobře. Pro hostitele obzvlášť. Tak jak to vyřešit? Variant se nabízí více. Například do sálu umístit méně židlí a osazenstvo více zhustit (a úměrně tomu zmenšit množství jídla a pití servírovaných na následné státní recepci),“ napsal Reflex. A hned přidal dobrou radu nad zlato: „Anebo budou na židle usazeni Zemanovi věrní maskoti Krteček, panda nebo Rákosníček. Ten může sedět například mezi Filipem Renčem a Františkem Ringem Čechem. Pokud dostane pozvánku jako doprovod Jiřiny Bohdalové, celá záležitost tím bude vyřešena.“ Pat a Mat a je to.

Že Ovčí Mluvčáček raději nemlčel

Internetem však začaly okamžitě kolovat rovněž ironické glosy, jejichž autoři se zajímali, zda budou mezi účastníky distribuovány červené karty, nebo zda řečníci využijí k oslovení davu balkón paláce Kinských, ze kterého ke Staroměstskému náměstí řečnil v únoru 1948 Klement Gottwald.

Jedním z těch, kteří shromáždění ironicky glosovali, byl i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ten na Twitter napsal: „Manifestace Pražské kavárny. Halík, Herman, Horáček, Pithart, neziskovky.“ Michal Horáček, jedna z avizovaných hvězd večera, mu přes Facebook odpověděl: „Není to schůzka pražské kavárny. Sejdou se tam lidi z Podhradí. Přijedou i z jiných míst, stejně jako já. A bude jich, pane mluvčí, asi hodně.“

Jejich radost skepticky sledoval zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček, který vyjádřil své obavy, že „úspěšně“ pokračuje rozvrat republiky. „Budete odděleně slavit státní svátky, pak i oddělené státní pohřby a oddělené zvláštní volby a nakonec si rozdělíte i území,“ ptá se organizátorů. Podle něj naše historie, ať byla jakkoliv složitá, takový rozkol o největším svátku republiky nepamatuje. „Prosím, nechte toho,“ uzavřel rozumně Křeček.

Kde je zakopán jezevčík

„Bylo mi jasně řečeno, že jestli se setkám s dalajlámou, tak můj strýc bude ze seznamu vyznamenaných vyškrtnut,“ sdělil Daniel Herman, ministr kultury v živém vstupu Zpráv televize Prima. Později dodal, že to slyšeli i svědkové, ti ale jeho tvrzení nepodpořili.

A opět Ovčí Mluvčáček: „Podívejte se, nemůžete tomu Hermanovi všechno věřit. Já tu historku znám opačně: on k nám totiž už třetím rokem chodí na Hrad vyhrožovat a diktovat, co všechno chce pro svou rodinu, jinak že bude dělat ostudu. V červnu například na pana prezidenta křičel, že počurá kalhoty příslušníkům Hradní stráže, jestli jeho sestřenice nedostane prezidentskou limuzínu. Minule zas po Vráťovi házel psí výkaly a hulákal, že na ministerstvo kultury nasprejuje nápis „Zeman smrdí", jestli jeho neteři nepůjčíme na víkend Lánský zámek. No a teď přišel s tímhle požadavkem metálu pro svého strýce, jinak že si pozve dalajlámu, aby naštval naše čínské přátele. A pan prezident řekl: "dost, už mu nebudu ustupovat, už jeho požadavky nebudu plnit". No a vidíte, jak to dopadlo. Herman teď vykládá nesmysly do televize a zase jsme to my, na koho se nadává.“ Tak tohle nechám bez komentáře, asi pan mluvčí zvolil satiru.

Herman má prý némlich stejné máslo na hlavě

Do redakce dorazil mail s titulkem: Herman likviduje festivaly, které zaštítil prezident. „Prezident republiky jakožto i ostatní nejvyšší ústavní činitelé poskytují záštity festivalům klasické hudby jako projev jejich kvality a prestiže. Prezident z největších festivalů v posledních dvou letech poskytl záštity např. Pražskému Jaru, MHF Český Krumlov, MHF České doteky hudby a MHF Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytkou na Vysočině. Je dnes snadno dohledatelné, že ministr kultury Herman se mstí festivalům, nad kterými má záštitu prezident republiky a to tím, že jim více než jiným likvidačně krátí finanční prostředky. Nejvíce se mstí tedy vybraným festivalům jako Petera  Dvorského na Vysočině v Jaroměřicích nad Rokytkou (ten zkrátil o 100%, obdržel 0 Kč, Pražské Jaro zkrátil o 1, 5 mil Kč,  MHF Český Krumlov o 6. 855 000 a MHF České doteky hudby o 3.330 000 Kč.  Herman krátí  podíl kofinancování státu hudebním festivalům tak  likvidačně, čehož důkazem je i to, že ve čtvrtek 20.10 prohrál hlasování ve Sněmovně na písemnou interpelaci poslance Adámka, kterému dala sněmovna za pravdu, když kritizoval klientelistické rozdělování peněz na MKČR v oblasti festivalů klasické hudby.  Byl to možná první poslanec, který porazil ministra v tomto funkčním období Sněmovny v hlasování v usnesení písemné interpelace.“ Podepsán je  Miroslav Matějka, ředitel MHF České doteky hudby, který přiložil i tabulku velkých festivalů klasické hudby s rozpočty nad 5 milionů, jež dokazuje onu údajnou Hermanovu mstivost. Jenže prezident zase „vede na body“ – čtěte dále.

Miloš Zeman je odporná mstivá svině a není to poprvé. A vím, o čem mluvím

„Je to odporný člověk, fakt, že se takhle mstí na téměř 90 letém člověku, který si prošel Osvětimí, mě definitivně vytočil a řeknu poprvé, o co šlo v roce 1996, když jsem navštívil Zemanovu matku. Nešlo jen o pokus o sebevraždu jeho syna, který tak nečinil z nešťastné lásky, ale proto, že trpěl, že na něj otec kašle. Tenkrát jsem se několikrát sešel s první ženou Miloše Zemana Blankou. Pracovala jako účetní v Umělecko-průmyslovém muzeu, byl jsem tam asi třikrát, byl jsem také v Kolíně, kde žila matka Miloše Zemana, obešel jsem sousedy v domě, kde spolu tenkrát žili a hlavně jsem se dostal k rozvodovému spisu Miloše Zemana a Blanky Zemanové. Získal jsem jej vlastní prací, když jsem jej vytáhl ze dvou zaměstnankyň Archivu Městského soudu v Praze, který tenkrát sídlil na Malostranském náměstí. Kopii toho spisu, jehož originál zřejmě zničila povodeň v roce 2002 (archiv se totiž přestěhoval na jinou adresu) mám natočenou na videokazetě a to, o co potom šlo, bylo fyzické napadání matky (doloženo je výpověďmi) a mlácení první ženy (doloženo lékařskými zprávami a hlavně dvěma oznámeními na tehdejší místní oddělení SNB, jedno bylo stoprocentně v roce 1977),“ napsal na svůj Facebook Zemanův častý názorový oponent, šéfredaktor úspěšného webu ECHO 24, Dalibor Balšínek. Silná káva, že?

A pokračoval: „Ve spise je mnoho neuvěřitelných věcí včetně toho, jak Zeman stával před zrcadlem, citoval Nietzseho a říkal, že jednou bude mít státní pohřeb (což se mu evidentně zdaří). Reportáž jsem nakonec neodvysílal, byl jsem mladý, životu jsem moc nerozuměl a hlavně paní Blanka Zemanová mě na kolenou prosila, ať to nedělám, že přijde o syna a že ji vyhrožoval Šlouf, že ji zničí. Zeman mě tenkrát obviňoval, že jsem agentem BIS, politicky tlačil na mou výpověď z práce (což se mu podařilo), ale o mě nejde, protože jsem to všechno přestál. Ledacos o Miloši Zemanovi ví i Jiřina Šiklová, která byla při rozvodu jeho patronem (za bolševika to bylo mnohem komplikovanější se rozvést než dnes). Až najdu čas, a to si ho teda najdu, tak sepíšu všechno, jak to bylo.“ Pane jo. A teď, kdo má pravdu?

Hoďme to na Forejta Gumpa

Že by byla aféra Brady dílem nikoli Zemana samotného, ale jeho lidí, hlavně protokoláře Jindřicha Forejta, který je pro svou zálibu objevovat se na fotografiích s prezidentem a světovými státníky přezdíván ´Forejt Gump´? „Mám pocit, že protokol na Hradě dneska nefunguje,“ konstatoval v úterý na debatě v Malostranské besedě bývalý ředitel politického odboru prezidenta Václava Havla Pavel Fischer. Vina za poslední „lapsy“ na Hradě prý jednoznačně padá na hlavu hradního protokoláře. Pavel Fischer z pozice člověka, který má zkušenosti s fungováním prezidentské kanceláře z dob prezidenta Havla, poukázal na citlivost udělování státních vyznamenání a na to, že potencionální vyznamenaný nežádá sám o udělení metálu, nýbrž je na něj navržen. „Kdybych byl šéfem hradní kanceláře, mělo to vypadat trochu jinak,“ uvedl Fischer s tím, že hradní protokolář Jindřich Forejt v tomto selhal, stejně jako selhal v případě letu prezidentské delegace na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče, kam dorazil prezident se zpožděním. „V případě těch leteckých dispečerů se o něm nemluvilo vůbec. A podle mé zkušenosti – a lítal jsem služebními nebo vládními letkami tisíckrát – je to protokol, který má takové věci dělat. Mám pocit, že protokol dneska nefunguje,“ zhodnotil Fischer.

Pan Brady odletí s kufrem na všechny ty metály

Jiří Brady, o jehož údajné vyškrtnutí ze seznamu pro státní vyznamenání udělená při příležitosti 28. října se v těchto dnech vedou spory, přijal nabídku Univerzity Palackého v Olomouci, která mu chce udělit akademické ocenění. Stane se tak na setkání osobností na Staroměstském náměstí. Dostal ale i klíče od Prahy („Když si totiž lidí jako on neváží na Hradě, tak si jich budeme vážit aspoň v Praze,“ napsala primátorka Krnáčová, Pražany zvaná Krnda). A přidal se i Sobotka: „Předseda vlády Bohuslav Sobotka udělí ve čtvrtek 27. října 2016 v Kramářově vile pamětní medaili Karla Kramáře Jiřímu Bradymu. Symbolicky tak ocení jeho celoživotní úsilí o obranu lidských práv, svobod a obhajování humanistických a demokratických principů,“ sdělil mailem premiér ´kam vítr, tam plášť´ Sobotka.

Ocenění kamarádům?

ECHO 24 zdůraznilo, že Filip Renč prezidentovi natočil předvolební klip. Robert Sedláček o něm natočil dokument. Vyznamenaní z minulých let bývali často dokladem toho, že prezident Miloš Zeman dokáže projevit vděk. Ostatně Daniel Hůlka, který má být vyznamenán letos, jej také podporoval v kampani a dokonce za jeho stranu SPOZ i kandidoval, byť neúspěšně. Jedním z dalších jmen z prostředí kultury, které se objevilo v souvislosti s letošními vyznamenáními, je respektovaný divadelní režisér a herec Jan Kačer. Jenže ten se také „provinil“, podle ECHO 24 dal rozhovor nenáviděným Parlamentním listům.cz.

Dokonce má na Zemana svůj, nekavárenský názor:  „Kdybyste odhlédla od těch skandalizujících komentářů a odsudků – ať už na jedné, či na druhé straně, tedy od politické reprezentace a také komentátorů a novinářů – a kdybychom zvážili, co on skutečně říká, o čem základním mluví, tak se zdá, že se v tom nemýlí. Je to chytrý člověk s velkou pamětí. Já si například pamatuji na dobu, když býval v Parlamentu, jak tam často býval vtipný, osobitý, někdy to bylo sice na hraně, ale nikdy to nebylo hloupý. A já si myslím, že si člověk má vážit sám sebe a když si váží sám sebe, tak si do jisté míry má vážit i svého prezidenta. Je to náš prezident, my jsme si jej zvolili a plivat po něm, to znamená plivat trošku i sám po sobě, ne?“ řekl redaktorce.

Na ČT byl v úterý večer překvapivě velmi kvalitní moderátor Daniel Stach (dělá ceněný Hyde Park Civilizace), který s klidem sobě vlastním upozornil, že všichni dosavadní polistopadoví prezidenti oceňovali své přátele, jimiž ale byly vždy respektované osobnosti, míněno na rozdíl od Zemana. S tím ale nesouhlasí Jiří Suchý, o jehož zásluhách snad nikdo soudný nepochybuje: Suchý vyzdvihl, že prezident Zeman se mu rozhodl udělit Řád TGM, přestože divadelník v době, kdy stál Zeman v čele ČSSD, odmítl přijmout jeho nabídku, aby se přidal k sociálním demokratům. Suchý zdůraznil, že vyznamenání se mu rozhodl udělit prezident, jehož zvolili jeho spoluobčané a navíc mu nebylo uděleno za podporu politiky prezidenta Zemana, nýbrž za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. „A demokracie má zaručovat pluralitu názorů, nebo se mejlím? Zkrátka názory prezidenta zvoleného v demokratickém státě respektuji, protože i já si chci myslet, co chci. A těm, kteří se mě, ať preventivně nebo následně, zřekli, bych připomněl počínání zavedené v minulém režimu, kdy myslet si něco jiného, než se mělo, bylo trestné,“ konstatoval Suchý.

Když totiž bylo zveřejněno, kdo má být vyznamenán, dostal prý několik e-mailů a dopisů, ve kterých mu lidé, které neznal, radili, jak se má zachovat. Suchý uvádí, že někteří z nich dokonce trochu přitlačili na pilu a oznamovali, že jestliže vyznamenání přijme, přestanou si ho vážit. „Protože jsem do té doby netušil, že si mě váží, nevadilo mi ani, že s tím přestanou. Spíš mi vadilo, že se snažili mě, člověka svéprávného, zmanipulovat, abych dělal, co by rádi viděli. To bych si já vůči nikomu nedovolil,“ zlobil se divadelník.

Sobotkova patlanice a…

Jen krátce bych ráda upozornila na našeho mazaného premiéra. Ten na Hrad samozřejmě půjde. ALE. Již ve čtvrtek uspořádal vlastní oslavu, kdy si sociální demokraté připomenou Den vzniku samostatného československého státu. „Začátek slavnostní akce je v 16:15 na Loretánském náměstí u sochy Edvarda Beneše. Přibližně v 16:30 bude pokračovat na Hradčanském náměstí u sochy T. G. Masaryka projevem předsedy  sociální demokracie Bohuslava Sobotky a dalších představitelů ČSSD.“ A ještě ten trucmetál pro pana Bradyho, jak stojí výše. To je ale chytrá horákyně, že jo?

A dobrá rada na závěr? Co bychom s tím teď měli dělat? Obě strany vězí hluboko v zákopech své malé války a zbytek čučí jak péro z gauče; bába s radou v nedohlednu. Gábina Osvaldová, výtečná textařka, k celé aféře především vyzdvihla, že celá věc je tak zamotaná, že jí to „hlava vůbec nebere“. „Vzhledem k tomu, že nevím, kde je pravda, podle mne nemá cenu se k tomu jakkoliv vyjadřovat. Ani nelze někomu sypat popel na hlavu, neboť ty informace jsou tak zamotané, že mi z toho vychází, že Karkulka je modrá!“  

Prý jsem měl věřit. Jenže čemu? Můj táta obdivoval Klému, bigotní matka kardinála a bába tajně hajlovala. V životě jsem byl nejdál v Žatci. Ať mi to všechno splatí, spratci! Skřípněte svět, ať praštěj kosti,“ tolik další citát, tentokráte od prezidentského kandidáta, excelentního textaře Michala Horáčka, který jako vždy dokonale vystihl všechny paradoxy naší minulosti a který bude na Staromáku. (Možná, dokonce pravděpodobně ho budu i volit, ale řekněme si na rovinu, šanci nejspíš nemá.)

Budeme to asi muset halt nějak přestát. S ručníkem na hlavě, na ten se nesmí zapomenout, jak radí již zesnulý klasik Douglas Adams: Don´t panic!

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Anna Vančová

Vložil: Anička Vančová