Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poslanci navrhli úlevy z úplného zákazu kouření v restauracích, ministr je ale odmítá a spěchá se schválením i za cenu šíření nepravd

26.10.2016
Poslanci navrhli úlevy z úplného zákazu kouření v restauracích, ministr je ale odmítá a spěchá se schválením i za cenu šíření nepravd

Foto: Hans Štembera

Popisek: Ilustrační foto

Bude Němeček stejně rezolutní, až se bude jednat o tom, zda lahve alkoholu nepolepit odstrašujícími obrázky zničených orgánů alkoholiků? Při schvalování takzvaného protikuřáckého zákona budou poslanci totiž opět hlasovat o možnosti zřizování kuřáren v restauracích. Ve hře jsou i další pozměňovací návrhy. Týkají se například zrušení některých sankcí za porušení zákona, odkladu jeho účinnosti na leden 2018 a možnosti podávat při sportovních akcích nápoje, které obsahují nejvýše 15 procent etanolu. Vládní norma by umožnila nabízet na těchto akcích jen výčepní pivo a víno. Závěrečné kolo jejího projednávání v dolní komoře by se mohlo uskutečnit nejdříve v listopadu. Zdravotnický výbor už dřív doporučil odložit účinnost z letošního Silvestra na poslední květnový den příštího roku.

Ministr zdravotnictví Němeček se ukázal včera ve Sněmovně jako poslušný žák svého nejvyššího šéfa premiéra Sobotky, který dal již předtím jasně najevo, že vládní podoba nesmí být Sněmovnou změněna a žádný z pozměňovacích návrhů nedoporučil. Jeho vystupování bylo ale zřejmě kvůli svému předchozímu zdravotnímu kolapsu velmi nejisté  a nepřesvědčivé. Navíc poslance opět strašil, že zákon měl už být podle EU přijat 20. května a že by jeho přijetí neměli zdržovat. O tom, že u nás straší Bruselem a jeho směrnicemi kdekdo, na to jsme si již zvykli, vzpomeňme jen na údajnou povinnost balit v obchodě koblihy, proč se snižuje první muž českého zdravotnictví ke lži, není úplně jasné. Z neznalosti, nevědomosti, nebo neprověřil podklady, které mu do Sněmovny připravili ministerští úředníci? EU na nás totiž žádný protikuřácký zákon nevyžaduje. Ten, který platí, se nevymyká ze zvyklostí sousedících států. 20. květen byl ve skutečnosti termínem k zavedení odstrašujících obrázků na krabičkách cigaret v zemích EU. Tento zákon označovaný jako TPD (obrázky na krabičkách cigaret), ale rozhodně nereguluje zákaz kouření.

Popletení poslanci 

Popletený a nervózní byl i šéf zdravotního výboru Rostislav Vyzula, když si ve večerní relaci České televize Komentáře, události pletl v souvislosti, kde budou povoleny kuřárny a kde ne, současnou vládní podobu protikuřáckého zákona s nově navrhovanými změnami. Také jeho reakce na oponenta v televizním studiu Marka Bendy, který tvrdil, že návrh zákona je špatný a hlavně netolerantní, že to není pravda, protože nezakazuje kouření absolutně, ale jen někde, je velmi zvláštní.   

Hned čtyři pozměňovací návrhy ke zmírnění zákazu kouření v restauracích podal včera ve Sněmovně Jan Klán (KSČM). Ve dvou z nich chce výjimky z restrikce pro menší podniky. Provozovatelé by si mohli vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké, nebo nekuřácké. Klán nabídl i další možnost, podle nichž by výjimku ze zákazu kouření měly podniky, v nichž je více než polovina plochy určena nekuřákům. Komunista Václav Snopek chce zachovat svým pozměňovacím návrhem prakticky nynější stav. Hostinští by si mohli vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké, nekuřácké, smíšené s oddělenými prostory, případně s časovou regulací kouření.

Sněmovna alkohol toleruje. Proč?

Vládní předloha takzvaného protikuřáckého zákona by měla omezit i alkohol. Poslanec Radek Vondráček (ANO) prosazuje zrušení povinnosti hostinských nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než nejlevnější alkoholický nápoj o stejném objemu. Poukazuje na volnou tvorbu cen. Ani tento návrh už dřív výbor nepodpořil, ač jeho zastánci tvrdí, že vládní úprava povede ke zpoplatnění kohoutkové vody i tam, kde je nyní zdarma. O omezení alkoholu, na rozdíl od zákazů kouření, se ale vůbec ve Sněmovně mluví málo. Jak asi zákonodárci zareagují na příkaz z EU oblepit lahve alkoholu odstrašujícími obrázky zničených orgánů alkoholiků? Nemusí to dlouho trvat. V Evropě se o tom již vedou diskuze. Budou čeští politici stejně zásadní jako při netolerantním zakazování kouření?  

Vložil: Anička Vančová