Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To je překvapení! Bílá skončila až desátá, Gott neboduje vůbec. Nejvlivnější lidé českého šoubyznysu… A kdo dokázal stvořit fenomén Ládi Hrušky? O kom se píše a o kom se mlčí?

26.10.2016
To je překvapení! Bílá skončila až desátá, Gott neboduje vůbec. Nejvlivnější lidé českého šoubyznysu… A kdo dokázal stvořit fenomén Ládi Hrušky? O kom se píše a o kom se mlčí?

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Web Neovlivní.cz, věrný svému názvu, se věnoval nejvlivnějším lidem v českém šoubizu; fotomontáž

Unikátní analýzu zveřejnil deník Neovlivní.cz, který se v duchu svého názvu skutečně nebývale podrobně zabývá mapováním osob, které mají v naší zemi největší vliv. Vedle TOP 10 vlivných lidí v České republice vůbec nedávno sestavil i TOP 10 vlivných v šoubyznysu. A žebříček je to velmi zajímavý. Vyplývá z něj, že největší moc u nás mají i ve světě zábavy majitelé médií, jejichž jména jsou často veřejnosti zcela neznámá. Dokáží stvořit celebritu, nebo ji zcela zazdít.

Na prvním místě dokonce skončil „následník zkrachovalé lví banky“ Ivan Zach. Ten je realitním makléřem a spolumajitelem televize Prima. V žebříčku porazil o jeden bod Martina Švehláka z Novy. Deník to zdůvodnil tím, že na rozdíl od něj má Zach v TV Prima vlastní peníze, zatímco Švehlák je pouze najatým manažerem. Díky svému finančnímu podílu má miliardář Zach na chod TV Prima údajně větší vliv než švédská skupina  MTG, vlastníci druhou polovinu této stanice. Zach má navíc podle autora žebříčku Michala Baráka  mnoho kontaktů v nejvyšších patrech české politiky. A skutečný vliv vyplývá i z faktu, že Prima je schopna oslovit 3,5 milionů diváků, její sledovanost dosahuje kolem čtrnácti procent. Zach prý svůj vliv prosazuje přes manažery Primy, především generálního ředitele Marka Singera,  „absolutně loajální“ šéfku zpravodajství Jitku Obzinovou a  šéfredaktorku společenské redakce Zuzanu Brzákovou.

Už nevolejte řediteli!

Zatímco je  televize Prima ovládána spolumajitelem a jemu zcela loajálními šéfy,  překvapivě jiná situace panuje na TV Nova.  Ty tam jsou doby generálního ředitele Vladimíra Železného, který zde měl pověst samovládce. Dnes zde podle deníku nemá hlavní slovo ředitel Christoph Mainusch,  který si spíše jako dosazený manažer hlídá čísla, ale  šéf sportu a zpravodajství Martin Švehlák. Ten rozhoduje, co se bude vysílat a kdo bude v hlavních zprávách. Ty  mají na TV Nova neotřesitelnou pozici, denně si je  pustí kolem jednoho a půl milionu diváků a ve sledovanosti tak suverénně poráží největší novácké hity, včetně show Tvoje tvář má známý hlas nebo seriálu Ordinace v růžové zahradě. Švehlák prý dokáže stvořit zcela nové hvězdy, příkladem je neuvěřitelný fenomén  amatérského  kuchtíka a kutila Ládi Hruška. Ten ale nakonec dojel na to, že nebyl dost loajální a s TV Nova se rozešel. Dnes pro změnu boduje na Primě.  Velmi překvapivá je pozice Gábiny Partyšové. Její zdatnost spočívá v tom, že ví, ke komu se přitočit, aby se na ni nezapomnělo. A díky tomu nyní na Nově, kterou před časem opustila, moderuje Snídani i bulvární magazín Prásk.

Vlivný bulvár: Přátelům se neubližuje

Třetím nejvlivnějším mužem českého šoubyznysu  je podle Neovlivni.cz šéfredaktor Blesku Radek Lain. Vysvětlení jeho vlivu jednoduché: O kom prý Blesk nepíše, jako by nebyl. Bulvární deník  totiž denně čte milion lidí. A i  pozice Laina je prý důležitější než samotné ředitelky vydavatelství Czech New Centre Libuše Šmuclerové. Ona sama se rovněž jako ostřílená manažerka věnuje  rozvoji vydavatelství a na to, aby vyráběla hvězdy, zkrátka nemá čas. Ale platí zásada, že přátelům Šmuclerové se neubližuje.  Ovšem, kdo se chce v Blesku prosadit, musí za Lainem. Ale i toho lze jistým způsobem obejít.  Vydavatelství CNC  totiž ovládají miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. A jeho velmi vlivným poradcem je  Daniel Častvaj, mimochodem manžel populární herečky Markéty Plánkové,  a přes něj prý se prý dá leccos protlačit, respektive uhasit. Hlavní moc Blesku totiž  nespočívá v tom, o kom se píše, ale o kom se mlčí.   A Neovlivni.cz v souvislosti s Bleskem uvádí i zajímavý případ. Podle něj před časem zásobovala Blesk zprávami o svém vztahu s  partnerem Rytmusem zpěvačka Dara Rolins. Pak se ale zjistilo, že  jejím cílem bylo  přitáhnout čtenáře k reklamní kampani na žvýkačky, v níž figurovala. Následovala odveta a „proradná“ Dara si nějaký čas v Blesku ani neškrtla.

Pokračování zítra 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .                     

 

Vložil: Adéla Hofmanová