Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nebýt babičky, skončili jsme zfetovaní pod mostem, vzpomíná známý zpěvák na to, jak ho jako malého kluka opustila maminka. Co všechno kromě matčiny zrady skrývá ve své 13. komnatě?

24.10.2016
Nebýt babičky, skončili jsme zfetovaní pod mostem, vzpomíná známý zpěvák na to, jak ho jako malého kluka opustila maminka. Co všechno kromě matčiny zrady skrývá ve své 13. komnatě?

Foto: ČT

Popisek: Jan Kalousek v 13. komnatě

Zpěvák, kytarista a skladatel Jan Kalousek se narodil 11. prosince 1961 do rodiny pražského architekta a rumunské židovky. Jeho rodiče se seznámili v Rumunsku, odkud se zanedlouho otec vrátil do Prahy s pohlednou manželkou Selmou. Bohužel ta se s československou kulturou nikdy nesžila, byť v naší zemi porodila dvě děti, vypráví zpěvák v pořadu 13. komnata.

„Mamince vadilo všechno. I to, že jsme bydleli v jednom bytě s babičkou, tatínkovou matkou. To ale bylo v šedesátých letech normální,“ říká zpěvák.  Se znalostí čtyř cizích jazyků matka pracovala v Air India a hodně cestovala. Zamilovala se však do svého šéfa a zůstala s ním v Tokiu. Nechala doma dvě děti, sedmiletého Jana a jeho o tři roky mladší sestru. Otec tušil, že matka odešla navždy, ale děti ubezpečoval, že se brzy vrátí. Až v létě toho roku na cestě za rumunskou babičkou dětem řekl celou pravdu, kterou jel sdělit i své tchyni. Maminka se na ně vykašlala.

Brečel i táta

„Já byl starší, tak jsem se krotil, ale sestra to nezvládala, byly jí čtyři roky, táta ji uklidňoval, taky brečel, takže takhle jsme se to dozvěděli,“ vzpomíná zpěvák na nejhorší okamžik svého dětství. „Maminku jsme neviděli dva roky. Strašně chtěla, abychom přijeli za ní. Pamatuju si, jak jsem za ní letěl letadlem, z Prahy do Indie, tam myslím, že jsme se viděli poprvé po letech.“ Celou dobu se o ně starala babička. „Nebýt babičky, asi jsme skončili někde zfetovaní pod mostem,“ myslí si dnes Kalousek.  

Za matkou nakonec utekly i obě děti

Matka chvíli žila s novým mužem v Tokiu, pak ve Francii a nakonec odešla do Kanady, kde žije dodnes. „Rodiče se na začátku sedmdesátých let na dálku rozvedli, otec se znovu oženil a pořídil mi nevlastního bratra,“ vypráví zpěvák. Díky Červenému kříži děti mohly matku navštěvovat. Sestra ve svých čtrnácti letech emigrovala a zakotvila v kanadském Montrealu jako matka. V Kanadě nakonec skončil i Kalousek. „Jel jsem za matkou na návštěvu a už tam zůstal, nějakou dobu jsem u ní dokonce bydlel,“ říká. Tehdy se vztahy daly částečně do pořádku, blízcí si prý ale nebyli nikdy. Nejbližší vztah prý měl s babičkou.

Dochoval babičku až do konce

O tu se postaral i po smrti otce, který zemřel relativně mladý na infarkt. Pečoval o ni a byl u ní do konce. „Měl jsem to štěstí, že jsem u ní byl, když umírala. Držel jsem ji za ruku a hladil,“ vzpomíná na to, jak babičce oplatil péči, kterou mu dala.

Mámu neodsuzuju, ale…

Sám se oženil až po čtyřicítce, má tři děti a rodina je pro něj velmi důležitá. S maminkou je stále v kontaktu. „Snažím se ji neodsuzovat, ale pořád to v sobě mám. Já bych od rodiny nikdy neodešel,“ říká emotivně. „Nevím, co bych bez rodiny dělal. Jsem fotr.“

Doma Itálii nemáme

Manželka je právnička, mají prý pěkný vztah. „Troufám si říci, že jsme oba velmi tolerantní a na věcech se velice rychle domluvíme. Není to taková ta Itálie, kdy lidé na sebe řvou a snaží se prosadit svůj vlastní zájem. Něco takového jsem nikdy nezažil. Nicméně si myslím, že platí rčení: Za každým úspěšným mužem hledej úspěšnou ženu. Takže pokud by mě někdo bral za úspěšného muže, pak to souhlasí,“ směje se.

První dítě až po čtyřicítce

První dítě měl až po čtyřicítce. Je podle něj výhoda být starší otec? „Člověk je ale podle mě vyspělejší a má filtrované informace, které může dítěti předat. Říká se také, že starším lidem se rodí geniální děti. Je to podle mě dané tím, že jim jsou schopní předat tyto informace. Těžko je může předávat dvacetiletý člověk, který sám ještě v mnoha případech neví, co chce,“ myslí si zpěvák.

Odskok k politice

Až ve svých čtyřiceti také vystudoval vysokou školu se zaměřením na mezinárodní vztahy a v roce 2010 se krátce stal aktivním členem politického dění. Ale opět se vrátil k hudbě. „Dělal jsem děti, čtyři roky byl v zastupitelstvu a pak jsem potřeboval krátkou karanténu. Teď mám ale naladěnou kytaru a jsem připraven rozdávat dobrou náladu, zapomenout na všední starosti a pomoci vám dobít baterie," komentoval Kalousek svůj návrat.

Přestávky jsou fajn

Nebojí se, že do stejné řeky podruhé nevstoupí?  „Přestávky jsou dobrá věc. Mohou vás inspirovat, nebo vám podrazit nohy. Já ale cítím, že mně konkrétně ta pauza pomohla a posunula dopředu," sdělil Kalousek, který v roce 2010 kandidoval jako nezávislý kandidát na kandidátce ODS do pražského zastupitelstva a po volbách toto místo obhájil.

Udělá dcera hudební kariéru?

A vypadá to, že bude mít i následovnici. Nejstarší dcera Anička, které je pět let, podědila jeho vztah k hudbě. „Nejdřív jsem byl nešťastný a myslel jsem si, že na hudbu nebude, protože ve třech letech ještě neintonovala. Učitelky mi říkaly, že to bude v pohodě, že začínají intonovat až od čtyř let. A je to tak, teď intonuje lépe než já,“ říká hrdý táta. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .  

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace