Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Psali, jaká jsem nula, to mi strašně ubližovalo. Také se prý neumím oblékat; to jsou věci, které ženu raní, i když je to jen marnivost. Petra Paroubková o manželovi, potratu, krvácení do mozku a mediálním honu

20.10.2016
Psali, jaká jsem nula, to mi strašně ubližovalo. Také se prý neumím oblékat; to jsou věci, které ženu raní, i když je to jen marnivost. Petra Paroubková o manželovi, potratu, krvácení do mozku a mediálním honu

Foto: ČT / Josef Nekvasil

Popisek: Petra Paroubková ve 13. komnatě

Manželka bývalého premiéra Petra Paroubková promluvila v pořadu České televize 13. komnata o tom, jak přežila vážnou mozkovou příhodu. Prý byla následkem toho, jaký stres jako druhá - o 21 let mladší - žena známého politika v minulosti prožívala. Jiřímu Paroubkovi by prý návrat do politiky zakázala.

Potkala ho v roce 2005, krátce poté se stal premiérem. „První dojem nebyl dobrý. Když je unavený, je zachmuřený a vypadá nepřístupně. A tak jsem ho poznala na letišti. Ukázalo se ale, že je to normální člověk,“ vzpomíná půvabná blondýna původem ze Slovenska na to, jak se setkala s Jiřím Paroubkem.

V životě bych si takového chlapa nevšimla

„Manžel měl vše, co by neměl mít můj partner. Byl starší, poznala jsem ho při práci, což byl pro mě handicap, ale postupně se to vyvinulo ve vztah. Trvalo to ale dlouho,“ říká Petra. Jenže v té době byl Jiří Paroubek ženatý. A tak poté, co vztah praskl, vypukla mediální smršť. Nepomohlo ani to, že se Paroubek rozvedl (což prý stejně měl v plánu) a dva měsíce po rozvodu si Petru vzal.

Koho si to ten strašný Paroubek vzal?

„Nebyla jsem na ten mediální tlak připravena. I takzvaná seriózní média mi dávala všechno sežrat,“ popisuje Paroubková. „Byla jsem na sebe hrdá, protože jsem Slovenka, která tady byla úplně sama, nikdo mi tu nepomáhal – a pak o mě vyšel ohromný článek v Lidových novinách, jaká jsem nula, že jsem jen nástrojem, protože jsem tlumočnice. To mi strašně ubližovalo. To, že psali, že se neumím oblékat nebo že mi to nesluší, to jsou věci, které ženu raní, ale je to jen marnivost. Nechtěla jsem, aby o mně říkali, že jsem hloupá. A hodně novinářů se snažilo navodit dojem, že přece ten strašný Paroubek nemůže mít nikoho, kdo by pro ně byl přijatelný,“ vysvětluje.

Potrat jsem neměla čas si odtruchlit, byly volby

Pokoj jí nedali ani po svatbě, ani když potratila. „Byla jsem poprvé těhotná, nešťastně jsem o dítě přišla a místo, abych truchlila, tvářila jsem, že je všechno v pohodě, do toho byly volby, takže bylo hodně hektické období, a já neměla čas si to, jak se říká, odtruchlit,“ vzpomíná Paroubková. „Strašně jsem se upnula na myšlenku, že dítě chci. Pod tlakem jsem zhubla, kilo dvě, byla jsem hodně hubená, takže to vypadalo jako u jiného pět kil, za zády jsem pořád měla novináře, v té době jsem si myslela, že to nedám. Ne, že bych od manžela odešla, já sice nejsem člověk, který podléhá depresím, ale byly rána, kdy jsem nechtěla vylézt z postele, nechtěla jsem vstát, protože už to dál prostě nešlo. V té době jsem tlačila na manžela, aby odešel z politiky, brečela jsem mu do telefonu, aby skončil, že to nezvládnu a že mě to zabije,“ popisuje jedno z nejtěžších období svého života.

Čtyřicetkrát za den zvracela, ale byla šťastná

A pak znovu otěhotněla. „Začalo mi být špatně, celé těhotenství jsem zvracela čtyřicetkrát denně až do porodu. Museli jsme zveřejnit, že jsem těhotná, právě proto, že jsem neustále zvracela, protože mě novináři vinili z bulimie. A tak jsem zas byla ta, co to udělala cíleně, aby získala sympatie. Ale mě to už netrápilo, psychicky jsem byla v těhotenství tak v pohodě, jak v životě ne, připadala jsem si krásná, ze všeho jsem měla radost. A stejně pohodová a vyrovnaná je i naše dcera Margaritka,“ říká pyšná matka.

Vše bylo v pořádku, ale…

V roce 2010 Jiří Paroubek opustil politiku a Petra začala podnikat, stala se spolumajitelkou nakladatelství. Vypadalo to, že je vše v pořádku. „Všechno se uvolnilo, spadlo to z nás, zájem médií už nebyl tak strašný, takže když se to stalo, byli jsme v pohodě. Jenže ty stresy se nastřádaly, a jakmile se mi ulevilo, projevily se. Stres byl ve mně nahromaděný jako toxický odpad,“ přiznává Petra.

Jako by mi v hlavě něco prasklo

„A v únoru 2015, v době, kdy jsme byli po dovolené, po lyžích, v pohodě, jsem přijela s Margaritkou k manželovi do kanceláře a najednou mě začala strašně bolet hlava. Myslela jsem, že je to migréna. Ta bolest byla, jak kdyby mi v hlavě něco prasklo. Udělalo se mi špatně od žaludku a to už přiběhl manžel a přijela záchranka, všichni si mysleli, že jsem měla střevní chřipku, protože se ptali, co jsem jedla a tak podobně,“ vzpomíná sympatická blondýnka.

Mohl za to stres?

Odvezli ji do Motola, kde zjistili, že utrpěla mozkovou příhodu neboli mrtvici. Takové krvácení bývá důsledkem nějakého úrazu nebo vrozených dispozic. Nic z toho lékaři nepotvrdili, shodli se jen na neudržitelné míře stresu, který Petra léta snášela. „Pořád jsem si neuvědomovala, co se stalo, protože mi bylo strašně zle. Manžela jsem posílala pryč, protože se u mě střídaly stavy, kdy mi bylo zle od žaludku, točila se mi hlava, a když nevolnost polevila, strašně mě bolela hlava.“

Šťastná čtvrtina

Tři týdny ležela v nemocnici. Přesto měla obrovské štěstí. „Přibližně polovina pacientů s touto diagnózou zemře na místě,“ tvrdí Petřin ošetřující lékař. Z té poloviny, která přežije, zhruba polovina, tedy čtvrtina celkem, má trvalé následky. Jen asi čtvrtina pacientů dopadne dobře, což je případ Petry Paroubkové. Nebyla zasažena pohyblivost, zrak ani jiné funkce.

Paroubek se musel postarat o dítě

O dceru se musel postarat Jiří Paroubek. „Margaritka byla pětiletá. Já neměla chuť přemýšlet o tom, co se děje. Prostě to musel zvládnout,“ říká Petra. A zvládl. „Musel jsem se učit praktické věci. Prát, krmit dceru, dokonce i vařit, všechno jsem se učil za pochodu, za pomoci přátel,“ vzpomíná expremiér. „Na začátku pomáhala rodina a naše chůvička, ale pak už chtěla být s tatínkem. Hodně je to sblížilo a manžel se naučil věci, které předtím neuměl, třeba vybírat oblečení pro holčičku. Jenom jednou se mu povedlo, že dal holčičce každou ponožku jinou,“ prozrazuje Paroubková.

Jsem bojovník

Petra prý nikdy nemyslela na nejhorší. „Já jsem bojovník, hodně věcí je otázka přístupu. Když mi bylo lépe, dostavily se euforické pocity, všechno bylo skvělé, neumřela jsem. Jen jsem chtěla rehabilitovat a jet domů,“ popisuje, jak se cítila. Jenže návrat do života nebyl lehký. Musela omezit pracovní aktivity. Na půl roku přestala pracovat a prodala podíl ve firmě.

Nejsem to už já

A teď? „Řeknou vám, že jste v pořádku, ale já vím, že to nejsem já, ta stará já. Neměla jsem výpadky paměti, jsem roztržitá,“ svěřila se Petra Paroubková. „Nemůžu číst, přečtu tak tři stránky denně, pletou se mi čísla. Ale už to není důležité,“ usmívá se Petra. Přehodnotila celý svůj život.

V současné době začíná velmi pomalu tlumočit a překládá ještě z řečtiny, neboť v těchto dovednostech žádnou újmu neutrpěla. A kdyby se chtěl manžel někdy vrátit do politiky? „Nikdy, za žádnou cenu,“ otřepe se Petra.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .       

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace