Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechvalně známý Bruntál opět na tapetě: Má nejvíce blbých voličů. Je to prostě drsný kraj, kde se loví březí laně, koná legendární závod Silážní střela a rozplakali tu i Menšíka. TÝDEN V OBRAZECH

19.10.2016
Nechvalně známý Bruntál opět na tapetě: Má nejvíce blbých voličů. Je to prostě drsný kraj, kde se  loví březí laně, koná legendární závod Silážní střela a rozplakali tu i Menšíka. TÝDEN V OBRAZECH

Foto: Repro Tomáš Pavlásek

Popisek: Bruntál objektivem Tomáše Pavláska. Krásné město, že?

Úterý 18. října kolem druhé odpoledne, venku mlha jak v severské kriminálce. K titulku: Vtipy o Bruntálu zahájil kultovní seriál Comeback. Bruntálská radnice se ale nesmála, naopak, vytáhla do protiútoku, jak napsaly před lety Novinky. Co asi udělají konšelé teď? Do redakce nám totiž dorazil mail (promiňte, opět ty volby, ano, vím, že nikoho nezajímají): „Dnes k 10 hodině byla volební účast v Českém Těšíně v průměru 20,8 procent. Jediným incidentem byla prozatím krádež vlajky z volební místnosti z budovy v Havlíčkově ulici. V Bruntále bylo zase nejvíc voličů, kteří se ve volební místnosti spletli. Tři lidé ze sta tu nedokázali odvolit správně.“ Takže chápejte, k tomuto ´rázovitému´ kraji se prostě musím vrátit…. A co se dělo dále?

Vzpomínka na slunečný víkend…

Brutální Bruntálci?

„Zlé jazyky tvrdí, že Bruntálci se neradi baví. Nic nemůže být dále od pravdy. V Bruntále se některé rázovité kratochvíle dokonce zrodily. Vedle lovu březích laní se jedná hlavně o legendární běžecký závod Silážní střela," zazní ve 34. díle Comebacku s názvem Zlatá ledvina. Co ještě zaznělo na účet Bruntálu? Tři zlatá pravidla Vládi Hrona ze Světského kalendáře: 1. Playback je jistota. 2. V televizi cokoli. 3. Bruntál nebrat. A několik zajímavostí z brožury Bruntál: víc než bahno. „Nejšťastnější období zažil Bruntál v roce 1964, kdy armáda experimentálně přidávala LSD do vodovodního řadu. Ve čtyřiaosmdesátém v Bruntále rozplakali Menšíka. Poslední vlk na Bruntálsku byl zabit v roce 2008. Lovcem byl čtrnáctiletý Ingo Vovs. Použitá zbraň: cep. Cesta do Bruntálu trvá něco mezi šesti a třiceti hodinami. Záleží na tom, jestli je období dešťů. A to je v Bruntále celý rok. Tedy kromě dubna dva (tak místní říkají červenci). Chřipka na Bruntálsku není brána jako nemoc, ale jako změkčilost. Jako nemoc se uznává průstřel nebo zlomenina.“

S tou Silážní střelou je to čistočistá pravda.

Dalajlama v Praze. Už po jedenácté

 

Jenže na rozdíl od slovenského prezidenta Andreje Kisky – ta fotka je z jeho Facebooku, od něhož k nám Jeho Svatost dalajlama dorazil, ho přijmou jen lidovci. A Bělobrádek neopomněl na FB zdůraznit, že jde o soukromou duchovní akci.

(Kdo sleduje pravidelněji Krajské listy, ví, že nejsme prokremelský web, ale rozhodně nepatříme ke sluníčkářům. Včetně jejich hysterického odmítání prezidenta Zemana.) Přesto zde musím napsat, že sice dejme tomu respektuji Zemanův postoj k tibetskému duchovnímu vůdci, ale to, že nepovolil (přesněji, Správa Pražského hradu, což je totéž) stavbu malého pódia, považuji za naprosto nedůstojný a neférový truc! „Mělo jít o opravdu jen malé pódium, kousek od pomníku prezidenta Masaryka,“ sdělil Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum, která se na úterním setkání s dalajlamou podílela. Pódium tak mělo stát prakticky na stejném místě, kde jej v únoru mohl se svolením správy hradu postavit někdejší lídr Bloku proti Islámu Martin Konvička na své demonstraci proti islamizaci ČR. Nakonec tedy musela zasáhnout Národní galerie a dalajlama tak na Hradčanském nádvoří vystoupil.

 

Bubnování proti mlčící většině a nové zvíře na Žižkově

 

Bubnování proti mlčící většině na nádraží Bubny, k 75. výročí prvního transportu, co odtamtud odjel, napsala k této krásné fotce na svůj FB ministryně Marksová. 

 

„Tohle zvíře od včerejška žije v útrobách Žižkova. Vynořilo se na zdi kdesi z hlubin. Nahlodává každého, kdo má sen, ale bojí se za ním jít. „Možná nejsem dost dobrá, možná je ještě brzy, možná se to nebude líbit." vyprávěla mi včera izraelská básnířka a výtvarnice Nitzan o snech, o putování po cizích městech, o jejím oblíbeném haiku. Nitzan píše své texty na zdi Tel Avivu, a teď je poprvé v Praze a prozkoumává ji s výtvarníkem Dedem, který je autorem toho zvířete.“ Tolik autorka fotek Judita Matyášová.

 

Není to krása? Pražští debilní sprayeři, kteří zaprasíte každou fasádu hnusnými tagy, vezměte si příklad. Jenže to se musí umět trochu víc než jen čmáranice, že…

 

Noblese oblige (zas ty volby, sorry)

 


„Vážení přátelé, děkuji za podporu nejen těm z vás, kteří mě volili, ale všem, kteří přišli k volbám. I když jsme nezvítězili, učiníme maximum pro to, abychom využili nabyté zkušenosti a spojenectví i v budoucnu, a to nejen ve volbách. Vraťme politice smysl! A Jiřímu Růžičkovi, jehož převaha byla zasloužená, přeji, aby se mu podařilo realizovat jeho program, především tu část, která se týká vzdělávání." Pan Václav Bělohradský (na snímku se svými zelenými souputníky) je noblesní pán, jak vidno.

 

Ti opravdoví Plastici

 

V Lucerně na koncertě k nedožitým narozeninám Václava Havla hráli, jak píše autor fotky, „ti opravdoví Plastici. A s nimi, k velkému nadšení publika i mé maličkosti, opět Eva Turnová.“ Byť šlo, jak naznačuje FB baskytaristky, jen o „hostování“, je zřejmé, že Havel řídí věci i seshora.

 

A letošní nobelovka za literaturu goes to…

 

„To je prostě úžasné. The Who a Lynyrd Skynyrd gratulují Dylanovi k Nobelově ceně za literaturu. A někteří místní mudrcové citují něco o prostatických máničkách. Vybrat si není těžké. A mně to opět potvrzuje teorii, že by naše autority měly být podstatně opatrnější při vydávání novinářských (a taky řidičských) průkazů,“ poznamenal na FB Kamil Obluk. A já s dovolením vybrala fotku trochu staršího data – to byl nádhernej kluk, co?

A ještě jedna pikantérie. Ukázalo se, že švédská akademie po několika neúspěšných pokusech přestala usilovat o navázání kontaktu s Bobem Dylanem. Oznámila to  generální tajemnice Sara Danius: „V současnosti neděláme nic. Volala jsem a posílala elektronické zprávy jeho nejbližšímu spolupracovníkovi a obdržela jsem velmi milé odpovědi. Pro nynějšek to stačí." A sám Dylan se dosud nijak nevyjádřil, takže to možná bude ještě zajímavé… Každým pádem, těch 8 milionů švédských korun (asi 22,5 milionu Kč) ho nevytrhne.

 

Dara Rolins a CP-čkár Rytmus: 5 let natvrdo

 

Oslavili pětileté výročí vztahu. Vrchní pirát Ivan Bartoš si na FB poznamenal: „Learning every day. ´Hej, Peter, čo to je presně čávo?´ ´To nevieš? Taký frajer.  Si najdi urban dikšnery, vole.´ Oki. Tak se ptám: ´Je Rytmus čávo?´ ´Nie. Rytmus je z Piešťan. Rytmus je sedlák. Normálný CP-čkár.“  V zásadě tedy už chápu, že Rytmus není čávo, ale nemám páru, co je CP-čkár… Že by něco jako vidlák?

 

Anife Ismet Hassan Vyskočilová si otevřela kavárnu. Asi

 

K tomuto snímku na FB totiž napsala: „mili moje na FB jak rikal pan Sovák nekdi srážka z blbcem je horší nez srážka z tramvaje a ja dnes jsem mnela srážku ani nevim co ale urcite bilo to s veterinářem protoze ta jeho krava vedle něho bučela o stošest: no prijdu do lydl na parkoviště a protoze potřebuji nakoupit hodne do kavarni tak sem sama zena tak snažím si najít misto co nej blíže , na čemž vidím volní misto ale vedla slečna ma otevreni vrata a ja pipnu abi vedela ze Hci zaparkovat at si po zavře vrata a cekam 5 min , po 5 min znova pipnu a ona na mne ze at si parkuji jinam a ze nebude kvuli mne zavírat vrata ze ceka na manžela- ja ji odpovim ze muze lehce po zavřít ja zaparkuji a ona muze cekat s zavřenými vrata a ona na mne jako v stylu ze parkoviště je jeji zacala ječet na čemž prijde jeji muž a on se do mne pustí aniž bi věděl co se deje a ja poslouchám jak dva lide v nedeli po ráno na mne blijou negace tak se otočím k pánovi a reknu mu - vi asi jste veterinář ze jooo? A on - jak jste na to přišla ? Ja- no vedle mate tu krávu tak proto ! A poprosila jsem pana at si ji uklidi do obori . Zaparkovala jsem si az na konci parkoviště co nej dal od blbcu at se nenakazim blbosti nakoupila a šla do Anicafe a tam na mne čekali sami samce tak jsem podekovala andělem za milou odměnu a mému Jensikovi vykazují: můj drahy bud rad ze nejsi veterinář ba naopak jsi můj doktor co mne léčí kazdi vecer a to tak ze pak diki tobe zvládnu ji 20 Němců najedno.“ A pak už následovalo mnoho smajlíků. Rozumíte tomu někdo? 

 

Bartoška rozchodil lenochoda

 

Fakt! Tohle je printscreen z hodně povedené reklamy na Moneta Money Bank (dříve GE, pak GE Money Bank, mimochodem, banka dost na… houby). Moneta Money Bank v aktuální kampani slibuje „nejnižší měsíční splátku na bankovním trhu", což nebude zadarmo, to vám garantuju. Ale lenochod je výbornej.

 

Duckface jak víno

 

Česká miss 2015 a nějaká vicemiss… No, u těch misek se to dá, u těch se obsah hlavy naštěstí nehodnotí, ale představte si, jednou mi přišlo CV (inzerovala jsem a hledala seriózního novináře, nikoli na Krajské Listy, pochopitelně) a dotyčná slečna přidala fotku s duckface. To byl teda gól.

 

Matka všech bitev

 

Chystá se bitva s Islámským státem o Mosul. „K Mosulu v pondělí postupovali především kurdští pešmergové, kteří východně od města obsadili několik vesnic. Ze svých vozů ale vystupovali víceméně jen na hlavních cestách. Čekali totiž na pyrotechniky, kteří budou oblast postupně zbavovat nastražených min. Kromě toho Islámský stát zapálil množství ropných vrtů, aby ztížil letectvu viditelnost,“ napsaly Novinky.

A já bych s dovolením dodala, že mým upřímným přáním je konečně samostatný Kurdistán. Alespoň by z tamního megaprůseru vzniklo něco dobrého… Kurdy všude jen pronásledují a oni přitom jsou jedni z mála, kteří proti IS v regionu úspěšně bojují a umírají. Navíc, je to hodně zajímavý národ. Udržel si po staletí národní povědomí, přitom Kurdy nespojuje ani řeč, ani zem (žijí  na území čtyř států jako pronásledovaná menšina), dokonce ani náboženství. Má úcta.

 

Parádně pokecali

 

 

„Každý chce dělat videoobsah, my v DVTV.cz ho děláme už dva a půl roku. Zdravíme všechny účastníky Czech internet forum 2016,“ napsala internetová televize. Uživatel František Lutonský (zpravodajec České televize) suše retweetnul: My už 63 let.

 

Holý zadek? Taky názor

 

Vysloveně žeru justiční ptydepe. Zadek jsou hýždě, kdyby někdo nevěděl…

 

Kosmo již v neděli, koukejte se

 

Na Facebooku Jana Husáka jsem našla aktuální fotku. „Včera byla v Bio Central premiéra seriálu Kosmo. Je to pecka, Tomáš Baldýnský a spol. prostě umí. První díl 23.10. na ČT 1.“ Co dodat? Baldýnský na snímku ze zadního poloprofilu. 

 

Haloweenská inspirace

 

 

Buď obstojíme spolu, nebo se rozpadneme na kousky?

 

Tohle jsem si přečetla a moc se mi to líbilo: „Lidé jsou mimořádné sociální savci, kteří jsou postupně odtrhováni jeden od druhého. Vzdělávací systém je rok od roku soutěživější, zaměstnání je téměř boj na smrt. Moderní dozorci nad chudinou připisují individuální vinu tomu, co způsobují hospodářské podmínky. Výsledkem je podle George Monbiota epidemie duševních onemocnění a depresí. Ze všech možných fantasmagorií, které si lidské bytosti hýčkají, je představa, že můžeme všechno zvládnout sami, ta nejabsurdnější a možná i nejnebezpečnější. Buď obstojíme spolu, nebo se rozpadneme na kousky,“ napsal A2arm. Přidala jsem na závěr vhodné foto (das bin ich).

Anna Vančová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Anička Vančová