Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Muslimka vyhnala lidi z banky… Bylo úterý odpoledne a žena oblečená v jednolitém černém hávu se zahaleným obličejem vešla do Fio banky. A pak nastalo toto

18.10.2016
Muslimka vyhnala lidi z banky…  Bylo úterý odpoledne a žena oblečená v jednolitém černém hávu se zahaleným obličejem vešla do Fio banky. A pak nastalo toto

Foto: Archiv

Popisek: Bankovní inspektor zkoušel, jak dopadne v bance zahalená muslimka

Bankovní inspektor doprovázel zahalenou ženu do banky. Muslimce v burce odmítl pracovník Fio banky založit účet a navíc sdělil, že ji neobslouží ani na jiných pobočkách… Bylo úterý odpoledne a žena celá zahalená v jednolitém černém oděvu se zahaleným obličejem vešla do Fio banky. Hned u vstupu vzbudila velký poprask.

Dvě dámy odhadem okolo čtyřiceti let, které čekaly v dlouhé frontě na pokladnu, vzaly ihned nohy na ramena. Ozvalo se jen: „Na tohle nemám, raději přijdu jindy.“ Zbytek banky jen vyděšeně zíral. Napětí by se dalo krájet. Už jenom kvůli tomu, že než se dostala muslimka k přepážce, uplynulo dlouhých 25 minut. Po té pracovník banky muslimce sdělil, že ji nemůže obsloužit, protože ji nemá jak identifikovat.

Nezávislý projekt Bankovní inspektor se zaměřuje na testování bank a analýzu jednotlivých bankovních služeb. Jeho hlavním cílem, jak sám deklaruje, je porovnávání bankovních služeb a upozorňování na nedostatky bankovního sektoru. A tentokráte se tedy pustil do zajímavého experimentu…

Na odpověď si počkejte

Na postup, jak identifikovat ženy muslimského vyznání zahalené v burce nebo nikábu, se bankovní inspektor ptal České národní banky, České bankovní asociace a také ombudsmana. První dvě jmenované instituce sdělily, že nemají doporučený postup, jak v takovém případě postupovat. Kancelář ombudsmana nám sdělila následující: „O doporučeném postupu nevíme. Na to, jak banky takové situace řeší, byste se měl ptát jich." S tím, že celou věc předali oddělení rovného zacházení a na další odpověď si má Bankovní inspektor počkat.

Samy dotčené banky na dotaz také nereagovaly. Odpověděla pouze Česká spořitelna, která zaslala následující vyjádření. „V tomto případě bychom postupovali v souladu se zákonnými požadavky a našimi interními předpisy, podle kterých máme při identifikaci klienta povinnost ověřit shodu jeho podoby s vyobrazením v průkazu totožnosti. Pokud by v průkazu totožnosti nebyla fotografie, ze které je možné poznat podobu klienta, nebo nám klient odmítne svoji podobu odkrýt, nemůžeme s ním obchod uzavřít,“ sdělila portálu bankovniinspektor.cz mluvčí České spořitelny Krystýna Havlingerová. Tento postup s muslimskou figurantkou vyzkoušeli ve více bankách a naprosto bez problémů si vedla například Česká pojišťovna, Raiffeisenbank? nebo Equa bank.

Záleží na bance

V uvedeném případě tedy asi záleží na bance, jak k identifikaci přistoupí. Každopádně ve Fio bance nebyla identifikace možná, a proto jí vcelku logicky nemohla banka požadovanou službu poskytnout. Jiné banky ale identifikaci provedly v oddělené místnosti za účasti bankovní úřednice. Pak bylo možné účet založit. Rozhodující tedy je, jak je ta která banka a její pobočky na podobné případy připravená. Vzniká tedy otázka, zda Fio banka svým rozhodnutím službu neposkytnout porušila občanská práva muslimské ženy.

„Máme-li se přiklonit k nějakému názoru, pak banka žádná její občanská práva neporušila. Nacházíme se totiž v Evropě a nikoli někde na Středním východě. A v Evropě je třeba se pro poskytnutí této bankovní služby identifikovat. Pokud to někdo není ochoten, a to z jakéhokoli důvodu, udělat standardními metodami, tedy předložit identifikační průkaz a umožnit pohled do tváře, pak prostě v civilizované Evropě takovou službu neobdrží. Není totiž žádný důvod k tomu, aby se banky ale i další evropské instituce přizpůsobovaly islámským tradicím!“ píše Bankovní inspektor.   

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Redaktor KL