Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tělo se tak asi brání té hluboko ukryté bolesti… Nemůžu vidět dítě. Hana Zagorová poprvé otevřeně o své těžké nemoci, proč přišla o dvě děti a jak moc jí to bolí

18.10.2016
Tělo se tak asi brání té hluboko ukryté bolesti… Nemůžu vidět dítě. Hana Zagorová poprvé otevřeně o své těžké nemoci, proč přišla o dvě děti a jak moc jí to bolí

Foto: Facebook

Popisek: Hana Zagorová

Její zdravotní problémy začaly tuberkulózou. Kromě zpěvu začala tehdy studovat herectví a nestíhala. A zdraví ji dohnalo. V době svých studií na Janáčkově akademii zprvu zpěvačka trpěla „pouhými“ bolesti zad, poté to však přešlo do vysokých horeček, které skončily tuberkulózou.

„Kdybych nebyla tak oslabená, asi by se mě ten bacil nechytl,“ vzpomíná Zagorová v rozhovoru pro týdeník Téma. Tomu, že se nakazila tolik závažnou nemocí, nechtěla ani věřit. „Doufala jsem, že se na rentgenu zjistí, že to byl omyl. Nemoc jako fakt jsem připustila, když už bylo jasné, že to omyl není a že se z toho musím dostat,“ prozradila.

Půl roku v nemocnici

Zagorová strávila půl roku v nemocnici a rok nechodila do školy. S o to větší chutí se pak vrhla do muziky. „Nazpívala jsem všechno, co měli v ostravském studiu na skladě. Snažili se mi tak pomoci v těžké situaci,“ řekla s tím, že v šedesátých letech měla pocit, že všichni chtějí pomáhat všem.

Nemoc mě naučila pokoře

„Tahle nemoc mi hrozně moc vzala, ale i dala. Do té doby jsem byla úspěšná slečinka bez pokory, které se dařilo, na co sáhla," vzpomíná dnes na nemoc Hana Zagorová. I když nemoc překonala, jednoho dne začala zpěvačka velmi silně krvácet. A tehdy přišli doktoři s další hroznou diagnózou: „Máte vzácné onemocnění krve, při níž se ve vysoké míře rozpadají krvinky a způsobují anémii.“

Léčitel pomohl jen dočasně

Zdravou krev tak musela Zagorová dostávat co devět týdnů. Desítky let se neobešla bez pravidelných krevních transfúzí. Pak ale zkusila alternativní léčbu. „Začala jsem se cítit lépe. Poté, co jsem navštívila snad všechny léčitele, kteří v Česku existují. Říkala jsem si, že není možné, aby neexistovalo něco, co by působilo podpůrně. Tehdy jsem objevila léčitele, který mi navzdory všem ostatním, kteří mě ujišťovali, že budu zdravá, přiznal, že neví, jak to dopadne. Až po dvou měsících mi řekl, že si myslí, že by to šlo. Pracoval se mnou a já pila asi sedm bylinných čajů denně. Povedlo se. Ale dočasně. Víc o tom nebudu hovořit,“ říká Zagorová.

Co jí nahrazuje rodinu?

Dnes tedy už zas k léčitelům nechodí, pomohli jí jen dočasně. Sama ale prý má senzibilní sklony, jeden čas navštěvovala čarodějnickou školu a má průkaz léčitele. Nijak se tomu ale nyní nevěnuje, naplno se vrhla do zpívání, publikum jí nahrazuje rodinu, kterou s manželem, operním pěvcem Štefanem Margitou, nemají.

Šokující přiznání

Kvůli nemoci totiž musela oželet i mateřství. „To je jediná příčina,“ tvrdí Hana. Byla i těhotná. „To bylo v době, kdy jsem kvůli nemoci podstupovala léčebnou kůru, a mé tělo bylo plné kortikoidů. To by s mateřstvím vůbec nešlo dohromady. Narodilo by se postižené dítě,“ vysvětluje, proč kdysi podstoupila potrat.

Dcerku už měla doma, pak přišla rána

Řešením pro ni byla adopce, na kterou se moc těšila, měla si osvojit malou holčičku. Jenže… „Byla to holčička, která měla rodinu. Neměla jsem ji ani týden, když někdo donesl její babičce, že ji mám adoptovat a ona se ozvala. Myslím, že stačilo vědět, kam by dítě mělo přijít. Najednou byl konec. A já si uzavřela celou tuto kapitolu. Vím, že mi prostě není přáno,“ uzavírá smutně zpěvačka.

Dodnes se s tím, že nemá děti, neumí vyrovnat. „Je pravda, že je to oblast, která se vám úplně uzavře. Naopak ještě získáte trochu odstup k jiným dětem. Tělo se tak asi brání té hluboko ukryté bolesti,“ popisuje Hana Zagorová. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .     

Vložil: Dáša Vrchotová