Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Toho ano, toho ne... Česká televize pečlivě vybírá, koho pustí ke slovu, nejčastějším hostem je Kalousek. Takoví odborníci by měli přijít o práci a ČT o koncesionářské poplatky, říká mediální analytik

17.10.2016
Toho ano, toho ne... Česká televize pečlivě vybírá, koho pustí ke slovu, nejčastějším hostem je Kalousek. Takoví odborníci by měli přijít o práci a ČT o koncesionářské poplatky, říká mediální analytik

Foto: Hans Štembera

Popisek: Mediální analytik Petr Žantovský

Vysílání po krajských volbách pojala Česká televize jako žalozpěv nad TOP 09. Petr Žantovský se v té souvislosti podivuje, kolik prostoru dostal v hlavním publicistickém pořadu teplický radní za tuto stranu, aby pohovořil o její budoucnosti. Přidává k tomu výsledky analýz, podle nichž je z politiků nejčastějším hostem ČT Miroslav Kalousek, přestože je předsedou tři roky už jen marginální strany.

Pohledem na to, jak veřejnoprávní televize hodnotila výsledky krajských voleb, začíná Petr Žantovský své pravidelné ohlédnutí za mediálními zajímavostmi uplynulého týdne. „Samozřejmě, že Česká televize to pojala jako žalozpěv nad TOP 09. Argument pro tohle tvrzení mám například ve čtvrtečním pořadu Události, komentáře, který moderoval pan Dolanský. Ve chvíli, kdy mluvil o vítězném hnutí ANO, se dopouštěl intelektuálních výlevů. Kupříkladu pronesl větu: ‚Jediný program ANO je negativní.‘ To je velmi pozoruhodné slyšet z úst moderátora České televize. Zajímavé bylo, že tuto větu vyslovil v rozhovoru s jakýmsi panem Ferim, který kromě toho, že vypadal excentricky, což by mohlo být za určitých okolností zajímavé, je radní z Teplic. A v souvislosti se stranou TOP 09 a celostátní politikou jsme o něm, pokud vím, zatím neslyšeli,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Přemítal tedy nad tím, proč byl Dominik Feri přizván jako hlavní host do nejdůležitějšího publicistického pořadu České televize na téma budoucnost TOP 09. „Zcela zjevně se v pořadu jednalo o propagaci strany TOP 09. Pan Feri byl stavěn do pozice člověka, který má z nějakého autoritativního postu hodnotit, jak vidí budoucnost té strany. Dokonce mu byly pokládány otázky typu, jestli nechce nebo nebude v budoucnosti usilovat o to, aby byl šéfem strany, jestli náhodou není handicapem té strany pan Kalousek, a podobně. Takové dotazy by člověk čekal ve stranickém věstníku strany TOP 09 nebo na její webové stránce, kde by tento typ diskuse měl své opodstatnění, protože by byl veden mezi lidmi, kteří jsou zájmově spjati minimálně tím, že jejich společná strana je TOP 09. Nevím, jestli pan Dolanský patří do jejího fanklubu nebo do skupiny lidí, kteří mají zájem na úspěchu TOP 09, ale vypadalo to tak,“ poznamenává mediální analytik.

Nejčastějším hostem v ČT je předseda okrajové politické strany  

Stejně tak to vypadalo jako neplacená propagace radního z Teplic Dominika Feriho a propagace strany, která je po těchto volbách zcela marginální. „V souvislosti s těmito volbami je debata o TOP 09 opravdu velmi marginální, přesto se odehrála v rozsahu docela dlouhých minut. Tak jsem si říkal, proč tomu tak je. Krajským volbám se věnovaly nejen zmíněné Události, komentáře, ale těch pořadů bylo pochopitelně mnohem více. Zaujal mě třeba pondělní Horizont ČT24, který moderoval pan Václavek, hostem byl olomoucký politolog Pavel Šaradín a oba dva si velmi notovali. Když se v Hradci Králové, v Pardubicích, v Plzni a jinde podařilo proti vítězné straně postavit skupenství lidí, stran a hnutí, které funguje podle hesla všichni proti jednomu, aniž by je cokoli ideového spojovalo, tak od nich zazněl zcela otevřeně návod, že po parlamentních volbách přece nemusí mít hnutí ANO premiéra, i kdyby je vyhrálo,“ poukazuje Petr Žantovský.

Vnímá to jako docela jednoznačný návod jednak pro strany, jak se mají chovat, jednak pro občany, jak mají uvažovat. „To je docela zajímavý postoj České televize. Už dlouhodobě říkáme, že Česká televize je v podstatě hlásnou troubou TOP 09. Když se podívám na analýzy, které mám k dispozici, tedy analýzy výskytu politických a novinářských osobností ve vysílání publicistických pořadů České televize, zejména v pořadu Události, komentáře, tak zjistím, že pan Kalousek je nejčastějším hostem za období zhruba posledního roku a půl navzdory tomu, že jeho strana má v Parlamentu v podstatě marginální postavení a už dávno není tou dominantní silou, kterou kdysi chtěla být a dokonce i jednu dobu byla se svými tehdy asi 17 procenty. Přesto jsou pan Kalousek a lidé z TOP 09 nejčastějšími hosty diskusních pořadů České televize,“ připomíná mediální odborník.

Voličům pravice dochází, že TOP 09 byl projekt na získání vlivu a peněz

Tatáž analýza v případě novinářských osobností mimo Českou televizi přisuzuje pozici nejčastěji zvaného hosta Jindřichu Šídlovi, donedávna komentátorovi Hospodářských novin, patřících Zdeňku Bakalovi. „A pan Bakala, pokud vím, má společné byznysy s panem Schwarzenbergem. Pan Schwarzenberg je k tomu čestným předsedou TOP 09. Takže ty vazby a provázanosti navzájem jsou naprosto zřetelné a jasné, Česká televize se dlouhodobě profiluje jako televize patřící straně TOP 09. Koneckonců byl to právě pan Schwarzenberg, který v souvislosti s televizní krizí na přelomu let 2000 a 2001 prohlásil velmi jednoznačně, že Česká televize patří těm, kteří v ní pracují. Já si myslím, že na to svým způsobem jeho strana teď navázala dominancí v jejím vysílání,“ míní Petr Žantovský.

Z toho pohledu je velice zvědavý, jak si veřejnoprávní televize povede dál a jak dlouho se bude tohoto svého stanoviska a této své filozofie držet. „Protože TOP 09 ztrácí a ztrácí, dokonce i na pravici. Ztrácí za ODS navzdory tomu, že ODS je taková neslaná, nemastná a vede ji předseda, který není charismatickým politikem. Petr Fiala je politolog, akademický odborník, ale opravdu to není táborový řečník. Nicméně si myslím, že lidem pravicového ražení začíná docházet, že TOP 09 opravdu není pravicová strana a že jí ani nikdy nebyla. To byl prostě manažerský projekt na získání moci, vlivu na zakázky, na peníze. A tak je to třeba chápat,“ nabádá mediální analytik.

Takoví odborníci by měli přijít o práci a ČT o koncesionářské poplatky

A přidal poznámku k tomu, že americký písničkář Bob Dylan získal Nobelovu cenu za literaturu. „To někoho může urazit, tedy příznivce názoru, že literatura jsou jenom ty tlusté knihy, abych tak řekl, někdo může být naopak potěšen. Já jsem spíš v té druhé partě, která si myslí, že Bob Dylan je literární autor a že jeho texty aspoň z těch nejlepších období šedesátých, sedmdesátých a raných osmdesátých let jsou literárně hodnotné. Proč o tom mluvím? V České televizi jsem k tomu zaregistroval komentář, který zdůrazňoval skutečnost, že to poslední album, které se jmenuje Fallen Angels, neboli Padlí andělé, byl vrchol Dylanovy tvorby, že prokazuje jeho kvality a že to je fakt nezpochybnitelný umělecký výtvor,“ pobaveně připomíná Petr Žantovský.

Považuje se totiž docela za znalce Dylanova díla a zná i jeho poslední dvě desky, jak tu předchozí Shadows in the Night, Stíny v noci, nebo aktuální Fallen Angels, které vyšly letos na jaře. „Ten, kdo to tak hezky apodikticky hodnotil, trošku přehlédl skutečnost, že na těchto dvou deskách nesložil Dylan ani notu, že to jsou písně z různých období americké populární hudby. Zejména písně, které proslavil Frank Sinatra, tedy swingový zpěvák, jsou to takové americké univerzální písně, které hraje každá kapela v každém zájezdním hostinci nebo na každé svatbě, jsou to písně, bez nichž ‚se to neobejde‘. Dylanova interpretace je na nich samozřejmě zajímavá, ale opravdu to není důkaz vrcholu jeho tvorby, to ani v nejmenším. Jestli nám to tedy Česká televize ústy svých ‚odborníků‘ sděluje, tak si myslím, že by měli ti ‚odborníci‘ přijít o práci a Česká televize o koncesionářské poplatky,“ dodává mediální analytik.

Jiří Hroník

Psali jsme:

Senátní debakl – volební účast byla fakt mizerná. Babiš čekal víc, Kalousek neví, co s tím, Škromach a Mládek budou hledat flek a sociální demokrat Patočka dokonce prohlásil, že blbci zůstali doma

Fenomén Horník. Populární starosta z města, v němž bydlí Ježíšek, opět zvítězil v senátních volbách. Porazil i neméně populárního žokeje, Babišova „frajera“ Josefa Váňu

Jste zaplaveni členy, kterým říkáte ´volitelé´; smyslem jejich členství v ČSSD je za několik stovek mafiánům, podle rozdaných papírků, navolit jejich loutky… A poslankyně ostře. Tohle by Sobotka snad ani číst neměl

Lidi nejsou hlupáci, potřebují autority, které dovedou otevřeně říci to, co si každý jenom myslí, které se za ně postaví činy, a ne jen pravdoláskou. I o uprchlících ale hovoří zpěvák Bohouš Josef

Skutečná fakta k údajnému „drtivému“ vítězství Andreje Babiše. Ve skutečnosti mu dalo hlas jen kolem šesti procent voličů. Víc než devadesát procent z nich ho ignoruje. Pár velmi zajímavých čísel...

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

 

Vložil: Redaktor KL