Senátní debakl – volební účast byla fakt mizerná. Babiš čekal víc, Kalousek neví, co s tím, Škromach a Mládek budou hledat flek a sociální demokrat Patočka dokonce prohlásil, že blbci zůstali doma
16.10.2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát ČR
To je zase průšvih! Sociální demokracie sklidila v senátních volbách ‘odměnu‘ za zkostnatělost svých ‘profesionálních‘ politiků, kteří sice umějí skvěle řečnit, s konkrétními činy to už pak ale leckdy pokulhává. Výsledky nicméně dělají starost i dalším parlamentním stranám.
Výsledky víkendového druhého kola voleb, v němž se rozhodovalo o novém obsazení třetiny senátorských lavic, daly naší politické scéně dost jasně najevo, co si národ o české ‘horní komoře‘ myslí. Ve městě dal kdekdo přednost raději zábavě či odpočinku, na venkově měli obyvatelé spoustu jiné práce a překvapivě mnoho voličů úplně zapomnělo, že by měli k volebním urnám znovu dorazit. Podíl na tom měla tentokrát i média, která se propagaci dalšího volebního klání téměř nevěnovala. A tak spousta lidí na ně prostě pod návalem jiných starostí úplně zapomněla. A ještě bych k tomu dodala další poznatek z jednoho malého severočeského okrsku, v jehož ‘rajónu‘ žije pouhých 234 oprávněných voličů: Spousta z nich považuje Senát za úplně zbytečnou instituci. „To je taková hodně luxusní trafika před důchodem pro pány, kteří neumějí nic jiného než žvanit,“ prohlásil bodrý soused, který přece jen do volební místnosti dorazil. Na poslední chvíli a v montérkách, protože si odskočil rovnou z chléva. K volbám ho nakonec přece jenom dostrkala skutečnost, že svého kandidáta dobře zná a myslí si o něm, že by přece jenom mohl být v Praze svému regionu něco platný. „Jinak bych se na to krajcvajc vy…“ dodal.
Nastavené zrcadlo pro ČSSD
Pro sociální demokraty jsou podle politologa Jana Kubáčka výsledky jasným signálem, že jedna skupina politiků evidentně odchází. „Jestli někdo je vítězem druhého kola senátních voleb, pak jsou to jednoznačně regionální politici – všechny strany uspěly právě s regionálními osobnostmi,“ řekl ParlamentnímListům.cz. „Voliči jsou realisté a spíše sázejí na jim známé komunální tváře, na lidi z nižších pater politiky, kteří mají výsledky. Pro ČSSD je to jednoznačně zpráva, aby vsadila na nové tváře a mladší politiky, a zejména na své úspěšné regionální tváře. Uspěli starostové a často se to ukázalo i u ANO, u lidovců i dalších stran.“
Mládek a Škromach na pracák?
Se svým úspěchem v senátních volbách spojil politickou budoucnost ministr průmyslu a obchodu Ivan Mládek, nyní je podle Kubáčka na premiéru Sobotkovi, zda vládní tým opravdu obmění a přivede na jeho místo novou tvář. To Zdeněk Škromach po dvaceti letech z politiky definitivně odchází a bude se muset jen pár týdnů před oslavou šedesátin poohlédnout po úplně novém zdroji obživy. „Pro mě výzva, začínám opět od nuly,“ komentoval svůj volební debakl na facebookovém profilu. Že by ale skončil ve frontě na Úřadu práce, je dost nepravděpodobné. Podobné starosti ale bude mít zřejmě řada dalších představitelů ČSSD napříč všemi kraji republiky.
Blbci prý zůstali doma
Podle sociálního demokrata Jana Patočky, šéfredaktorka Deníku Referendum, se ČSSD řítí střemhlav k zemi, protože pohořela tak moc, jako snad ještě nikdy v minulosti. „Nižší účast měla jeden příznivý důsledek. Tím, že přišlo méně lidí, v daleko větší míře se na hlasování podílela politicky kompetentnější část veřejnosti; řečeno polopatě těžkomyslnější spoluobčané zůstali doma. ... Sociální demokraté by se měli zamyslet nad tím, co se s nimi stalo, když se sympatičtí lidé po celé zemi radují z jejich porážek. Znovu se potvrdila teze, že občané jsou suverénně nejkompetentnější částí českého politického provozu,“ uzavřel své hodnocení.
Zklamaný oligarcha
Své zklamání dal jasně najevo šéf ANO Andrej Babiš, který připustil, že jeho hnutí prostě nemá dostatek uznávaných osobností, které by mohlo voličům nabídnout. Původně si dělal naděje na čtrnáct mandátů, těsně před zahájením voleb čekal alespoň pět a nakonec mu z toho zbyly pouze tři. „Pro nás jsou senátní volby specifické. My jsme se jich zúčastnili už potřetí a dá se říct, že se nám moc nedaří. Ono se ukazuje, jak k tomu voliči přistupují. Nicméně Senát je tady, no,“ prohlásil na tiskové konferenci s tím, že se nyní uvidí, co vlastně bude v Senátu dál.
I drobky se dají oslavovat
Radost z výsledků nemá ani šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, který se dokonce zapomněl při svém komentáři trefovat do politické konkurence. Jeho strana získala společně se STAN dvě senátorská křesla – pro Jiřího Růžičku v Praze 6 a Tomáše Czernina v Jičíně, a další tři zvolené senátory, Jana Horníka v Karlových Varech, Petra Holečka v Mělníce a Zdeňka Nytru v Ostravě, podporovala společně s jinými subjekty. Nízká volební účast podle něj nahrála KDU-ČSL, která má věrnou členskou základnu. „Upřímně řečeno, nevím, co s tím. Nízká volební účast do určité míry demokracii ohrožuje,“ dodal. Oslavný komentář pronesl snad jen šéf ODS Petr Fiala, který tři získané mandáty označil za potvrzení, že ODS zůstává hlavní pravicovou silou v zemi. „ODS se poučila z minulosti, je připravena na budoucnost a nyní nabízí odpovědnou pravicovou politiku,“ dodal. Také máte pocit, že tím vlastně neřekl vůbec nic?
Čtěte také:
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na
Vložil: Adina Janovská