Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Panicky se bojí táty, hrozí mu proto ústav… Je to jak pohádka od Grimmů, krásná blonďatá maminka, tlustá, ohavná ježibaba ze sociálky, chybí jen bradavice. A oběť? Zoufale plačící Tomášek; záběry, z nichž mrazí

15.10.2016
Panicky se bojí táty, hrozí mu proto ústav… Je to jak pohádka od Grimmů, krásná blonďatá maminka, tlustá, ohavná ježibaba ze sociálky, chybí jen bradavice. A oběť? Zoufale plačící Tomášek; záběry, z nichž mrazí

Foto: Youtube, repro

Popisek: Ilustrační foto

FOTO Moc smutný případ. Šestiletému Tomáškovi hrozí ústavní péče. Proč? Bojí se svého otce, kam ho od matky posílá soud. Sociální pracovnice trvají na tom, že se musí s otcem stýkat a jsou ochotné použít i násilí, i když to lékaři radikálně nedoporučují. Televize Prima získala nahrávky, jak schůzky vypadají. Půjde vám mráz po zádech.

„Nerespektují stav dítěte. Nekomunikují se mnou. Syn je na tom špatně. Nechce docházet k otci,“ řekla televizi Prima Eva Neumanová, matka Tomáška.

 

Kdybychom si postavy téhle tragické kauzy představili jako pohádku, tohle by byla princezna, Tomáškova maminka... Snímek malého ubohého prince, Tomáška, z pochopitelných důvodů nepublikujeme. Neučinila tak ani TV Prima.

Tomášek má zdravotní problémy a je hyperaktivní. S tatínkem nikdy nežil ve společné domácnosti. Syn se ho bojí, protože mu měl dříve ubližovat, jenže to zřejmě nikoho nezajímá. Sociální pracovnice chtějí dosáhnout střídavé péče. Tedy aby byl týden u maminky a týden u tatínka. „Sociální pracovnice vyhrožují, že ho umístí do neutrálního prostředí, takzvaně do ústavu," řekla televizi Prima Eva Neumanová, matka Tomáška.

„Existuje mnoho lékařských zpráv, které střídavou péči nedoporučují,“ komentují moderátoři Primy. My si myslíme, že v tak složitých a nečitelných situacích by měl mít přednost zájem dítěte před zájmem rodičů, byť si uvědomujeme, že v případech, jako je tento, je vlastně všechno špatně, takže úkolem sociálky a soudu je hledat ne nejlepší, ale to nejméně špatné řešení. Sociální pracovnice ale dál trvají na ´střídavce´, i přes to, co teď uvidíte.

Inkriminovanou reportáž najdete ZDE (15:22 minuta)

„Ne, mami ne,“ zoufale křičí Tomášek na jednom z videí, které zveřejnila televize Prima. Na videu z městské kamery je vidět, že Tomášek k otci opravdu silně nechce. Zvuková nahrávka je z pracoviště sociálních pracovnic, kde si měl otec Tomáška převzít. „Tomášku, přestaň, prosím, běž tam,“ říká matka. „Mami, já tě miluju,“ loučí se Tomášek a tak usilovně vzlyká, že mu pomalu není rozumět. „Leží na zemi. Vzteká se, křičí. Dokonce volá o pomoc, lidé se za námi otáčejí. Chytne hysterický záchvat, že není schopný, počůraný, já jsem poškrábaná, pokousaná," řekla televizi Prima Eva Neumanová, matka Tomáška.

Svěřili byste jí křečka, natož dítě? 

„Jedná se o sociální ochranu nezletilého dítěte, obraťte se na tiskového mluvčího,“ říká televizi Prima sociální pracovnice Jiřina Wagnerová a na tváři jí pohrává evidentně zlomyslný úsměv. To, jak vypadá, ponecháme vašemu úsudku… (Ale – máte dojem, že tahle paní má ráda děti a koná v jejich nejlepším zájmu? Nás napadá biblický příběh o králi Šalamounovi o dvou matkách, které se přely o dítě; zvláště když kamera na sekundu ukáže otce…) „Je jasné, že tady trváte na střídavé péči, když tady dochází k týrání dítěte. Obraťte se na tiskového mluvčího,“ utíkala před kamerou sociální pracovnice Jiřina Wagnerová, která tak vlastně obvinila z týrání Tomáška matku.

Sociální pracovnice, v naší pohádce vystupující jako zlá ježibaba, která chce princezně vzít jejího syna. Třeba je paní Wagnerová hodná a dělá, co může, ale rozhodně to tak na obrazovce nevypadá. Princ se nám tu, zdá se, ještě neobjevil...

Psychické týrání dítěte

„Rozsudek je vynucován drastickým způsobem, který já hodnotím, jako psychické týrání dítěte,“ řekla televizi Prima Alena Uváčiková, dětská psycholožka. Na dotaz televize, zda sociální pracovnice jedná správně, otec Tomáška, Tomáš Köhler, odpověděl: „Nebudu se k tomu vyjadřovat.“ „Sociálním pracovnicím zřejmě připadá tento způsob střídavé péče normální. Nám ne. Rozhodovat bude ale opět soud,“ končí reportáž moderátoři Primy.

Případ pokračuje

Případ šestiletého Tomáška nuceného do střídavé péče s otcem bude zřejmě přezkoumávat ministerstvo práce a sociálních věcí. Přestože má z otce panickou hrůzu, sociální pracovnice ale trvají na svém. Informovala o tom televize Prima. Televize také zjistila, že se nejedná o jediný takový případ.

Drama, které musel Tomášek snášet, když ho úřady nutili být s otcem, zasáhlo mnohé z diváků. Jednak ty, kteří netušili, že je u nás něco takového možné, a jednak ty, kteří se televizi svěřili s podobnými zkušenostmi. Podobných případů je bohužel mnoho.

Mluvčí nemluví

Jak stojí výše, oslovená sociální pracovnice jen sdělila: „Jedná se o sociální ochranu nezletilého dítěte, obraťte se na tiskového mluvčího. Je jasné, že tady trváte na střídavé péči, když tady dochází k týrání dítěte. Obraťte se na tiskového mluvčího,“ řekla Primě Jiřina Wagnerová. Na mluvčího se tedy TV Prima obrátila, ten ale napsal, že nic nemůže říct.

„Také v tom marně hledáte to nejlepší pro blaho dítěte? To opravdu neexistuje jiná možnost? Podle nás ano a začíná u rodičů," myslí si Prima. „Jednou z možností kam se mohou obrátit, jsou mediátoři. Pomohou najít řešení problémy, snížit ty negativní emoce, obviňující výroky a zapojit racionální mozek k řešení problému,“ řekla televizi Prima Eva Mašková. Případem by se mělo ode dneška zabývat i ministerstvo práce a sociálních věcí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .    

Vložil: Anička Vančová