Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Záhadná smrt seriálového herce: Tomáš Valík zemřel s vysokou pravděpodobností na AIDS. Rodina mlčí, ale pražská gay komunita ví své… A takový to býval krásný kluk, podívejte se

15.10.2016
Záhadná smrt seriálového herce: Tomáš Valík zemřel s vysokou pravděpodobností na AIDS. Rodina mlčí, ale pražská gay komunita ví své… A takový to býval krásný kluk, podívejte se

Foto: Facebook

Popisek: Tomáš Valík, v poslední době hlavně Richard Zajíček z Ulice

FOTO Herec Tomáš Valík, který v sobotu zemřel v pouhých jednapadesáti na JIP v Nemocnici na Bulovce, byl během posledních let vážně nemocný. I když věděl, že umírá, před světem to tajil, to, že je nemocný, vědělo jen pár nejbližších. Proč skrýval těžkou chorobu?

Na filmovém plátně se Valík objevil už na konci 80. let, kdy si zahrál ve filmech Copak je to za vojáka, Dobří holubi se vracejí či Čekáni na Patrika. Známým se stal díky pohádce O Janovi a podivuhodném příteli. Objevil se dokonce i ve fantasy filmech o princezně Fanthagiro, které vznikly v italské produkci, zahrál si vedle Toma Cruise i v Mission Impossible. Kromě Ulice si zahrál i v Rodinných poutech či Četnických humoreskách. „Paradoxem je, že v ten samý den, kdy Tomáš umřel, dávali v televizi právě Mission Impossible,“ okomentoval to náš zdroj, dobře obeznámený s celou LGBT komunitou. Valík dokonce kdysi někde vyprávěl, jak milé bylo, že když natáčení amerického filmového megahitu skončilo, přišel ke každému Tom Cruise a podal mu ruku. A byl prý tak maličký, vzpomínal Valík, sám hodně vysoký…

O Janovi a podivuhodném příteli, pohádka z roku 1990

Kdo s ním byl až do konce?

Valík si nejvíc vážil své práce v divadle, pro diváky ale navždy zůstane pekařem Zajíčkem z Ulice. A jeho kolegyně ze seriálu Šárka Ullrichová a velká kamarádka s ním prý byla až do konce. „Byla jsem s ním poslední týden, co umíral. To už jsem věděla, že zemře,“ svěřila se Blesku. To, že byl Tomáš nemocný už několik let, herečka potvrdila, přesnou diagnózu ale odmítla sdělit. „Ano, ale nemohu vám prozradit, co mu bylo. Nepřál by si to,“ řekla Šárka roztřeseným hlasem.

Zapíjel prášky alkoholem

O tom, že pomalu umírá, nikdo nevěděl, ani jeho nejbližší. „Špatně se s tím vyrovnával. Když byl na tom s psychikou hodně špatně, bral antidepresiva, které zapíjel alkoholem. Jinak se strašně snažil pracovat, zabavit se, myslet na něco jiného,“ řekl Blesku hercův kamarád.

Jdu do kopru, psal z nemocnice

Ten si s ním v době Tomášovy poslední hospitalizace psal smsky. „Jdu už do kopru. Dovezli mě sem na poslední chvíli,“ napsal podle deníku Aha! kamarádovi z divadla Honzovi. V dalších esemeskách pak psal, že má zápal plic, horečky už ale z dvaačtyřicítek klesly, potom zase stouply, že je na kapačkách a občas na kyslíku. Jeho stav se ale nelepšil a potom přišla SMS: „Honzo! Je centrální žilní katetr bezpečný? Prý mi může hrozit embolie. Bojím se!“ Valíkův stav se ale horšil a katetr byl nezbytný. „Potom mi psal, že to přežil. Chtěl jsem ho navštívit, on to ale rázně odmítl. Věděl jsem dlouho, že je nemocný. Nikdy mi ale neřekl, co mu vlastně je. Trošku mi to bylo divný, říkali jsme si všechno, já se ale neptal,“ řekl novinářům Honza.

Poslední obrázek, který poslal přátelům

Na poslední SMS už neodpověděl

Potom už napsal jen pár SMS a odmlčel se, na zprávy neodpovídal.  „Tušil jsem, že je to s ním hodně špatné, když jsem se od jeho rodinné přítelkyně ale dozvěděl, že Valík umřel, zamrazilo ve mne. Byl to senzační kamarád, na kterého byl spoleh. Do poslední chvíle se snažil být nad věcí, samá legrace.“

Rodina prý neví, co mu bylo

O tom, nač vlastně herec, který byl v posledních letech několikrát hospitalizovaný, zemřel, neví nic bližšího prý ani rodina. „My víme jen to, že měl zápal plic. Jestli za jeho odchod může jiná nemoc, nevíme. Nesvěřoval se,“ sdělila Aha! s pláčem rodinná přítelkyně Marie. „Tak to je nesmysl,“ prozradil nám náš zdroj. „Museli vědět, že má AIDS. On se dlouho pořádně neléčil, zkoušel nějaké přírodní metody. Několkrát zkolaboval, ve špitálu ho vždycky dali dohromady, no a naposledy už to nešlo,“ dodal. 

Svou nemoc se herec snažil celkem pochopitelně utajit. Bojoval s ní několik let a nakonec zemřel na zápal plic, po selhání imunity. „Měla jsem ho moc ráda. Když se mu přitížilo, pár týdnů si vždycky na našem oddělení pobyl. Vždycky se nám ho podařilo dát do kupy. Teď už to bylo ale zlé a když ho přivezli, hospitalizovali ho přímo na JIP,“ sdělila zdravotní sestra z infekční kliniky Nemocnice na Bulovce.

Co je tedy pravou příčinou smrti?

Selhání imunity a smrt na zápal plic spolu s šuškandou z pražské gay komunity, do které Tomáš Valík patřil, dává tušit pravou příčinu úmrtí. Teď už se docela otevřeně mluví o tom, že Valík zemřel na AIDS. Co se jeho sexuální orientace týče, byl prý podobojí. Ať tak či tak, byl to hodný člověk, byť prý trochu zvláštní… Jeho dobrý přítel a kazatel Ladislav Heryán na soukromé zádušní mši, kde se sešli jen hercovi blízcí, zavzpomínal na své zážitky s ním a zdůraznil, že byl Tomáš dobrým a hodným člověkem, který byl naplněn láskou až do konce.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .   

Vložil: Dáša Vrchotová